Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственият експонат на мастодонт у нас се намира в Дорково

2
Скулптура на мастодонт в плиоценски парк Дорково
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Плиоценският парк в село Дорково е открит на 19 септември 2013 г. Това е палеонтологичен музей, представящ находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“ около Дорково. Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на 15 кв. метра площ. Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа. Милен Пейчинов, екскурзовод в Плеоценски парк Дорково ни разказва подробности.

„При нас ние представяме най-величествения представител от тази епоха негово величество мастодонта. Така са се казвали тези величествени представители населявали Дорково и като цяло целия континент. Приликата е огромна със сегашните слонове. Всъщност, не малка част от нашите посетители ахват и казват: какъв огромен слон! Но ние веднага им обясняваме, че този животински представител е мастодонт или по-точно това е прадядото на слона“, разказва Милен Пейчинов.


По-голямо внимание на находището обръща местният учител Манол Чолев, през 30-те годни на миналия век. Той обикалял с учениците на поход из околностите на Дорково и забелязва, че този костен материал не е като на днешните животни. След това находището потъва в забрава за почти 50 години. Костното находище се преоткрива наново през 80-те години от тогавашната фирма "Редки метали", която разработвала близкия рудник. Тогава се дава идеята за построяване на музей, но така и не осъществена.

Скулптурата на мастодонта заема централно място в музея. Тези екземпляри са били с височина около 4,5 – 5 метра и дължина не повече от 7 метра, с тегло до 10 тона.  Самата скулптура е изработена от стириопор, гипс и пластмаса. Природата около Дорково през плиоцена се представя чрез 10-метрова пейзажна диорама „Фауната и природата край Дорково и на Балканите преди 5 милиона години“.


След края на проучавателните дейности през 80-те години, два вагона костен материал отпътуват за Париж, Франция, а в България остават малка част от намерените артефакти. Това е така, защото експедицията е била финансирана изцяло от френска страна.

Плиоценският музей в село Дорково работи целогодишно и можете да го посетите когато пожелаете.

Другите забележителности в региона са крепостта Цепина и пещера Лепеница, която може да се посети само със специална екипировка. На 12 км се намира СПА столицата на Балканите - Велинград, а на 10 км яз. Батак.

Затова не се питайте А сега накъде, а стягайте багажа и тръгвайте към региона на Велинград и Дорково. Пътуването до там може да бъде вълнуващо и приятно ако използвате "Родопската теснолинейка". 

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Росица Генчева - Пазител на традициите в раздел "Кулинария"

Росица Генчева получи грамота от конкурса "Пазител на традициите" в раздел "Кулинария". Всеки е пазител на традициите, казва организаторът Пеньо Иванов. Изключително трудно над 15-членното жури отличи само някои от 32-те силни номинации на заслужили и талантливи българи. Да бъдат част от журито в седемте категории имаха честта редица..

публикувано на 06.11.24 в 14:20

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене

Ерол Мюмюн: Следвам мисията си - да превърнем Кърджали в нашия приятен дом за живеене За да работят общините е нужно да има по-скоро редовно правителство. Това каза Ерол Мюмюн, кметът на община Кърджали, който се отказа от депутатското място в 51 НС. Припомням, че той бе водач на листата на ДПС Ново Начало в Кърджали, където формацията бе победител на..

публикувано на 05.11.24 в 19:10

Роса Соколова представи книгата си завет в прегръдката на Керимовата къща

"Майка ми беше от хората, които оцеляват с обич и доброта.   Живееше в прошка.  Тя не си отиде преди повече от 20 години, остана, за да ни пази.  В размисъл съм за хляба-змия , който се прави за Сирни Заговезни. За очите на змията, за наричането, за разчупването и за раздаването, за прошката, за искането и моженето, за търсенето и..

публикувано на 05.11.24 в 16:08

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Ви отвеждаме на пазара в Бишкек, Киргизстан, където пазарлъкът е нещо свещено. За това ни разказва Магдалена Гигова. Нурай Садулов ще ни отведе в страната на любовта и виното , Франция с рубриката "Франция, Мон Амур"!   Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и..

публикувано на 03.11.24 в 17:42

20 години магия със "101 каба гайди“

В Родопски драматичен театър, в Смолян се проведе празничен концерт по повод 20 години от създаването на Гайдарски състав „101 каба гайди“. Любимите изпълнители получиха заслужени аплодисменти от публиката. По повод годишнината и с решение на читалищното настоятелство бяха връчени награди: Костадин Илчев бе удостоен със званието Будител на..

публикувано на 02.11.24 в 08:25
Проф. д-р Анна-Мария Борисова

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..

публикувано на 31.10.24 в 21:46