Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Караилиев: Европа търси българските гъби, родопската манатарка води по качество

3
Юлиян Караилиев, База за изкупуване и преработка на гъби, Паничково
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Манатарка, рижика, сърнела, челядинка, в по-редки случаи пачи крак и гъба булка. Това са най-често срещаните видове диворастящи ядливи гъби в Източните Родопи през есента. Сега е сезонът им и времето за усилена работа за събирачи, изкупвачи, преработватели и износители на този деликатес.
"През годините България се е доказала със сравнително добри гъби и в Европа се търсят българските гъби, предпочитани са на много места", казва Юлиян Караилиев, собственик на базата за изкупуване и преработка на гъби в село Паничково. "Основният пазар на дивите гъби е Италия, те са успели да се наложат като световен дистрибутор на този продукт и събират гъбите от Балканите", обяснява Караилиев.
Според него родопската гъба определено води в класацията, специално на манатарката. "Нашата е по-месеста, с по-висока мазност и по-тежка като продукт, което означава, че има по-добри качества. Манатарката съдържа много от минералите и витамините, които са в месото и зеленчука - тя е комбинация между двете", казва Юлиян Караилиев. Неговата любима гъба обаче не е манатарката, а смръчкулата. Тя излиза рано напролет и има изключителни вкусови качества. За директна консумация това е гъбата, която се отличава. След това следват булката, манатарката, пачи крак - това са страхотни гъби, обяснява той и уточнява, че когато става въпрос за гъба за подправка, първенството държи белият трюфел, който се среща в някои райони на страната. Интересно е, че една от най-вкусните гъби - сърнелата, не се изкупува, не се е доказала на пазара.
"Има няколко вида гъби, които не консумирам", казва Юлиян Караилиев, базирайки се на опита и знанията си. Т"ова са ливадната печурка и младата сърнелка. Това са гъбите, които гъбарите най-често бъркат. В Базата в Паничково внимават най-много при изкупуването и преработването на гъба булка. Докато е още обвита в булото си като яйце, тя трябва да притежава силно оранжев, червен, доматен цвят. Ако е по-жълтеникава или бие дори малко на зелено, категорично се изхвърля, защото там вече идва съмнение за зелена мухоморка, която е най-отровната гъба в България, смъртоносна е", обяснява Караилиев.   
Започна ли сезонът, кои са най-често срещаните гъби в Източните Родопи, кои са най-вкусните и какво се изкупува в базата за изкупуване и преработка на гъби в чернооченското село Паничково, ще разберете в разговора на Станислава Георгиева с един от собствениците Юлиян Караилиев в прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59