Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли достатъчно време да се изготви бюджета за 2022 година?

Има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфалция

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова



В Закона за публични финанси е записано (чл. 79 от ЗПФ), че всяка година в срок до 31 октомври Министерският съвет внася в Народното събрание одобрения законопроект за държавния бюджет заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, която на практика представлява мотивите към него. Тази година очевидно страната ни закъснява доста.

Ще стигне ли времето да бъде внесен и гласуван бюджета за 2022 година? Това е въпросът който вълнува милиони българи в края на напрегната и изпълнена с избори 2021 година. Служебното правителство спомена и за консервативен бюджет. Но няма как в бюджета да не се предвидят и достатъчно средства за компенсиране на доходите заради инфлацията, за реформи във важни сфери като здравеопазване и образование, пари за анти Covid мерки. Неизбежно трябва да има и сума за кампания за ваксиниране.Същевременно обаче е необходимо преди това и актуализиране на сегашния бюджет.

Или иначе казано много работа, малко време. Ще стигне ли то да се изготви бюджета и може ли да се комбинира с макрорамката зa следващите 3 гoдини, попитахме икономистът Румен Гълъбинов:

“Кoгaтo зaпoчнaхa дeбaтитe зa aктуaлизaциятa нa бюджeтa прeди мeceци кaзaх, чe дo крaя нa гoдинaтa щe имa нуждa и oт oщe eднa дoaктуaлизaция и вeрoятнo тaкa щe cтaнe. Тя дa ce извърши oт cлeдвaщoтo НC. Тoвa щe cтaнe пo врeмe нa oбcъждaниятa зa "Бюджeт 2022" и мaкрoрaмкaтa зa cлeдвaщитe 3 гoдини. Щe бъдe нaтoвaрeнo зa хoрaтa, кoитo щe взимaт рeшeния cлeд избoритe"

В момента има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфлация, каза още Гълъбинов. При стагфлацията падат спестяванията и пада покупателната способност. Расте обединяването  и неравенството. Икономиката връща по-малко добавена стойност и генерира по-ниски доходи. Високите цени от своя страна удрят спестяванията и хората обедняват още повече. Намалените спестявания карат банките да вдигат лихвите и стесняват възможностите за кредитиране на бизнеса, каза икономистът.

“Мeжду 3 и 6 мeceцa щe ce уceщa oщe движeниeтo нa цeнитe и увeличeниeтo нa инфлaциятa. Ceгa ca ни нeoбхoдими крaткocрoчни рeшeния. Кaтo изтoчници зa финaнcирaнe мoгaт дa ce пoлзвaт и зaeмни cрeдcтвa - тoвa, кoeтo и прaвим в мoмeнтa - Бългaрия тeгли вътрeшни зaeми, eмитирa държaвни цeнни книжa. Би мoглo дa ce cтигнe и дo вaриaнт зa взимaнe нa външeн зaeм - имaмe пo лимитa ocтaнaли мaлкo нaд 2 млрд. eврo", кaзa oщe икoнoмиcтът.

Тепърва ще им идват на хората  по-големите сметки. Ситуацията на пазара на труда отново се влошава. Ще има спад на заетостта и увеличение на безработицата .  Много хора се охарчиха за лечение, а и поради загубата на работа и клиенти. Сега ще ги смазват сметките за ток, парно, газ, вода и т.н. Ако не се предприемат адекватни мерки може и други проблеми да има, зави икономистът. Лошото е, че спестяванията на доста хора си отидоха последните 2 години покрай пандемията, казва Гълъбинов:

„Задачата е да се забави темпа на поскъпване на живота. Зависи от управлението на държавата.Депозитите на дребните спестители в банките се топят, но вече и сметките и на по-богатите клиенти намаляват.Кризата принуждава хората, които са загубили или са намалили своите доходи, да си теглят от спестяванията. Сега за мен е притеснително, че и емигрантските пари са на исторически минимум. А в други години те спасяваха положението. Накратко: възстановяването ни се забави.“

Трябват ефективни и бързи решения на кризите с пандемията и здравеопазването, както и мерки за справяне с последствията от енергийните цени, казва Гълъбинов.

Подробности относно бюджет 2022 и удачно ли е да се приеме консервативен бюджет, чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румен Гълъбинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16
Неделино

В Неделино ще изграждат центрове за социално уязвими групи хора

На територията на община Неделино ще бъдат изградени Център за деца с психически разстройства и Дневен център за лица с увреждания и техните семейства. Това съобщи кметът Боян Кехайов. Той уточни, че са одобрени от Министерството на труда и социалната политика за изграждането на три сгради, които ще предлагат социални услуги на социално уязвими..

публикувано на 29.11.24 в 15:58

В Сливенско унищожават заразени с шарка овце, във Велинград чакат резултати от проби за чума по животните

В сливенското село Желю войвода пристигна мобилният екарисаж, с който ще бъде унищожено заразеното с шарка стадо от 150 овце. Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин. Заразата е установена е установена преди няколко дни, когато една от овцете е започнала да ражда. Тогава по симптомите и видимата част собствениците виждат, че има нещо нередно,..

публикувано на 29.11.24 в 15:44

Бъдещето на Крумовград след оттеглянето на златодобивното дружество „Дънди Прешъс Металс“ /ВИДЕО/

Обществено обсъждане за бъдещето на рудника Ада тепе, след неговото закриване, се проведе в Крумовград. Едната от опциите е Ада тепе да продължи индустриалното си развитие, което обаче изисква, както привличането на инвеститори, така и подходящата инфраструктура, което на този етап е трудно изпълнимо. Даденост е само наличието на работна ръка...

публикувано на 28.11.24 в 17:04

Златоград препълнен за коледните и новогодишните празници

В Етнографския ареален комплекс в Златоград местата за нощувки вече са заети. От там са подготвили още екстри за празниците като екскурзия до гръцкия град Драма, който е известен с Коледното си градче Онируполи.  Дядо Коледа ще черпи с вино, а на малчуганите ще раздава подаръци, каза Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс в..

публикувано на 28.11.24 в 16:49
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Случаите на насилие се увеличават през зимата

Между 15 и 20 души на месец търсят помощ и съвет за защита от насилие в Стаята на доверието в Кърджали. Това съобщи координаторът на клуба Мюжгян Адем. Тя допълни, че броят на пострадалите в някои месеци достига до 25. „Случаите се увеличават през зимата. Имаме по 4-5 нови случая средно на месец“, коментира в ефира на Радио Кърджали Мюжгян..

публикувано на 28.11.24 в 15:58

Пет зубри от Словакия пристигнаха в „Женда“

Пет зубри, един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на възвръщането на дивата природа в Европа, бяха докарани по-рано тази седмица в новия приоритетен за Фондация „По-диви Родопи“ район - „Женда“, част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие. Това е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в..

публикувано на 28.11.24 в 15:51