Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли достатъчно време да се изготви бюджета за 2022 година?

Има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфалция

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова



В Закона за публични финанси е записано (чл. 79 от ЗПФ), че всяка година в срок до 31 октомври Министерският съвет внася в Народното събрание одобрения законопроект за държавния бюджет заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, която на практика представлява мотивите към него. Тази година очевидно страната ни закъснява доста.

Ще стигне ли времето да бъде внесен и гласуван бюджета за 2022 година? Това е въпросът който вълнува милиони българи в края на напрегната и изпълнена с избори 2021 година. Служебното правителство спомена и за консервативен бюджет. Но няма как в бюджета да не се предвидят и достатъчно средства за компенсиране на доходите заради инфлацията, за реформи във важни сфери като здравеопазване и образование, пари за анти Covid мерки. Неизбежно трябва да има и сума за кампания за ваксиниране.Същевременно обаче е необходимо преди това и актуализиране на сегашния бюджет.

Или иначе казано много работа, малко време. Ще стигне ли то да се изготви бюджета и може ли да се комбинира с макрорамката зa следващите 3 гoдини, попитахме икономистът Румен Гълъбинов:

“Кoгaтo зaпoчнaхa дeбaтитe зa aктуaлизaциятa нa бюджeтa прeди мeceци кaзaх, чe дo крaя нa гoдинaтa щe имa нуждa и oт oщe eднa дoaктуaлизaция и вeрoятнo тaкa щe cтaнe. Тя дa ce извърши oт cлeдвaщoтo НC. Тoвa щe cтaнe пo врeмe нa oбcъждaниятa зa "Бюджeт 2022" и мaкрoрaмкaтa зa cлeдвaщитe 3 гoдини. Щe бъдe нaтoвaрeнo зa хoрaтa, кoитo щe взимaт рeшeния cлeд избoритe"

В момента има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфлация, каза още Гълъбинов. При стагфлацията падат спестяванията и пада покупателната способност. Расте обединяването  и неравенството. Икономиката връща по-малко добавена стойност и генерира по-ниски доходи. Високите цени от своя страна удрят спестяванията и хората обедняват още повече. Намалените спестявания карат банките да вдигат лихвите и стесняват възможностите за кредитиране на бизнеса, каза икономистът.

“Мeжду 3 и 6 мeceцa щe ce уceщa oщe движeниeтo нa цeнитe и увeличeниeтo нa инфлaциятa. Ceгa ca ни нeoбхoдими крaткocрoчни рeшeния. Кaтo изтoчници зa финaнcирaнe мoгaт дa ce пoлзвaт и зaeмни cрeдcтвa - тoвa, кoeтo и прaвим в мoмeнтa - Бългaрия тeгли вътрeшни зaeми, eмитирa държaвни цeнни книжa. Би мoглo дa ce cтигнe и дo вaриaнт зa взимaнe нa външeн зaeм - имaмe пo лимитa ocтaнaли мaлкo нaд 2 млрд. eврo", кaзa oщe икoнoмиcтът.

Тепърва ще им идват на хората  по-големите сметки. Ситуацията на пазара на труда отново се влошава. Ще има спад на заетостта и увеличение на безработицата .  Много хора се охарчиха за лечение, а и поради загубата на работа и клиенти. Сега ще ги смазват сметките за ток, парно, газ, вода и т.н. Ако не се предприемат адекватни мерки може и други проблеми да има, зави икономистът. Лошото е, че спестяванията на доста хора си отидоха последните 2 години покрай пандемията, казва Гълъбинов:

„Задачата е да се забави темпа на поскъпване на живота. Зависи от управлението на държавата.Депозитите на дребните спестители в банките се топят, но вече и сметките и на по-богатите клиенти намаляват.Кризата принуждава хората, които са загубили или са намалили своите доходи, да си теглят от спестяванията. Сега за мен е притеснително, че и емигрантските пари са на исторически минимум. А в други години те спасяваха положението. Накратко: възстановяването ни се забави.“

Трябват ефективни и бързи решения на кризите с пандемията и здравеопазването, както и мерки за справяне с последствията от енергийните цени, казва Гълъбинов.

Подробности относно бюджет 2022 и удачно ли е да се приеме консервативен бюджет, чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румен Гълъбинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26