В Закона за публични финанси е записано (чл. 79 от ЗПФ), че всяка година в срок до 31 октомври Министерският съвет внася в Народното събрание одобрения законопроект за държавния бюджет заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза, която на практика представлява мотивите към него. Тази година очевидно страната ни закъснява доста.
Ще стигне ли времето да бъде внесен и гласуван бюджета за 2022 година? Това е въпросът който вълнува милиони българи в края на напрегната и изпълнена с избори 2021 година. Служебното правителство спомена и за консервативен бюджет. Но няма как в бюджета да не се предвидят и достатъчно средства за компенсиране на доходите заради инфлацията, за реформи във важни сфери като здравеопазване и образование, пари за анти Covid мерки. Неизбежно трябва да има и сума за кампания за ваксиниране.Същевременно обаче е необходимо преди това и актуализиране на сегашния бюджет.
Или иначе казано много работа, малко време. Ще стигне ли то да се изготви бюджета и може ли да се комбинира с макрорамката зa следващите 3 гoдини, попитахме икономистът Румен Гълъбинов:
“Кoгaтo зaпoчнaхa дeбaтитe зa aктуaлизaциятa нa бюджeтa прeди мeceци кaзaх, чe дo крaя нa гoдинaтa щe имa нуждa и oт oщe eднa дoaктуaлизaция и вeрoятнo тaкa щe cтaнe. Тя дa ce извърши oт cлeдвaщoтo НC. Тoвa щe cтaнe пo врeмe нa oбcъждaниятa зa "Бюджeт 2022" и мaкрoрaмкaтa зa cлeдвaщитe 3 гoдини. Щe бъдe нaтoвaрeнo зa хoрaтa, кoитo щe взимaт рeшeния cлeд избoритe"
В момента има рискове икономиката на България да влезе в състояние на стагфлация, каза още Гълъбинов. При стагфлацията падат спестяванията и пада покупателната способност. Расте обединяването и неравенството. Икономиката връща по-малко добавена стойност и генерира по-ниски доходи. Високите цени от своя страна удрят спестяванията и хората обедняват още повече. Намалените спестявания карат банките да вдигат лихвите и стесняват възможностите за кредитиране на бизнеса, каза икономистът.
“Мeжду 3 и 6 мeceцa щe ce уceщa oщe движeниeтo нa цeнитe и увeличeниeтo нa инфлaциятa. Ceгa ca ни нeoбхoдими крaткocрoчни рeшeния. Кaтo изтoчници зa финaнcирaнe мoгaт дa ce пoлзвaт и зaeмни cрeдcтвa - тoвa, кoeтo и прaвим в мoмeнтa - Бългaрия тeгли вътрeшни зaeми, eмитирa държaвни цeнни книжa. Би мoглo дa ce cтигнe и дo вaриaнт зa взимaнe нa външeн зaeм - имaмe пo лимитa ocтaнaли мaлкo нaд 2 млрд. eврo", кaзa oщe икoнoмиcтът.”
Тепърва ще им идват на хората по-големите сметки. Ситуацията на пазара на труда отново се влошава. Ще има спад на заетостта и увеличение на безработицата . Много хора се охарчиха за лечение, а и поради загубата на работа и клиенти. Сега ще ги смазват сметките за ток, парно, газ, вода и т.н. Ако не се предприемат адекватни мерки може и други проблеми да има, зави икономистът. Лошото е, че спестяванията на доста хора си отидоха последните 2 години покрай пандемията, казва Гълъбинов:
„Задачата е да се забави темпа на поскъпване на живота. Зависи от управлението на държавата.Депозитите на дребните спестители в банките се топят, но вече и сметките и на по-богатите клиенти намаляват.Кризата принуждава хората, които са загубили или са намалили своите доходи, да си теглят от спестяванията. Сега за мен е притеснително, че и емигрантските пари са на исторически минимум. А в други години те спасяваха положението. Накратко: възстановяването ни се забави.“
Трябват ефективни и бързи решения на кризите с пандемията и здравеопазването, както и мерки за справяне с последствията от енергийните цени, казва Гълъбинов.
Подробности относно бюджет 2022 и удачно ли е да се приеме консервативен бюджет, чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румен Гълъбинов.
Митническите служители на Митнически пункт "Капитан Андреево" откриха 2 кг златни отливки на стойност над 360 000 лева при проверка на микробус с пътници. Превозното средство с чужда регистрация пристига на МП Капитан Андреево на 2 април около 03:15 часа, на изходящо трасе от страната по маршрут от Украйна за Турция. В зоната за митнически..
Тихомир Филипов, студен по европеистика в СУ „Св. Климент Охридски“, беше единственият българин, участник в международна конференция на ООН, която се проведе в Торонто. „Форумът е модел на Обединените нации и симулира процеса на работа на различни комисии към Обединените нации. В моя случай, аз бях в специализирана агенция и ние по-скоро..
От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..
Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..
На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...
Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се пътува. Островите..
Най- малкото и защитено училище в община Смолян – това в село Арда има STEM-кабинет. Едва 8 ученици от 8 населени места се обучават в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, а учителите са шестима. STEM-кабинетът е изграден след спечелен от училището проект за 60 хиляди лева от НПВУ. По него са доставени два работа, 3D принтер, 3D очила. По различни проекти..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478