На 7 ноември (неделя) водещото заглавие на първа страница в български всекидневник е „Две саксии мушкато пазят от Ковид“.
В публикацията се казва: „Две саксии с ароматно мушкато могат да ни пазят от ковид и всякакви вируси. За това чудо разказват, учените от Ботаническата градина на БАН. Още по-любопитно е, че в семейството на мушкатото влизат дъхавият здравец и ароматното индрише". В публикацията са цитирани доц. д-р Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина към БАН в София и Ивон Теофилова, която отговаря за колекцията мушката в Ботаническата градина.
Публикацията под една или друга форма е копирана и в редица сайтове и социални медии. Проверка на Екипа за проверка на факти (ЕПФ) на БНР показа, че тя е достигнала до над 118 000 потребители само във Фейсбук.
В публикацията се твърди още, че: "Истинско чудо срещу вируси, бактерии и Ковид идва от най-обикновените представители на ароматните Мушкатови".
Мнозина потребители са се усъмнили в тези твърдения. Ето един от тях:
Други обаче са повярвали.
Каква е истината?
Мушкатото не предпазва от Covid-19
Екипът за проверка на факти на БНРсе свърза с директора на Ботаническата градина на БАН в София доц. д-р Антоанета Петрова. Тя категорично отрече твърдението, че мушкатото може да ни предпази от Covid-19. Сподели, че думите ѝ са преиначени, че заглавието в публикацията е извадено от контекста на цялото интервю.
Доц. д-р Антоанета Петрова нарече тази част от публикацията „измишльотина“. Тя обаче потвърди други части в статията, като това, че в световен мащаб има увеличено търсене на стайни растения, като добави ,че мушкатата са една от групите, към които се насочват хората, за да се чувстват по-добре в емоционален план, след дълга изолация.
Директорът на Ботаническата градина на БАН в София категорично отрече възможността две саксии мушкато да въздействат върху Covid. Цветето по никакъв начин не лекува инфекцията, посочи още доц. д-р Антоанета Петрова.
Проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на експертния съвет по вирусология при министъра на здравеопазването, също категорично отрече възможността две саксии с мушкато да предпазват от Covid-19.
„Не е възможно каквато и да е миризма, аромат и каквото и да е летливо вещество да навлезе вътре във вируса. Той е добре предпазен, тъй като има обвивка и е проблем да се навлезе в него“, каза тя пред БНР.
Освен това в препоръките за предпазване от заразяване с коронавирус на Европейската агенция по лекарствата, Световната здравна организация, българското Министерство на здравеопазването (виж по-долу) - никъде не се споменава, че ароматерапията или наличието на определен вид цветя вкъщи може да предотврати заразяване с Covid-19.
Твърдението „Две саксии мушкато пазят от Ковид“ е невярно.
Но с оглед на:
правилната оценка е КЛИКБЕЙТ.
КЛИКБЕЙТ е твърдение, което звучи сензационно и цели привличане на вниманието на аудиторията с финансова цел или за повече четения, но фактически няма аргументация в последващия текст.
Ваксинация, а не мушкато предпазва от Covid-19
Проф. Радка Аргирова каза, че единственото нещо, което може да ни предпази от коронавируса, са ваксините.
„Завършеният ваксинационен курс е от ключово значение за защита срещу тежко протичане на Covid-19, включително заболяване, причинено от Делта варианта на вируса“, се казва в последната информация на Европейската агенция по лекарствата.
Световната здравна организация (СЗО) посочва, че ваксинацията и спазването на мерките са единствените начини за предотвратяване на заразяване с коронавирус. В препоръките се казва, че носенето на маска, която покрива носа, устата и брадичката, миенето на ръцете и спазването на физическа дистанция са мерките, които могат да предпазят от заразяване.
Българското Министерство на здравеопазването и сайтът coronavirus.bg също дават препоръки за предотвратяване на инфекцията от Covid-19. Те също включват хигиена, дезинфекция, физическа дистанция и носене на маска./p>
Трябва да се има предвид обаче, че ваксинацията срещу Covid-19 не е панацея срещу заразяване или заболяване, тя обаче намалява тези вероятности и допринася за по-лекото протичане на болестта.
В едно от последните съобщения на СЗО Европа (от 23 ноември) се посочва, че се увеличават доказателствата за намаляване на връзката между защитата, която дават ваксините, и лекото протичане на болестта. Затова СЗО препоръчва бустерната доза за най-уязвимите групи, включително с компрометиран имунитет, да стане приоритет. Както и да се спазват другите лични предпазни мерки.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg
Изкупуването на тютюна от реколта 2024 започна. В Кирковското село Кран производителите не са доволни от изкупната цена. Три са фирмите, които са изпратили експерти на място. Днес те бяха в района на селата Кран и Малкоч. Тютюнопроизводителите са категорични, че достойната цена за килограм е около 15 лева. В момента фирмите плащат..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Единадесет бебета се родиха в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян от началото на годината, съобщи д-р Юлия Кисимова, началник на Неонатологичното отделение в областната болница. Според нея новата година започва ударно за Акушеро-гинекологичното и Неонатологичното отделение с повишен брой новородени. Първите за януари бебета са 6..
Около 300 нови бездомни кучета годишно преминават през временния приют в Кърджали, където биват кастрирани, чипирани, ваксинирани против бяс и им е създадено досие. Това каза пред БТА управителят на общинското предприятие „Озеленяване, благоустройство и чистота“, което отговаря за временния приют и безстопанствените кучета, инж. Раид Идриз. Той..
Труп на 66-годишен е намерен в землището на село Припек около 23,30 вчера. По първоначални данни местният жител излязъл от дома си да търси животните си и след като не се прибрал, негови близки сигнализирали в управлението. Полицаи и роднини на мъжа го намерили в местност в землището на Припек. Дежурна оперативна група е извършила оглед. Няма..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в областта. За гост лектор е поканен Павел Павлов от Варна, работещ в Центъра за..
Общо 37 замърсени с битови и строителни отпадъци терени в областите Хасково и Кърджали са почистени под контрола на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, съобщиха от екоинспекцията в отчет за дейността на институцията през декември 2024 г. Терените са в седем общини в регионите - Тополовград, Кърджали, Свиленград, Кирково,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478