Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Източните Родопи рай за елените

Условията за живот в Източните Родопи за елена лопатар и благородния елен са близки до идеалните. Това е мнението на експерта от фондация "По-диви Родопи" Стефан Аврамов. Връщането на дивите животни в естествената им среда е сред приоритетите на Фондацията, а Аврамов е специалистът, който отговаря за това в нея. В края на ноември на две места в областта бяха разселени първите за тази година 42 елена лопатара, но традицията е дългогодишна.
Повече от 500 благородни елени и елени лопатари са разселени в Източните Родопи от 2013 г. досега със съдействието на фондация "По-диви Родопи" и Националното ловно-рибарско сдружение. Пуснатите на свобода животни вече са създали три нови популации на лопатари и една нова популация на благороден елен, които бавно се увеличават. Това каза за Радио Кърджали Стефан Аврамов.
В Източните Родопи благородните елени идват от ловните стопанства "Паламара" в Североизточна България, "Ропотамо", "Искър", а лопатарите в по-голямата си част са местни - от Дивечовъден участък "Студен кладенец" и са свикнали с условията в района. За "опресняване на кръвта" лопатари се доставят и от стопанствата "Кричим" и "Искър". Тук може би е най-доброто място за елена лопатар, който предпочита ниски терени с южно изложение с по-малко сняг и с множество отворени места, където да пасе. Теренът на Източните Родопи е идеален за него и има капацитет за десетки хиляди животни. Благородният елен също е много пластичен вид и има местообитания навсякъде. Надявам се след десетина години в Източните Родопи да има стотици благородни елени, казва Стефан Аврамов.
Наблюденията показват, че през първата година след разселването оцеляват към 70 процента от животните, което е много добра оцеляемост, имайки предвид, че по принцип загубите при младите животни е нормално да са около 50 през първата година. Бавно, но устойчиво популацията расте. Появиха се животни на териториите на общините Джебел и Момчилград, отиват към Кирково, където досега никога не е имало елени лопатари, вървят и към Хасково, казва Аврамов. 
Тази есен предстоят още разселвания на елени, най-вероятно към района на Бяла река в Крумовградско и в Момчилградско. вече се правят и планове за следващите години животни да се пуснат в общините Ардино, Златоград, Ивайловград и Харманли.
Повече може да чуете в интервюто на Станислава Георгиева със Стефан Аврамов в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59