Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Коджаманова: Пренебрежително е отношението на властта към музейните специалисти

В проекта за Бюджет 2022 е заложен едва 5% ръст на единния разходен стандарт за щатна бройка при положение, че се залага на културен туризъм и България е третата държава в Европа по паметници

Музеят в Кърджали е длъжен да оцелее, защото ние имаме ангажимент да опазваме културното наследство, заяви за Радио Кърджали директорът на културния институт Даниела Коджаманова.
Това не е лесно да се направи, тъй като само сметката за декемврийския ток е 5400 лв. и е над три и половина пъти повече в сравнение с декември 2020 г. В двете сгради, които музеят управлява - сградата, където се помещава той и сградата на художествения отдел "Станка Димитрова" "трябва да създаваме условия за съхраняване на движимите културни ценности, т.е. не бива да допускаме температурата да пада под определени граници".
Последната сметка за ток е платена, благодарение на допълваща субсидия от Национален фонд "Култура". "Само че, когато попълвахме заявките за сумите, цените бяха такива, че за компенсация на цените на тока за септември, октомври, ноември и декември изчислихме, че ще са необходими 4130 лв., които получихме, а само за декември сумата ни беше 5400 лв.", коментира Даниела Коджаманова.

За да се справят със ситуацията са направили промяна в работното време на музея. Музеят и галерията вече не работят за посетители в съботния ден, когато отоплението и в двете сгради е само на ток, а при липсата на посетители да се работи в този ден е икономически нецелесъобразно. 

Едва 140 лева собствени приходи е регистрирал Регионалният исторически музей, заедно с художествената галерия в Кърджали, в първия месец на тази година. Собствените приходи са основна част от издръжката на двете институции, а наложените ограничения заради Ковид-пандемията се отразяват негативно върху работата им. "Зимният период по принцип е по-слаб, но ограниченията, които сме принудени да прилагаме - да пускаме хора само със зелен сертификат, не провеждаме беседи заради изискването за дистанция. и практически обективните обстоятелства ни затварят собствените приходи изключително много" обясни Даниела Коджаманова.

По-страшното според нея е друго - едва 5-процентният ръст на единният разходен стандарт за щатна бройка за музеите, който е заложен в проекта за бюджет 2022 г., който е "нищо като финансово изражение". И след като има увеличение на минималната работна заплата с 9 %, в един момент ще се окаже, че заплащането на музейните работници почти ще се изравни с минималната работна заплата, ако няма корекция на бюджета, смята Даниела Коджаманова.

"Не мога да разбера каква е логиката музеите и галериите, които са професионални културни институти с ясно дефинирани задължения в областта на опазването на културното наследство, с ангажимент за проучване и популяризиране на културното наследство, да получат толкова пренебрежително отношение тогава, когато се декларира, че България е третата държава в Европа по паметници, че ние разчитаме на културния туризъм. Някак не виждам връзка между тези неща", коментира директорът на Музея.


повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Даниела Коджаманова в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59