Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечките в Родопите се събудиха и тръгнаха по селата

Снимка: wwf.bg

С настъпването на пролетта мечките се пробуждат от зимния си сън. След тази летаргия огромното горско животно се нуждае от храна. Поради тази причина често мечката навлиза в землищата на населените места, като нанася доста поразии на фермери и земеделци. Този проблем се наблюдава най- често в Родопите. Последната такава история е с адрес село Давидково.

Преди 3 години семейството на Севда Чолакова се оплаква от мече, което влиза в двора на къщата им в банското село Давидково. През годините, като кмет тя се е обръщала към РИОСВ Смолян и Горското стопанство за съдействие и решаване на проблема, но без резултат. Тази пролет след събуждане от зимния си сън малкият мечок, вече пораснал, решил да ги навести отново, за да се опита да си хапне пуйка.

„Мечока се събуди. Дойде една нощ. Разкъса съоръжението, където пуйките се разхождат и снасят. Не успя да влезе вътре. Уплаши се от кучето“, разказва Севда Чолакова и допълва.

„Лисицата посред бял ден си рови до кокошарника. Прави си дупка, за да влезе при кокошките. Не се стряска от хората. Есента, цяло стадо диви прасета се разхождаха из селото,“ разказва кмета на Давидково.

с. Давидково, снимка Божидар Чолаков

В съседното село Вълчан дол не са имали преки срещи с мечката, но са се натъквали на следи, разказва кметският наместник Едита Текьова. Там имат проблеми с дивата свиня.

„Един човек дето пасе горното стадо е видял стъпки на мечка и казва, че е обикаляла около селото. Ние имаме много голям проблем с дивите прасета. Доста хора си закупиха електропастири, заради картофите. Хора от селото са установили, че дори и само сезал да има опънат от колче до колче прасетата не влизат. Обясняваме си го с това, че прасето явно се докосвало и преди до електропастир и помини, затова не навлизат в ниви оградени със сезал,“ разказва кметският наместник Едита Текьова.

с. Вълчан дол, снимка Божидар Чолаков

 Отиваме още по на север от Давидково, в Загражден. Селото се намира в най-северната част на община Баните и гранични с резерват Кормисош, разположен в съседната община Лъки. Тук се намират най-големите популации на кафява мечка, благороден елен и вълк на територията на България. В селото обаче са взели мерки, мечките да не влизат в населеното място.

„На есента горските бяха изсипали, далеч от селото, ябълки, круши, сливи за мечките и така нямахме проблем с мечките,“ разказва кмета на Загражден Венета Хитова.

Около 237 са мечките в Родопите по последни данни.

Хората ги е страх да ходят до градините си и ливадите. Никой не смее да замръкне навън, казва кмета на Давидково Севда Чолакова.

Най-големите трагедии с меча са станали преди 12-13 г. - мъж загина, а жена бе разкъсана почти до смърт.

Не са малко клиповете и снимките на  местните хора, които публикуват в социалните мрежи на мечки в опасна близост до къщите и пътищата.

Последните години за проблеми с мечките се оплакват от селата Буйново, Могилица, Горна Арда, Арда, Гълъбово, Давидково, Вишнево, Дебеляново, Искра и много други.

Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Около 56 000 лв. са задълженията на театъра в Кърджали. Приходите за миналата година са рекордни

Съюза на артистите в България алармира за сериозни финансови затруднения в театри в България, довели до спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности, неизплатени хонорари...

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48