Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя, Лиза, Оксана, Оля: Срещаме любов и топлина в Кърджали

Даша, Катя, Лиза и Оксана месец свикват с живота в Кърджали
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Над 60 души, предимно жени и деца от Украйна, намериха в последния месец дом в Кърджали. 15 от тях са приютени от бизнесмена и ротарианец Себахтин Гьокче, който има хотел в града. Месец след пристигането на първите украински граждани при него, животът им вече е влязъл в ритъм. Срещата е с Катя и дъщеря й Лиза от Одеса, Оксана от Харков, малката Даша от Черкасов и Оля и сина й Иля, също от Черкасов. Разказват, че се опитват да говорят на български, но използват прости думи - моля, благодаря, бихте ли ми дали, добре, добро утро, как си. Една от най-веселите думи, които са научили, е пуканка.
Малката Даша не знае български и няма любима дума. Любимата й дума на руски е "баба". Нейната баба е вкъщи, в Черкасов, но не я е чувала отдавна, защото е скъпо да се звъни от България в Украйна..
Децата са тъжни, всичките им близки са в Украйна. На Даша татко й е в отбраната на Черкасов, защитава града, обяснява Катя. И не само той, намесва се Даша и показва снимка на телефона, на която са тя, татко й Саша и котката. За да се справим със стреса при децата, с тъгата и чувствителността им, разговаряме, казва Катя. "Казваме им, че ги обичаме, че всичко ще свърши, че ще се върнем у дома, че всичко ще е  наред. Да, животът вероятно ще бъде друг и различен, но ще бъде вкъщи, с всички роднини. По-добре да сме без нищо, отколкото без близките си.", категорична е тя. 
Именно защото са заедно, са се обединили да помагат на малкия Марк, който е преживял сериозна здравословна неприятност. Още при пътуването, на границата и при пристигането им в Кърджали детето е било с температура, която успели да овладеят в следващите дни. Преди седмица обаче момченцето вдига отново температура, по лицето и тялото му се появяват синини и петна. "Себахтин веднага откара мама Надя и Марк в Бърза помощ. Кръвната картина показа много ниски тромбоцити. При норма над 150, при Марк бяха 11. Същата нощ ни откараха за лечение в Пловдив в детската клиника на Университетската болница. Слава богу, овладяха положението и сега Марк е добре и вече е в хотела на амбулаторно лечение", разказва Катя.
Украинските жени не крият благодарността си към Себахтин Гьокче, който ги приюти, и към целия персонал на хотела, особено към Ширин, която пък веднага започнала да търси подходящите хранителни продукти, за да готви на Марк питателна храна, която по-бързо да го изправи на крака.
"Тук сме обкръжени от такава, любов, каквато не можете да си представите. При Себахтин сме като в купол от безопасност. Най-важният въпрос за него е от какво имат нужда децата и ние. Обградени сме от толкова любов, че не знаем дали някога ще можем да се отблагодарим за нея", казват те.
Въпреки че се чувстват добре, са категорични ще се върнат у дома в първия възможен момент. Даша например мечтае да ходи на училище, ще се занимава с акробатика, "а после, в петък, ще ходя при баба. Нейната къща е през три улици". И още нещо важно: "Ще купим торта и ще отидем да празнуваме в някой ресторант", казва момиченцето.
Това мечтаят и възрастните - да се съберат всички роднини, да се видят, защото най-ценното са хората, близките. Лиза иска да отиде да тренира във фитнес залата при своя треньор наяве, а не както го прави сега - онлайн. Синът на Оксана е останал в Харков и тя си мисли как ще се срещнат отново. "Чуваме се всеки ден, дори, когато не може да говори, а ми пише съобщение, пак ми става топло на сърцето", казва тя. Оля първо ще отиде да види своите баби - едната на 90, другата на 84 години. "Мъжът ми остана в отбраната на Черкасов. Градът не е окупиран, но се намира в центъра на Украйна и непрекъснато прелитат самолети. Дай боже да издържим и това никога повече да не се повтаря", казва Оля.
Никой не знае колко дълго ще продължи този конфликт, но засега остават в Кърджали. Готови са да работят. Преди ден от Бюрото по труда организирали среща в хотела, за да им представят възможности за работа. Попълни са анкети - желания, предпочитания, кой какво може да работи. Към момента нямат проблеми и с документите за пребиваване. Всеки от тях е с временна закрила. Катя е категорична, че организацията от страна на паспортна служба и миграцията е на изключително високо ниво. Себахатин Гьокче също е насреща при нужда. Винаги реагира и намира как да реши всеки въпрос с минимум стрес. А той си има своите причини да действа по този начин, защото знае какво е да си бежанец и да попаднеш в чужда страна. През 1989 г. е бил един от първите, принудени да напуснат България по време на измислената "Голяма екскурзия", както я нарича. Сега приема жените и децата като свои деца, внуци, като част от семейството си. Благодарен и на приятелите си от Ротари клуб-Кърджали, с които поделят грижите за украинците. Освен че осигуряват всичко необходимо за всекидневието им, ги запознават и с красотата на Източните Родопи и Кърджали. Вече са ходили на Татул, Дяволския мост. Предстои да посетят и Перперикон.
Когато всичко свърши, ще се връщаме отново и отново в Кърджали, категорични и единодушни са Катя, Лиза, Оксана, Оля. "Вече го обсъждахме. Ще се организираме и ще идваме като туристи. Ще доведем и наши приятели, ще разказваме за Кърджали. Наистина ни харесва. И хората са добри. Много топли. Не съм била на други места в България, но в Телеграм има наши групи от украинци, които са в други български градове и казват, че хората на други места не са приветливи към украинците. А тук навсякъде получаваме любов и топлина. Винаги се опитват да ни помогнат, дори когато не можем да се разберем какво говорим и ръкомахаме с ръце, за да обясним нещо".
Няма нищо случайно в този живот и в това, че са в Кърджали, вярват жените от Украйна. Страдат и преживяват за родината си, всяка нощ четат новините. "Но всички разбираме, докато всички сме живи и здрави, всичко е добре. Всеки дом може да се построи, парите могат да се заработят. А животът... Когато го има, е най-важното. И да сме здрави. Защото само живота не можеш да върнеш", обобщава Катя.

повече чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59