Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: Езикът ни е хубав и съдържателен, да го ползваме с преклонение

Мария Касимова - Моасе
Снимка: Личен архив


Винаги съм в лек поклон пред думите. Думата може да тежи много повече от всичко останало. Тя може да е по-силна от шамар, по-силна от прегръдка и аз наистина се впечатлявам от възможността на езика да изразява неизразими състояния. Това каза в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ журналистката и автор на книги Мария Касимова-Моасе.

Стана ясно, че през юли можем да очакваме излизането на поредната й книга „Монолози“. Работата по нея е била истинско предизвикателство. В книгата Мария е автор, който обаче не е с изцяло авторски текст. „Тогава ти не участваш като автор, който да използва думите, за да разказва, да дава контекст или нюанс. Ти просто ги регистрираш и те сами говорят и градят образа. Тогава наистина разбрах, в този момент и работата покрай тези текстове колко тежки, не само лошо, непоносимо тежки, ами колко пълни със съдържание са думите“. Така интригуващо само леко повдигна завесата за новата си творба журналистката.

„И другият начин, по който ги откривам, разбира се, е съпругът ми, който като французин малко по-трудно учи чужди езици, пък език, като българския сериозно му се опъва. Все водим езикови спорове и аз всеки път се шегувам, казвам всичко сте взели от нашия, български език, във вашия френски, нямате си думи, затова амбриаж, макиаж, палто, манто, мерси, всичко сте взели от нас“, с усмивка разкри Мария.

Огромно удоволствие е да ползваш думите по предназначение. Понякога от думите боли и затова трябва да сме много внимателни към тях , заключи писателката. „Аз колекционирам разни хубави, интересни, вкусни български думи“, сподели тя. „Езикът ни е много хубав и наистина много бих се радвала, ако го ползваме с мисъл и с преклонение“, не скри емоция Мария.

Цялото интервю, носещо и усмивка, и сериозност, можете да чуете в прикачения звуков файл.  


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00
Фестивал на родопската кухня, Баните

Фестивал на родопската кухня дава старт на летния сезон в община Баните

Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..

публикувано на 04.07.25 в 10:58
Кадир Аптикадир

Цените на имотите в Кърджали растат: търсенето изпреварва предлагането

Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...

публикувано на 01.07.25 в 12:06

„Кехлибарен грозд“: Пъстрият портрет на живия фолклор

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..

публикувано на 28.06.25 в 16:00

Надя Щегрова и силата на бродерията

На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..

публикувано на 28.06.25 в 15:00

12 години след отварянето на прохода „Маказа“: Гръцки собственици все още чакат обезщетения

Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..

публикувано на 27.06.25 в 11:07