В Деня на Ботев Езиковата гимназия в Кърджали, чийто патрон е великият поет-революционер, отбеляза своята стогодишнина. Кулминацията на поредицата инициативи, които осъществиха учители и ученици през цялата юбилейна година беше празничният концерт-спектакъл на сцената на театъра. Стогодишнината на Гимназията беше уважена от посланика на САЩ Н.Пр. Херо Мустафа, която в приветствието си каза на български език любим цитат от Христо Ботев. „Столетницата“ беше отличена и с Почетен знак „Герб на Община Кърджали – златен“.
Собствен химн има вече Езиковата гимназия "Христо Ботев" в Кърджали. Авторите на текста и музиката бяха наградени. Те са избрани при сериозна конкуренция сред участници от цялата страна в национален конкурс, обявен от училището-юбиляр. Възпитаничката на Гимназията Кремена Шикова е автор на текста, а музиката и аранжимента са на учителя по музика в школото Любен Полихронов. На тържество, което се състоя в сутрешните часове пред бюста на Христо Ботев в двора на училището станаха известни и наградените участници в националния журналистически конкурс за есе, публицистика и репортаж, обявен за стогодишния юбилей на Гимназията.
В началото ученици, учители и гости коленичиха в едноминутно мълчание пред саможертвата на Ботев и хилядите знайни и незнайни герои на България. Поднесени бяха венци от Гимназията и от името на областния управител Даниел Делчев. Учениците представиха кратка програма.
По повод патронния празник беше открит Кът на Ботев пред актовата зала, който представлява 3D изображения на революционера и четници. Интересното е, че четниците „рецитират“ стихове на поета. Кътът е създаден по проект. Дейностите включват почистване на войнишките паметници на територията на областта, брошура, а също и филм за паметниците.
Стогодишният юбилей на ЕГ „Христо Ботев“ беше уважен от посланика на САЩ Н.Пр. Херо Мустафа, представители на френското посолство, кметът Хасан Азис, председателя на ОбС Юсеин Ахмед, заместник областния управител Юлия Чортленева, Наталия Михалевска от Министерството на образованието и науката, директорката, благодарение на която гимназията става езикова - Електра Казакова, един от най-дългогодишните директори Йорданка Чавдарова, бивши учители, възпитаници, родители, ученици.
Първо поздравление поднесе настоящият директор Даниела Павлова. След нея на сцената беше поканена посланик Херо Мустафа. Тя каза, че се радва да сподели този голям празник с ботевци. Припомни, че доброто сътрудничество между училището и нейната страна датира от далечната 1990 г. когато е създадено на най-старото дружество „Приятели на САЩ“. Още от следващата година тук започват да идват доброволци от Корпуса на мира, които подпомагат изучаването на езика и културата на нейния народ. Херо Мустафа припомни, че от 2016 г. работи и програма Фулбрайт, благодарение на която сътрудничеството продължава успешно. Посланикът се обърна към учениците: „Възможността да учите език, може би няколко чужди езика, ще бъде голямо предимство за вас, когато навлезете в по-зряла възраст и изобщо за вашето бъдеще. Езикът е ключът към културата, а познаването на културата позволява да разбирате хората“.
Посланик Мустафа каза на български език любим цитат от Ботев: „Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата“. Първият дипломат на САЩ у нас сравни Ботев, Левски и всички борци за свободата на Отечеството с българите, „които в днешни условия отстояват своята свобода“.
Тези, които знаят езика на други народи и разбират другите култури, „са тези, които изграждат един по-свободен, по-проспериращ и по-мирен свят и именно това се надявам, че вие ще правите вбъдеще“, каза още посланик Херо Мустафа.
Поздравителен адрес от името на министъра на образованието и науката Николай Денков поднесе Наталия Михалевска, която е кърджалийка и възпитаник на Гимназията. В приветствието на министъра беше акцентирано на високото ниво на училището-юбиляр и успешната реализация на неговите възпитаници.
Поздравително слово от името на областния управител Даниел Делчев поднесе заместник-областният управител Юлия Чортленева.
Кметът на Община Кърджали също е възпитаник на Езиковата гимназия. Той също поздрави ботевци – бивши и настоящи учители и ученици. „Благодарение на усилията на бивши и настоящи учители, тук се развива качествено образование“, подчерта градоначалникът. Той връчи Почетен знак „Герб на Община Кърджали – златен“ на гимназията-столетница – за високи постижения в сферата на образованието и издигане престижа на Община Кърджали.
Плакет беше връчен и от образователния министър. Гимназията получи и други подаръци, сред които статуетка на таралежче, символът на училището. Подаръкът беше от американския посланик и с него ще се попълни богатата школска колекция.
На сцената се изявиха над 160 участници – учители и ученици, бивши и настоящи, във впечатляващия спектакъл под режисурата на Атанас Атанасов.
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Като успешен определи изтеклия си първи управленски мандат директорът на филиал "Любен Каравелов" в Кърджали на Пловдивския университет. Преди дни доц. д-р Елисавета Семерджиева беше преизбрана за втори, и както е по закон, последен, четиригодишен мандат. В интервю за Радио Кърджали тя каза, че е „твърдо убедена, че филиалът ни се развива..
Над 130 души от 26 града до момента са заявили участие в Националния женски туристически поход. Изданието е юбилейно и негов домакин тази година ще е община Кърджали, каза за Радио Кърджали Маргарита Янева - ръководител на Туристическия информационен център в областния град. Походът ще се проведе от 1 до 5 март. За участничките са..
С бели чаршафи, окачени по балконите и прозорците на много жилища и работни помещения в Истанбул и други населени места, турските граждани изразяват протеста си във връзка със смъртоносния пожар на 21 януари в хотел "Гранд Картал" в скикурорта Карталкая, при който загинаха 78 души, а десетки бяха ранени, информира БТА, цитирайки опозиционният вестник..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478