Електронните направления за хоспитализиране не облекчават процеса, а напротив - натоварват лекарите и им отнемат от времето за преките медицински дейности. Това мнение изказа в ефира на Радио Кърджали директорът на Многопрофилната болница за активно лечение - Свиленград д-р Димитър Ермов. Според него дигитализацията на системата „изяжда“ времето за лечение, а здравният туризъм край границата е мит.
„Електронното здравеопазване, което в момента се въвежда, с нищо не подобрява диагностицирането и лечението на пациентите“ коментира той. По думите му с въвеждането на електронното здравеопазване административната тежест за медицинския персонал, в частност на лекаря, става огромна. По-рано техническите, немедицински дейности при прием на пациент, са се извършвали от технически специалисти, т.нар. „кодировчици“, които са улеснявали процеса, пренасяйки информацията от хартия на електронен носител. Сега за тази работа се губи ценно медицинско време. „На всички лекари са извадени електронни подписи и всяка визитация, всеки декурс, който отбелязваме се потвърждава с електронен подпис, всяка консултация от лекар от друго отделение – също", обясни ръководителят. Увеличава се и финансовото натоварване на лечебното заведение със закупуването на електронни подписи на всички лекари, а също и на компютри.
Според д-р Ермов няма механизъм, по който лекари и болници, които не са в обхвата на Националния рамков договор да бъдат задължени да въведат и спазват изискванията на електронното здравеопазване. „Ние, като общинска болница, единствена на територията на четири общини, се изправяме пред въпроса за пациенти, които търсят директно помощ в лечебното заведение в почивен ден, когато общопрактикуващите лекари не работят и няма как да получат електронно направление. Тези пациенти не следва да бъдат приемани, а да бъдат насочвани от лечебното заведение към Спешна помощ, което само по себе си звучи абсурдно. Ние нямаме разкрити кабинети по Спешна помощ, тъй като Законът казва, че те могат да се разкриват само в областните болници“, не спести критика директорът.
Той посочи още, че до момента разяснения и указания за дейностите по електронното здравеопазване медиците са получили само от фирмата, разработчик на софтуера, а не от здравното министерство. Няма нормативна база за прилагане на дигитализацията в системата.
„Въвеждането на електронното здравеопазване не е истинската реформа в здравеопазването“, категоричен е д-р Ермов.
Поради близостта на границата, инцидентно болницата приема за лечение и граждани на други държави, но категорично не може да се говори за „здравен туризъм“. Единствено гърци идват да ползват стоматологични услуги, които са им много по-евтини у нас.
Както навсякъде в страната, в МБАЛ Свиленград също има затруднения с кадровото обезпечаване – няма наплив от млади лекари и медицински специалисти. „Имаме сестри и лекари, които са в напреднала възраст и пенсионерки, които работят. Може би след два-три години ще се изправим и ние пред тоя проблем да няма среден медицински персонал“, каза директорът.
„Ние си вършим работата, ние работим медицина, а здравеопазването е политика. Тя се прави от политическите субекти, които управляват“, каза в заключение д-р Димитър Ермов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението. Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..
Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..
Шестнадесет са номинираните за приза "Спортист на годината" за 2024-а, който Община Кърджали връчва ежегодно на изявени и доказали се спортисти, казаза Радио Кърджали заместник-кметът Веселина Тихомирова. Предложенията са от 11 клуба - по 10 вида спорт. Те са разпределени в две категории - „мъже и жени“ и „юноши и девойки“...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478