Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женда шепне приказки от миналото

7
Скалната гъба край Женда
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Малко след село Женда, на около 3 километра от шосето, се намира едно от най-привлекателните за туристите места в Източните Родопи - местността Биюк тепе, както я наричат местните хора. Тя обединява тракийско светилище, крепостта Асар кая, изсечени в скалите трапецовидни тракийски ниши, причудливи скални образувания, както и останки от гроб на мюсюлмански местен светец. И бисерът в тази композиция - впечатляваща скална гъба, разположена самотно на поляна под крепостта. 
Скалната гъба и Асар кая са сред магнитите в Източните Родопи. И няма как да е иначе. Природата тук спира дъха, нишите са мистични, крепостта - величествена, а скалните образувания - впечатляващи. Цялата местност е позната като Тракийско светилище Биюк тепе. Районът е осеят с причудливи скали, изсечени скални олтари, кръгове с диаметър над 3 метра, култови ниши. Крепостта местните хора наричат Асара или Асар кая.
Това разказват Мустафа Руфат и Юзеир Юзеир, които срещам до Скалната гъба. И двамата са родом от Женда. Мустафа живее в Кърджали, а Юзеир - в Измир. 
Тук е свято място, има някаква енергия, казва Мустафа Руфат и си спомня: "Лятото има определена дата, в която се прави молитва за дъжд. Като бяхме малки, идвахме. Големите колеха животни и се събирахме всички околни села. Като свърши, бях малък, но помня, докато се прибирахме, обикновено от Безводно облаци се появяваха. Докато идем вкъщи, почваше дъжда да вали."
Тази година молебенът за дъжд на близкото село Соколите, който се прави на това място, се проведе на 7 август, разказва кметът на Женда Рахим Идриз. И той потвърждава за силата на молитвата. "Молитвата докарва дъжд. Не винаги, обаче докарва. Даже си спомням една година, когато вечерта месото беше заклано и след като се прочете вечерната молитва, такъв дъжд два дена се изсипа и нито гости, нищо, на следващия ден не можахме да посрещнем, и пилафа не можахме да направим и на половин цена месото после в Черноочене го върнахме на кланицата", разказа той.

Не е чудо идването на дъжда, от крепостта е, тя е свято място, смята Юзеир Юзеир. Той всяка година си идва в България, но сега за първи път от 30 години се връща в мястото на своето детство. "На сърцето ми е миналото, което отново преживявам, спомените", казва мъжът.
Двамата мъже не знаят какво е било това древно население, което е живеело преди хиляди години на тези земи и което е създало тези скални изсичания. И двамата знаят за предания, че някога тук е минала страшна болест, като днешния коронавирус, и хората масово са починали. Погребани са на едно място.
Юзеир разказва, че добре си живее и в Турция, но задължително поне веднъж в годината е в България. Спомня си и за живота някога и как държавата е помагала на хората в планинските райони. "Изкупуваха млякото, телетата, агнетата взимаха и плащаха. В училището в Женда имаше 180 ученици. Сега няма", реди спомени мъжът. Животът беше труден, но хубав, казва Юзеир.
Мустафа си спомня тежките зими в детството си, когато е трябвало цялото семейство да гази дълбоки преспи, за да набере листа за животните или за да могат децата да отидат на училище. А сега какво - падне малко сняг и обявяват жълти, оранжеви и червени кодове, казва мъжът.
Тук спирам разговора с Мустафа и Юзеир, двама приятели от детските години, дошли да побродят и да си припомнят младостта из магичните места на село Женда. Откъм крепостта се задават още туристи, които Юзеир посреща свойски. 
Така е, в планината всички са равни и подвластни на красотата на минало, природа и човещина.
По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56