Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три-четири са случаите на агресия тази година срещу екипи на ЦСМП в Кърджали и филиалите в областта

За "трудните пациенти" в Спешната помощ и работата на медиците с тях

Дни след инцидента в Момчилград, потърпевшият фелдшер все още усеща притеснение

3
Снимка: Радио Кърджали

Дни след инцидента в Момчилград, при който агресивен пациент нападна в гръб фелдшер от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ, пострадалият Юлиян Ангелов все още е притеснен от случилото се.
"Още съм като в шок, защото не очаквах. Досега не съм имал такъв случай в практиката. 44 години досега съм нямал посегателство", каза той за Радио Кърджали.
Юлиян Ангелов разказа, че няма ден, в който той или колегите му да нямат досег с жителите на село Багрянка, откъдето е нападателят. Викат линейка на адрес или идват на място във филиала и то за неща, които не са спешна медицина. "Те мислят, че спешната помощ е за всичко. Понеже нямат лични лекари и за всяко нещо звънят - главата ги заболи - хоп, искаме линейка. Коремът го заболял - хоп, искаме линейка. Или ще дойдат кръвно да им мерим."
"Много трудно се работи с трудни пациенти. Гледаме по най-безболезнения начин да ги предразположим, да бъдат спокойни, но на тях е просто вътре в характера. Трябва да буйстват, да посягат, така са свикнали. Като отидем на такъв адрес, те се събират и започват - един - мери на мен кръвното, друг - мери на мен кръвното. Ако не го измериш, казват, като се прибереш, пак ще те извикаме. Просто те задължават там, като отидеш, да минеш един профилактичен преглед", обяснява Юлиян Ангелов. Самият той се е замислил дали да продължава да работи след този случай, защото "аз съм на 67 години и ако още веднъж ми се случи нещо такова, напускам".
А дотогава той и колегите му тушират стреса с успокоителни. "Почти няма колега, който да няма в джоба си успокоителни. Даже си носим и хапчета за кръвно. Когато отидем на преглед и не трябва да правим манипулация и инжекции, от нашите лекарства им даваме, само мир да има", казва Юлиян Ангелов.
Три-четири са случаите на агресия срещу медици от Центъра за спешна медицинска помощ и филиалите му в област Кърджали от началото на годината досега. Повечето са вербални атаки. Съботният е първият за годината, в който е използвана физическа сила. Това каза за Радио Кърджали директорът на ЦСМП Кърджали д-р Атанас Митков.
"Не мога да си обясня що за същество трябва да бъдеш, за да нападнеш човек, от когото си потърсил помощ и който ти помага в момента", коментира д-р Митков.
В дните след случая атмосферата сред спешните медици не е ведра, но не може да се говори за страх. Има обаче опасение, че там, където отиват, могат да бъдат посрещнати от агресивни пациенти и техните близки, смята д-р Митков.
Той обясни, че по големия българо-гръцки проект, който Спешната помощ реализира, са включени семинари за справяне с личния  и професионалния стрес, стратегии за справяне с трудни пациенти, а обучението се води от клиничен психолог. Такива семинари бяха проведени това лято със спешните медици от област Кърджали. "Основното, което е, разчитаме на закона, тъй като живеем в правова държава и моите колеги, освен държава, имат и права", каза д-р Митков. Той изрази опасение, че подобни инциденти могат да доведат до напускания на лекари от Спешната помощ, а когато и един човек напусне системата, това води до стрес за самата система и може да дойде момент, в който "да се стигне дотам, че да няма кой да лекува пострадалите и пациентите, които наистина имат нужда от медицинска помощ".
 Д-р Митков е категоричен, че ръководството на Центъра няма да позволи спешните медици да бъдат използвани за "боксови круши".  

по темата работи Станислава Георгиева
По публикацията работи: Станислава Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00