Парламент със стабилно мнозинство, което да преведе страната през кризата. Това поиска за България вицепрезидентът Илияна Йотова от свещения връх Перперикон, където беше на посещение по покана на Регионалния исторически музей, проф. Николай Овчаров, кмета на Община Кърджали Хасан Азис. Тя коментира пред журналисти спряното финансиране на знакови археологически обекти това лято, включително скалния град на траките и се обяви за по-голяма децентрализация на общините.
"Мечтата ми е да видя стабилна България, сигурна България, с едно сериозно мнозинство в Народното събрание, с хора, които вече имат решенията за това как България да излезе от кризата, в която все още сме в нейното подножие и предстои през следващите месеци“, каза Илияна Йотова.
Тя изрази надежда да бъде изоставен тона от последния парламент, политиците да не развиват визии занапред, а да посочат конкретни прагматични решения до края на годината. „Първо гарантиране на енергийните доставки, които буквално трябва да спасят, да оцелее българският бизнес и българските граждани“, каза Йотова. Други от най-спешните задачи на служебното правителство са овладяването на цените, нормалното начало на учебната година, подготовка за посрещане на нова ковид-вълна, ако се наложи.
Във връзка с проливните дъждове в Карловско и наводненията, които причиниха огромни щети и застрашиха живота на хората, Йотова посочи, че от години се говори, за липсата на добра инфраструктура у нас, която да предпазва от водни бедствия. „Нито се чистят дъна на язовири, нито на реки. И ето, това е едно поредно доказателство. И този път действително трябва да се стигне истината докрай - кой е отговорен и да има наказани“, категорична беше вицепрезидентът.
Илияна Йотова поиска да бъде извършена пълна проверка на действията на предходното Министерство на културата за спрените средства за разкопки на Перперикон, а и на други знакови археологически обекти. „Трябва да има пълна проверка. Тя трябва да бъде и по-цялостна. Чувахме през последните седем месеца, че е увеличен бюджета на Министерството на културата. Нека да видим къде отидоха тези пари и за какво отидоха? Дали не става въпрос само за печелене на определени проекти и грантове? И въпросът ми е риторичен. А за неща, които са жизненоважни, защото Перперикон е не само история, Перперикон е и бъдеще, той е свързан с култура, с туризъм, с развитието на целия този регион, се оказва, че някой, на някакво ниво слага кръст не на повече от двадесетгодишна история, на много повече, защото първите проучвания тук са правени още през 30-те години на миналия век“, категорична беше Йотова.
По повод тромавите процедури, за прехвърлянето на собствеността на недвижими културни ценности, заради което общините не могат да се възползват от европейски средства, Йотова каза, че, както многократно е казвал и президентът Румен Радев, „следващото мнозинство, което и да е то, много внимателно трябва да огледа Закона за местната власт. Нашата позиция, на президентската институция, е, че законодателството трябва да бъде така направено, че да има много по-големи правомощия на общините“.
Илияна Йотова изкачи свещения връх Перперикон, при това без да се задъха, редом с домакините си проф. Николай Овчаров, ръководител на археологическия екипа, който разработва паметника от повече от 20 години, заместника му и директор на Регионалния исторически музей Даниела Коджаманова и кмета на Община Кърджали Хасан Азис. Още в подножието професорът подари на вицепрезидента и изпрати в дар на президента най-новата си книга „Илюстрована история на средновековна България“, която е в съавторство с проф. Пламен Павлов.
Проф. Овчаров отново напомни, че парите, които бяха заделени в държавния бюджет за приоритетно финансиране на шест знакови за културно-историческия туризъм у нас обекти, сред които и Перперикон, бяха спрени от предходното Министерство на културата и не бяха оползотворени. Той припомни, че разкопките на Перперикон се финансират от държавата от 22 години. "Аз ги броя около 12, 13, 14 правителство, заедно със служебните. Колко президенти са минали за това време? Всички те са разбирали, че това е важно. ... Сега четворната коалиция спря средства за разкопки, които бяха предвидени в националния бюджет. Но младият министър каза "не" и така тези пари изгоряха, те не се използваха от някой друг", каза професорът.
От своя страна кметът Хасан Азис, в качеството си и на заместник-председател на Националното сдружение на общините в Република България също се обърна към вицепрезидента за съдействие от президентската институция да подпомогне промени в законодателството и увеличаване децентрализацията на общините. "Два процента от данъка за общ доход на физическите лица да останат в общините. Благодарение на това, ние ще имаме близо един милиард лева повече в местните финанси, ще има възможност общините да провеждат местна политика. На второ място изясняването и предоставянето на собствеността на подобни паметници на културата към местните власти, за да можем да реализираме следващите си проекти".
Докато преминаваха по основните точки на скалния град на траките Перперикон, проф. Овчаров беше гид на вицепрезидента и водеше беседата като пред колега. Оказа се, че в студентските си години Йотова е била стажант при българския Индиана Джоунс по време на разкопки, но на друг от знаковите му обекти – манастирския комплекс „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали.
„Тази снимка се казва: "40 години по-късно“. Това каза развълнувана вицепрезидентът Илияна Йотова, заставайки за снимка с личния си телефон, заедно с професор Николай Овчаров и Даниела Коджаманова в двора на храма. Докато разглеждаха тримата си спомняха експедицията от преди десетилетия, когато са работили по разкриването на комплекса.
Последният акцент в гостуването на вицепрезидента в Кърджали беше Регионалният исторически музей. Там директорът Даниела Коджаманова й разказа накратко сагата по установяването на собствеността на сградата, която е паметник на културата. След това й показа експозициите, в които са представени уникални находки от региона, а също живота на населението от древни времена до най-новата ни история.
Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..
С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града. Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..
Около 350 подписа са събрани за разкриването на нова жп спирка в кърджалийския квартал Веселчане. Подписката стартира преди около месец по инициатива на кърджалийката Соня Кирева. Всичко започва от един пост в социалната мрежа Фейсбук с призив кърджалийци, а и всички които използват "Родопската гъсеница", както наричат железницта в региона, да се..
Д-р Фикри Гюлестан счита, че разцеплението в ДПС е оздравителен процес. Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията, заяви той пред Радио Кърджали. Тази пирова победа няма да работи в дългосрочен план. За регистрацията на "ДПС - Ново начало" д-р Гюлестан казва, че мачът е бил свирен по-рано. И глухият, и всеки нормален гражданин знаят как..
86,6 литра е най-голямото количество дъжд, което е паднало за изминалото денонощие в област Кърджали. То е измерено в Кирково. Това съобщи за Радио Кърджали Красимир Христов - дежурен метеоролог в Хидрометеорологичната обсерватория в Кърджали. В Джебел измереното количество за 24 часа е близо 27 литра, в Ардино 40 литра, в Крумовград 16, каза..
Три дървета са отсечени от строителна фирма на ул. "Брацигово" в кв. "Студен кладенец" в Кърджали, сигнализира нашият слушател Димитър Димитров, който живее там. Според него това е станало без необходимите разрешителни от страна на община Кърджали. И трите дървета са на възраст над 50 години и са можели да бъдат запазени. Две от тях са общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478