Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Дюлгеров: Време е народът да вземе в ръце съдбата си

4
Христо Дюлгеров
Снимка: Галина Стефанова


Народът да се взема в ръце, а политиците да си събират багажа, защото са безотговорни, напълно са забравили хората. Така обобщава настоящето творецът Христо Дюлгеров.

Ицо Дюлгера, както ще чуете да го наричат в града му - Тополовград, е художник. Така го знаят, но по-точното е - артист, творец, създател на красота, защото не само рисува. Ръцете му вдъхват живот и на камък, и на дърво, и на метал.

Той е автор на скулптурата на Спасителя, Иисус Христос, която посреща още при влизане в Тополовград. Дори преминаващите транзит я виждат. Негов е и бюста на местния хайдутин Кара Кольо до манастира "Света Троица".

Носи името на дядо си Христо, който бил майстор – като започнел една къща, вдигал я от основи до покрив. Не го помни, отишъл си е рано, но пък е наследил „златните“ му ръце. Христо е художник, скулптор, иконописец, работи и дърворезба.

Учител му е скулптора Вълчо Кадиев, възпитаник на Италианската школа.


Дюлгеров започва да зографисва икони след 10 ноември, защото тогава „хората от партийните домове влязоха в църквите“. Вдъхновява се от църковна музика. Понякога е вярващ, понякога – не. Не вярва в Господ, когато се среща с несправедливостта в живота. „Като станат тези, лошите неща, не ми се вярва. Не може да не накажеш ти един човек, който е направил престъпление. Ако е изпитание, защо да не е за този, който прави лошото, ами ще е за нас…?“, разсъждава Христо.

Разочарован е от младото поколение. „Човек трябва да го влече едно нещо, да иска да се занимава, защото не искаш ли нещо, то и манджа да сготвиш, като не искаш, няма да стане“, споделя житейски наблюдения творецът.



С всички материали му е еднакво приятно да работи: „Материалът е Божа работа – дървото, камъка и желязото са нещо уникално. Това са истински материали".

Преди да започне да работи каквато и да е творба, първо си я представя, „ама, никога не става така, както си го представяш. И по време на работа започваш да го променяш, гледаш и докато не ти хареса … пък едно нещо, като не ти хареса на теб … аз почти не го показвам“, повдига завесата на творческия си процес художникът. Има редица случаи, когато творческата идея го събужда посред нощ, сама го „бута“ към материала.

Съвременните технологии не са му по сърце. Трудно му е и да поиска парите за труда си.

Когато започва да изобразява историческа личност, като Кара Кольо, например, чете, запознава се с нея, потапя се в епохата. Не вярва, че днес могат да съществуват самоотвержени хора, които да тръгнат да стават курбан за свободата и справедливостта. „Нищо не ми се приказва. Виждаме какво става – 30 години. Аз бях на 30 години, когато щяхме да се оправим и да е много добре. Сега съм вече на 60, на 70 ще стана – същата работа, по-зле, какво да мисля!? Няма какво да мисля. Зле! И така не се намериха такива хора, като Кара Кольо и като Индже Войвода, такива хора да се появят и да решат проблема“, не крие емоции творецът.

Какво би искал да каже на сегашните политици? - „Да отиват да си събират багажа и към Белене. Няма друго. За мен са безотговорни хора. Те са забравили, че има хора в България“.

Какво би казал на българския народ? - „Какво да му кажа – да се взима в ръце и … няма, ние сме си виновни … изглежда. Въпреки че нищо не зависи от мени и от … някой. Какво да зависи, като гласуваш – не знаеш за кого гласуваш и не знаеш какво ще направи. … Знам. Знам. 30 години стана – доказано, всяка година …“, гневно, но и тъжно казва Дюлгера.

И вече не гласува, защото: „Поне съвестта да ми е чиста!


Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55
Египетски лешояд

Как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..

публикувано на 30.01.25 в 13:10
Доц. д-р Елисавета Семерджиева

Доц. д-р Елисавета Семерджиева повтаря мандата си

Като успешен определи изтеклия си първи управленски мандат директорът на филиал "Любен Каравелов" в Кърджали на Пловдивския университет. Преди дни доц. д-р Елисавета Семерджиева беше преизбрана за втори, и както е по закон, последен, четиригодишен мандат. В интервю за Радио Кърджали тя каза, че е „твърдо убедена, че филиалът ни се развива..

публикувано на 29.01.25 в 21:43

Кърджали се готви да посрещне стотици участници в Националния туристически женски поход

Над 130 души от 26 града до момента са заявили участие в Националния женски туристически поход.  Изданието е юбилейно и негов домакин тази година ще е община Кърджали, каза за Радио Кърджали Маргарита Янева - ръководител на Туристическия информационен център в областния град. Походът ще се проведе от 1 до 5 март. За участничките са..

публикувано на 29.01.25 в 13:58

В Турция протестират с бели чаршафи заради смъртоносния пожар в скикурорта Карталкая

С бели чаршафи, окачени по балконите и прозорците на много жилища и работни помещения в Истанбул и други населени места, турските граждани изразяват протеста си във връзка със смъртоносния пожар на 21 януари в хотел "Гранд Картал" в скикурорта Карталкая, при който загинаха 78 души, а десетки бяха ранени, информира БТА, цитирайки опозиционният вестник..

публикувано на 28.01.25 в 18:00