Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреден слух в Кърджали са притеснени как ще преживеят зимата


Хората с увреден слух в Кърджали посрещат Международната седмица на глухите с песимистични настроения. Като се съберат в клуба, си говорят само и единствено за това колко е скъпо всичко, как инфлацията топи средствата им и колко трудно ще изкарат зимата. Повечето от тях се отопляват на дърва, но и те поскъпнаха, казва секретарят на Териториалната организация на глухите в Кърджали Янка Николова. И в същото време, остават и проблемите - ниските пенсии, трудното намиране на работа, която да отговаря на специфичните им възможности. Чуйте за проблемите на хората с увреден слух, от Янка Николова.

- Предстои Международната седмица на глухите. Банално е да кажем, че всичко е увеличено, инфлацията е висока, но с какви настроения посрещате седмицата? Има ли нещо организирано или някаква светлинка в тунела, идва зима?

"Засега нямаме нещо специално организирано за тази седмица, евентуално на една екскурзия може би ще заведем желаещите, който иска. Но това ще бъде една обща екскурзия от Хасково, Димитровград, цялата ни обща организация. Това е, което ще направим. А кризата тя се отразява на всички хора, но най-вече на глухите, защото те са с много малки пенсии, много от тях са само на пенсии. По-младите работят, някои от тях, обаче на по-възрастните им е трудно за работа".

"Напоследък в клуба само за това се говори /за кризата, б.ред/. Кой как ще си плати тока, като пазарува всеки ден, цените се вдигат. И аз мисля, че не само тази седмица трябва да се говори за глухите, трябва да се говори непрекъснато за глухите хора. И не само за глухите, а изобщо за инвалидите".

- Как се отопляват повечето хора?

"Повечето са на дърва. На младите им е по-лесно, защото са учили и по-лесно се интегрират. Малко по-лесно. Но на по-възрастните е много, много трудно. Дървата са много, много скъпи. Тази зима трябва да се обърне повече внимание на хората с увреждания, защото те като нямат работа, остават само на пенсиите. Трудно, трудно им е".

- Има ли самоотноживеещи, в труднодостъпни места....?

"Ние нямаме самотно живеещи. Ние сме 34 души цялата организация, нямаме толкова изпаднали. Имаме много малко възрастни хора, които живеят сами. Другите или са с родителите, или пък вече семейни, и деца имат. Имаме доста млади хора, семейства, и на тях им е много трудно, защото имат ученици, имат много разходи по тях, и изобщо разходи. Но самотните хора - те имат деца, поглеждат ги отвреме навреме. При нас ако дойдат, попълваме им документи за помощи, за дърва"

- Намират ли си работа хората с увреден слух и къде най-често успяват да се реализират?

"В шивашките предприятия. Големите хипермаркети предлагат работа, но нашите хора не могат да работят в тях. Не могат, защото трябва да работят на различни места. А те могат да бъдат само на определени места, нали, или да чистят, или да нареждат. Това са здрави, прави хора. Но обаче не могат да говорят. Техният език не е лесен език, той е като да знаеш един немски, френски...Просто винаги намират причина да ги отрежат от това, което предлагат като работа".

"После в Кърджали специално нямаме преводачи, нямаме преводачи и аз мисля, че е крайно време е общината да направи нещо и един преводач да има в общината. Проблем на кадри е, и той не е отсега. Няма преводачи, защото няма и доброволци, които да го изучават, ей така без заплащане. Всичко в крайна сметка, допира до парите. Много скъп и материален стана животът. Ние преди като се съберем в клуба, така ходим на екскурзии, събираме се, вестници, туй онуй. А сега само за това се говори - "днес вземах две неща, похарчих 50 лева".....Хората са обсебени от това как ще изкарат зимата".

- Промени ли се нещо, след като бе приет закона за българския жестов език?

"За съжаление, аз поне не виждам нещо да се променило чак толкова, че да се чувства. Младите малко повече го чувстват това. Младите трябва да се насърчават да учат, да може малко по-лесно да се интегрират.

"Пожелавам на всички глухи успех, много здраве и много много късмет".



По публикацията работи: Радка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Павел Павлов

Павел Павлов: Забраната на вейповете е недостатъчна и неефективна мярка

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху дилърите на дрога. Това е една от новините след проведения преди ден Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и лекари.  Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента,..

публикувано на 20.02.25 в 18:37

Високите цени във веригите са в ущърб на българския потребител, смятат от "Системата ни убива"

Вторият бойкот на хранителните вериги на 20 февруари заради високите цени е с акцент да не се пазарува единствено от търговските вериги. Организаторите призоваха потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които ежедневно са мачкани от веригите. Ефектът от първия, който се проведе на 13 февруари, е добър, отчете Нели..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Приемът в детските градини в Кърджали започва на 1 април

Приемът в детските градини и яслените групи в Кърджали ще започне на 1 април, а не както беше досега - от първи март, и ще продължи само един месец - до последния работен ден на април, съобщиха от общинската администрация в Кърджали. Това е една от промените в Наредбата за записване, отписване и преместване на децата от детските градини, яслените..

публикувано на 20.02.25 в 16:11

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00