Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Сърцето е чудо

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Познаваме ли сърцето, пазим ли го, обичаме ли го, от какво боли сърцето и какво не знаем за най-важния човешки орган? Въпроси, които не си задаваме, дори когато не ни боли. А за него се сещаме, когато ни прониже. И тогава се плашим и започваме да си обещаваме, че вече ще се грижим повече за здравето си...  
В Световния ден на сърцето е добре да осъзнаем, че към сърцето трябва да се отнасяме с малко повече уважение и загриженост и да осмислим вредните си навици. Ако направим дори само това, ще направим крачка напред в опазването на сърдечното здраве. Това мнение изрази в интервю за Радио Кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан.
Едно от нещата, които хората не знаят или не си дават сметка за най-важния човешки орган, е че от първия миг, когато затуптява в човешкия ембрион, то тупти през целия ни живот, без да спре и за миг. Мозъкът почива, съзнанието почива, но сърцето - не, казва д-р Местан. Сред познатите факти за сърцето е, че бие три милиарда пъти в един средностатистически човешки живот, че при всеки удар изпомпва по 70 мл кръв, че е най-усърдно работещият мускул в човешкото тяло. Но повечето хора не знаят и това, че при някои болести сърцето физически боли. "Все още чувам в кабинета как хора ми казват - чувал съм, че сърцето не боли. Това е погрешно схващане. Боли. Сериозно. Една от най-силните описани болки е исхемичната болка на сърцето - това е болката при инфаркт на миокарда", казва кардиологът. 
С усмивка отговаря, че сърцето боли и при любовна мъка, но още повече при предателство. Докато любовната мъка я преживяваме, предателството трудно прощаваме. "Може би това е болката, която и медицината е безсилна да излекува", смята д-р Местан. Но практическите неща, които вредят на сърцето, са много по-видими, а и хората са доста информирани за тях. Д-р Местан е категоричен, че едни от най-сериозните вреди причинява тютюнопушенето. Стресът, на който сме подложени във всекидневието, също не отстъпва на цигарите. "Помислете, откакто е създаден човешкият организъм до ден днешен структурно и функционално сърцето почти не се е променило, а разликата между хората сега и преди 1000 години например е огромна. Това сърце трябва по някакъв начин да се приспособява и адаптира към повишените изисквания на околната среда", казва кардиологът.
Със сигурност коронавирусът засяга сърцето. "По време на Ковид-пандемията, особено първата година 2020-та, имаше много съдови инциденти. Оказа се, че причината е инфекцията с Ковид. Спекулираше се, но не се доказа, че ваксините влияят", обясни д-р Местан. Според него "друго "любимо" място на Ковид беше сърдечният мускул с причиняването на възпаление или т.нар. миокардит, което е доста сериозно и тежко заболяване, но за щастие рядко се наблюдава".
Човек така е устроен, че не обръща внимание на себе си, ако нещо не го боли. Смята, че ако не боли, не е болест. Сред най-неглижираните заболявания е артериалната хипертония или високото кръвно налягане, казва кардиологът. А уврежданията, до които може да доведе нелекувано високо кръвно са много и със сериозни последствия - и мозъчни, и съдови, и бъбречни. "Артериалната хипертония е в основата на хронични бъбречни заболявания, достигащи понякога до хемодиализа. В основата на инсултите, водещи до парализа на пациента, в основата на инфаркта на миокарда", обясни д-р Местан.
Затова сърцето трябва да се пази. "Ако някой пуши, да спре цигарите, това е най-лесното. Аз също съм ги спрял", дава съвет той. И още препоръки: Кръвното налягане да се измерва поне веднъж седмично, дори ако човек няма оплаквания. Да се намери добър баланс между работа и почивка, нищо, че това е много трудно изпълнимо и почти невъзможно в съвремието. Храненето да бъде балансирано и по възможност да се завърнем към натуралните продукти от двора и градината.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Кямуран Местан може да чуете в прикачения звуков файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57