Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан: Сърцето е чудо

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

Познаваме ли сърцето, пазим ли го, обичаме ли го, от какво боли сърцето и какво не знаем за най-важния човешки орган? Въпроси, които не си задаваме, дори когато не ни боли. А за него се сещаме, когато ни прониже. И тогава се плашим и започваме да си обещаваме, че вече ще се грижим повече за здравето си...  
В Световния ден на сърцето е добре да осъзнаем, че към сърцето трябва да се отнасяме с малко повече уважение и загриженост и да осмислим вредните си навици. Ако направим дори само това, ще направим крачка напред в опазването на сърдечното здраве. Това мнение изрази в интервю за Радио Кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан.
Едно от нещата, които хората не знаят или не си дават сметка за най-важния човешки орган, е че от първия миг, когато затуптява в човешкия ембрион, то тупти през целия ни живот, без да спре и за миг. Мозъкът почива, съзнанието почива, но сърцето - не, казва д-р Местан. Сред познатите факти за сърцето е, че бие три милиарда пъти в един средностатистически човешки живот, че при всеки удар изпомпва по 70 мл кръв, че е най-усърдно работещият мускул в човешкото тяло. Но повечето хора не знаят и това, че при някои болести сърцето физически боли. "Все още чувам в кабинета как хора ми казват - чувал съм, че сърцето не боли. Това е погрешно схващане. Боли. Сериозно. Една от най-силните описани болки е исхемичната болка на сърцето - това е болката при инфаркт на миокарда", казва кардиологът. 
С усмивка отговаря, че сърцето боли и при любовна мъка, но още повече при предателство. Докато любовната мъка я преживяваме, предателството трудно прощаваме. "Може би това е болката, която и медицината е безсилна да излекува", смята д-р Местан. Но практическите неща, които вредят на сърцето, са много по-видими, а и хората са доста информирани за тях. Д-р Местан е категоричен, че едни от най-сериозните вреди причинява тютюнопушенето. Стресът, на който сме подложени във всекидневието, също не отстъпва на цигарите. "Помислете, откакто е създаден човешкият организъм до ден днешен структурно и функционално сърцето почти не се е променило, а разликата между хората сега и преди 1000 години например е огромна. Това сърце трябва по някакъв начин да се приспособява и адаптира към повишените изисквания на околната среда", казва кардиологът.
Със сигурност коронавирусът засяга сърцето. "По време на Ковид-пандемията, особено първата година 2020-та, имаше много съдови инциденти. Оказа се, че причината е инфекцията с Ковид. Спекулираше се, но не се доказа, че ваксините влияят", обясни д-р Местан. Според него "друго "любимо" място на Ковид беше сърдечният мускул с причиняването на възпаление или т.нар. миокардит, което е доста сериозно и тежко заболяване, но за щастие рядко се наблюдава".
Човек така е устроен, че не обръща внимание на себе си, ако нещо не го боли. Смята, че ако не боли, не е болест. Сред най-неглижираните заболявания е артериалната хипертония или високото кръвно налягане, казва кардиологът. А уврежданията, до които може да доведе нелекувано високо кръвно са много и със сериозни последствия - и мозъчни, и съдови, и бъбречни. "Артериалната хипертония е в основата на хронични бъбречни заболявания, достигащи понякога до хемодиализа. В основата на инсултите, водещи до парализа на пациента, в основата на инфаркта на миокарда", обясни д-р Местан.
Затова сърцето трябва да се пази. "Ако някой пуши, да спре цигарите, това е най-лесното. Аз също съм ги спрял", дава съвет той. И още препоръки: Кръвното налягане да се измерва поне веднъж седмично, дори ако човек няма оплаквания. Да се намери добър баланс между работа и почивка, нищо, че това е много трудно изпълнимо и почти невъзможно в съвремието. Храненето да бъде балансирано и по възможност да се завърнем към натуралните продукти от двора и градината.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Кямуран Местан може да чуете в прикачения звуков файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03