Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплодните парламенти и кризата отказват Кърджалийци да гласуват

Снимка: Ани Петрова



Ще гласувате ли на парламентарните избори на 2 октомври или не и защо? Този въпрос Ангел Шенков зададе на кърджалийци преди изборният ден и въпреки, че отговорите са различни, те са с общ акцент - всички изразиха разочарование от сегашния политическия елит и споделиха, че за пореден път са станали свидетели на обещания, но не и на изпълнението им.

Фаворити сред политиците вече няма, няма и алтернатива споделят жителите на Кърджали. Основателен песимизъм. Умората от честите разходки до избирателните секции е факт: това ще са четвъртите парламентарни избори за последната година и половина в България, считано от вота на 4 април 2021 година.

„Спиралата на мълчанието”, нежеланието да споделиш политическите си настроения, защото изборът ти може да не е „престижен”, за да не си навредиш, или просто защото още не си решил окончателно е феномен, характерен не само за Кърджали, но и за цяла България.

Според жителите на Кърджали ако така продължават нещата съвсем логично е те да изберат да живеят и работят в чужбина. "Мисля, че по-скоро няма да отида да гласувам този път", казват хората и допълват: „Няма Бъдеще! Заложените точки от партиите са за месец-два и не се перспективни.“

Оказва се, че всеки трети избирател още не е решил как ще гласува. Изследване на учени от Института по философия и социология при БАН показва, че преди вота не са ясни намеренията на около 1/3 от избирателите, т.е. на около 1 млн. души, сред които разбира се и Кърджалийци, според които „корупцията не може да бъде изкоренена. Няма справедливост, няма и социални права. Липсва и социална политика“.

И на тези избори много хора ще предпочетат да „отидат за гъби“. Нямало за кого да гласуват, нищо не зависело от тях... Тази апатия е урок, който така и не научихме повече от 30 години в България. При близо 130 партии у нас, от които 22 формации и 6 коалиции ще участват на вота на 2 октомври, е малко трудно да приемем аргумента: „няма за кого да гласувам”. Тези, които не гласуват, защото „нямало смисъл”, малодушно бягат от бремето на свободата и личната отговорност: урок, който така и не научихме добре през трите десетилетия.

А тези които са решили да упражнят вота си и да идат до урните го правят заради късчето надеждата останала в тях за промяна към по-добро. "Аз винаги гласувам и този път ще отида“, казват някои. Въпреки разочарованието си, те все още се надяват, че нещата този път няма да бъдат толкова зле, колкото досега. По думите им може би правят грешни избори, възлагат надеждите си на грешните хора, които след това ги разочароват, а те отново се втурват към новите месии и така кръгът се затваря.

Има и друго: социологическите прогнози, а и самите политици, които през последните месеци начертаха все повече разделителни линии помежду си, говорят, че основната задача на 48-то Народно събрание – да сформира редовно правителство – ще е още по-сизифовска.

Социологическите сондажи обаче са моментни снимки. Изненади и обрати са напълно възможни. Такива имаше, включително на последните избори през 2021, по отношение на прогнозирания и реалния победител.

Българският случай е особен поради голямата диаспора, която е около 2 милиона души. Принципно изследванията, които се цитират в медиите, мерят температурата само на нагласите вътре в страната.

Настроенията в късчетата от другата България, пръсната навсякъде по света, трудно могат да бъдат уловени. Гласовете от чужбина – особено за партиите, на които вотът в страната би дал близки резултати, а и за тези, които се мъчат да прескочат електоралния праг – могат да влязат в ролята на кавалерията, появила се изневиделица, за да реши изхода от сражението. Някои от тези хора се връщат в Кърджали да гласуват, а други ще гласуват от страните в които са намерили финансово спасение споделят самите те, като подчертават, че са си дошли в града само заради паспортите.

Безплодните парламенти и кризата на партийната система в крайна сметка извират от апатията на Негово величество избирателя. Докато лениво се излежава в комфортната сянка на дървото на свободата, израсло с толкова мъка, той мърмори, хванат в капана на нереалистични очаквания, екзистенциални страхове и претенции. И все по-често забравя, че спасението е в собствените му ръце.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инфлацията в еврозоната се ускори до 2,4% в края на 2024 г., в България - до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:47

Магистрати изнасят уроци на правни теми пред кърджалийски ученици

През изминалия месец декември 2024 г., и през настоящия януари, съдии от Районен съд – Кърджали продължават да ограмотяват ученици от Средно училище „П.Р.Славейков“ с уроци на правни теми- част от образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. На 11 декември 2024 г...

публикувано на 17.01.25 в 12:30

Ресми Мурад: Политическата криза може да бъде преодоляна

"Надявам се това редовно правителство да е толкова дългосрочно, доколкото работи в полза на хората, доколкото е необходимо за решаване на стратегическите важни задачи пред страната". Това каза по повод новото правителство Ресми Мурад, областен лидер на "Демокрация, права и свободи – ДПС" около Доган. По думите му трябва да се започне с бюджета,..

публикувано на 17.01.25 в 12:25

Цвета Караянчева: Първата задача пред правителството - да започне работа по бюджета

Първата и най-важна задача пред новоизбраното правителство на България е да започне работа по бюджета.  Това каза за Радио Кърджали Цвета Караянчева, депутат от Пловдив, но и областен председател на ГЕРБ-Кърджали, в първи коментар след гласуването на кабинета „Желязков“. Караянчева заяви, че основните приоритети на правителството са:..

публикувано на 16.01.25 в 15:37
Истанбул

Тристранната среща в Истанбул между България, Турция и Гърция

Тристранната среща, организирана по покана на министъра на вътрешните работи на Република Турция Али Йерликая към министъра на вътрешните работи на България Атанас Илков и министъра на миграцията и убежището на Гърция Николаос Панайотопулос ще се проведе днес в двореца Долмабахче в Истанбул, предаде БТА. Днешната среща е първа по рода си в този формат...

публикувано на 14.01.25 в 09:14
Архив

Премахнаха паднало дърво на пътя за село Подрумче

Всички пътища в община Крумовград са отворени и училищата започнаха занятия без проблеми въпреки снега. Паднало дърво е забавило почистването на улица към пътя за село Подрумче, което е отстранено и пътят е отворен, и почистен, каза кмета на общината Себихан Мехмед.

публикувано на 13.01.25 в 11:06
Снимката е илюстративна

Откраднаха пистолет от апартамент в Кърджали

Сигнали за кражби от два апартамента са подадени в РУ-Кърджали. В едното жилище било проникнато на 11 януари, а в другото посоченият от тъжителя период е от 25 декември до 12 януари. По данни на потърпевшите са били откраднати валута, суми в левове, златни накити, а от единия апартамент и законно притежаван пистолет. Дежурни..

публикувано на 13.01.25 в 10:36