Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правилна реакция в първите минути при сърдечен арест спасява живот

д-р Кямуран Местан
Снимка: личен архив

На 16 октомври се отбелязва Международния ден на рестарт на сърцето. Денят отмина, но темата е важна и заслужава да се говори по нея. Знаем ли как да реагираме ние, обикновените хора, когато станем свидетели на кризисна ситуация, в която сърцето на някой до нас е спряло и има нужда от помощ. Колко бързо трябва да се реагира? Страшно ли е да се извади езика на човек в безпомощно състояние? Как се прави сърдечен масаж и обдишване. Какво причинява спирането на сърцето? Има ли как да го предотвратим? 
Разпознаването на сърдечния арест е колкото лесно, толкова и трудно, казва кардиологът д-р Кямуран Местан. Обикновено това са хора, които внезапно са паднали и са загубили съзнание. В този случай изключително важни са първите няколко минути. Когато наблизо има обучени хора, трябва да се доближат до пострадалия и да проверят дали има дишане и пулс и да се обадят на тел. 112. Оттам също ще получат инструкции и указания какво да правят, докато пристигне медицинска помощ, обяснява лекарят.
Д-р Местан е категоричен, че е много важно как ще реагира човекът, който ще окаже първа помощ и веднага бърза да "развенчае" мита за гълтането и ваденето на език. "В българския фолклор продължават да се разказват легенди как са избили зъби с вилици, лъжици и други подръчни средства, дърпали са му езика. Това даже е опасно - да се къртят зъбите, защото може да попадне някое парченце от тях в дихателните пътища и да създаде допълнителни проблеми", казва д-р Местан и обяснява: "Първото нещо, което трябва да направим, да се доближим до него и да видим дали е безопасно и за нас. Например, ако е пострадал от удар от високо напрежение и има до пострадалия кабели, това застрашава и нашия живот. Най-добре е да доближим от дясната му страна. Да го поставим в легнало положение на твърда подложка, защото това помага и при сърдечния масаж. Добре е лявата си ръка да поставим на челото на пострадалия и да отведем главата му назад. Това се казва дефлексия или разгъване. След което с два пръста - показалец и среден, на дясната страна просто да повдигнем брадичката му нагоре. Това освобождава корена на езика и способства за дишането. Не е необходимо да се полагат никакви юнашки усилия за отваряне на уста, чупене на зъби и т.н."
Помощта за пострадалия не спира дотук. Следващото нещо е да се провери дали има ефективно дишане, т.е. дали прави две вдишвания да 10 секунди. Също и да се провери има ли пулс на ръката, на бедрената артерия или на шията. Ако не, се започва кардиопулмонарна ресусцитация. Тя включва индиректен сърдечен масаж и изкуствено дишане. Масажът се прави като се поставят двете ръце една върху друга върху долната трета нагръдна кост. "Започваме да натискаме с дълбочина на натиска около 5-6 см и скорост или честота около 100-120 пъти в минута. На тридесет натискания правим две вдишвания на въздух в устата на пострадалия. Главата трябва да е в дефлексия. Това правим, докато пристигне екип на Спешна помощ и дойде лекар", обясни д-р Кямуран Местан.
Той е категоричен, че тези мероприятия съхраняват живота на пациента, а понякога са достатъчни да се възстанови сърдечната дейност.
Още един момент в първоначалната медицинска помощ при сърдечен арест е от съществено значение и това е автоматичната дефибрилация, която се осъществява със специални апарати - дефибрилатори. Това са генератори на напрежение, които извършват електрически шок в сърцето. Направени са така, че имат записан в софтуера им глас с инструкции, които водят човека, който оказва помощ.
В световен мащаб е популярна инициативата да се разполагат портативни дефибрилатори на обществени места, за да бъдат достъпни в случай на нужда. Все още в България те не са масово разпространени. Д-р Местан казва, че законодателството в страната ни не е актуализирано и адаптирано с европейските директиви в тази насока и все още използването на дефибрилатори от немедицински лица се преследва от закона. В света обаче не е така. На летища, стадиони, метростанции, театри има поставени такива портативни апарати. Самият д-р Местан ги е виждал на много места, а последно и в Колумбия, в един от най-популярните туристически обекти в страната - Солната катедрала, разположена в стара солна мина на 150 метра дълбочина.
"В България има една фондация, наречена "Първите три минути". Тя се занимава с обучение. Целта е да обучи поне 10 процента от населението, като идеята е, ако пострада някой, на десет човека около него да има поне един, който да може да окаже помощ. Фондацията е сертифицирана и самата тя дава сертификати", обясни д-р Местан.
Той цитира и тревожни данни. В САЩ например, на едногодишна база данни, има около 350 хиляди души, преживели сърдечен арест. От тях около 7000 са деца под 18 години.
При по-възрастните - хората над 40 години, основна причина за спирането на сърцето е острият инфаркт на миокарда с различните му форми. Повечето от засегнатите са с придружаващи заболявания - артериална хипертония, захарен диабет, наднормено тегло. При по-младите - особено деца и спортисти - причина за сърдечния арест са кардиомиопатиите. Това са голяма група заболявания, свързани с някаква деструкция, аномалия, състояние, което нарушава сърдечния мускул. 

Цялото интервю на Станислава Георгиева с кардиолога д-р Кямуран Местан може да чуете в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15