Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян очароваха публиката в Кърджали

Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян
Снимка: Личен архив


На 25 октомври в Дома на културата в Кърджали бе представен камерния концерт "Пътят на Орфей". В него младите мизиканти Людмила Павлова /мецосопрано/ и Варта - Естер Каспарян /пиано/ изпълниха пред кърджалийската публика композиции на Глук, Моцарт, Шуберт, Лист, Прокофиев и Рахманинов. Камерният концерт бе част от културната програма по повод 21 октомври, Ден на Кърджали, организиран от Ротари клуб и подпомогнат от Национален фонд "Култура".

Людмила Павлова е родена в град Кърджали и е магистър по класическо пеене от класа на проф. Свилен Райчев, при НМА”Проф.Панчо Владигеров” София. Продължава обучението си при Маестра Александрина Милчева - една от изключителните български оперни диви, наричана от световната критика „българката с кралския глас”. Началото на певческата й кариера е дебютът й в ролята на Керубино от операта на Волфганг Амадеус Моцарт „Сватбата на Фигаро” в Бургаска опера през 2019 г., поставена от проф. д-р Александър Текелиев. Под режисурата на проф. Павел Герджиков, Людмила Павлова играе в ролята на Циганката в оперетата „Шумла Полка“ от Парашкев Хаджиев, която е поставена в Бургаската опера и в Шуменски Драматичен театър през 2020 г. Взема участва и в Националния оперен конкурс ,,Томас Кути‘‘ през юли 2022 г. в Русе. През февруари и март 2022 г., Людмила Павлова, съвместно с младото музикално дарование – пианистката Варта-Естер Каспарян и тенорът Ованес Каспарян, изнасят концерти в Художествена зала „Виваком”- София и Градска художествена галерия „Борис Георгиев” – Варна.

Пианистката Варта-Естер Каспарян започва да свири на пиано от шестгодишна възраст, а на 7 години постъпва като ученик на Елена Недева в подготвителните класове на Национално училище по изкуствата „Добри Христов” Варна. През 2018 г. завършва с трета степен професионална квалификация инструменталист-пианист и продължава обучението си в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров". Учи при проф. д-р Р. Йовчев, проф. д-р Ал. Василенко, х. ас. В. Василенко и изучава камерна музика в класа на д-р Росен Идеалов. От 2021г. продължава обучението си в Нов български университет в класа на Проф. Людмил Ангелов. В камерен състав с флейтиската Пламена Пенова, сонатното дуо е носител на трета награда от Х Академичен камерен конкурс към Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, посветен на творчеството на Бетховен. През 2021г. на Xl Академичен камерен конкурс, посветен на 100-годпшнината на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” съставът печели втора награда и специална награда за най-добро изпълнение на български композитор. Лауреати са от Международен Московски конкурс 2021г. в категория камерна  музика- където сонатното дуо печели втора награда. През същата година, на VIII Международен музикален конкурс „ Наследници на Орфей“ Албена са удостоени с втора награда при неприсъдени първо и трето място. Съставът участва в редица концерти и изнася собствен рецитал през 2021 г. на Международния музикален конкурс „Звукът на времето“ - Велико Търново 2021 г., Варта-Естер Каспарян получава първа награда в категория индивидуални изпълнители.

След концерта, който изнесоха в Кърджали, Людмила Павлова и Варта-Естер Каспарян отделиха време и за слушателите на Радио Кърджали.

Как се запознахте и решихте да свирите заедно?

Людмила Павлова: Събра ни наш общ любим човек, братът на Варта-Естер (Ованес Каспарян). Заедно изнесохме един концерт в началото на тази година, а този е финалният от настоящия цикъл. През това време се сработихме и започнахме да се търсим една друга, за да развиваме качествата си заедно.

Варта-Естер Каспарян: Творческата ни работа ни събра на една сцена. Имаме много общи гледни точки в начина на работа и така решихме да работим заедно.

Какво Ви накара да изнесете концерт в Кърджали?

Людмила Павлова: Аз съм родена в Кърджали и съм дълбоко свързана с този град. Дори идеята за заглавието на концерта "Пътят на Орфей" бе моя. Естествено Варта също бе окрилена от тази идея.

Трудно ли е един млад музикант да се развива в България и то в музика, която не само у нас, се определя като елитарна?

Людмила Павлова: Определено е трудно. Но в последните години в България има много млади хора, които са целеустремени и големи инати, защото за да се занимаваш с това трябва да си голям инат и изобщо да търсиш всякакви възможности да приобщиш публиката и да и покажеш, че това изкуство не е елитарно, а просто е недобре разбрано в днешно време.

Какво крепи един млад творец в днешно време?

Людмила Павлова: Вярата, надеждата и най-вече желанието за успех.

Имате ли любими автори?

Варта-Естер Каспарян: Много обичам Бах, но всички автори и произведения работя с голямо желание. Може би има творби, които искам да изпълнявам и такива, които не бих искала.

Коя роля от голяма опера мечтаеш да изиграеш?

Людмила Павлова: Ами аз вече съм я изиграла. Това е Керубино на Моцарт.. Това е образа, който най-дълбоко е влязъл в душата и сърцето ми.

Репортаж от концерта чуйте в звуковия файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Представят премиерата на "Червената шапчица" в Деня на християнското семейство

Приказката "Червената шапчица" оживява на сцената на Дома на културата в Деня на на Християнското семейство - 21 ноември. Любителите на мюзикъла, а и не само ще могат да се насладят на този жанр. Това каза директорът Марияна Ликова и допълни, че музикалния спектакъл е подходящ за всички възрасти. По думите й той носи послание за истински значимите..

публикувано на 20.11.24 в 11:00

Изкупиха билетите за концерта на Нешко Нешев

Билетите за юбилейния концерт на Нешко Нешев вече са разпродадени, съобщиха от касата на театъра в Кърджали, където на 22 ноември ще се проведе концетът с участието на акордеониста и емблоематични имена от българския фолклор с които Нешко Нешев е работил през годините.  На 20 ноември музикантът ще отбележи 70-годишен юбилей, а два дни по-късно с концерта..

публикувано на 19.11.24 в 16:33

Старозагорската опера гостува в Кърджали с музика от световни кинохитове

На 3 декември, от 19 часа в салона на Театрално-музикален център „Димитър Димов” гостува Старозагорската опера. Ще чуем красивата музика от световните кино-хитове „Междузвездни войни”, „Карибски пирати”, „Гладиатор”, „Индиана Джоунс”, „Мисията невъзможна”, „Игра на тронове”,„Хрониките на Нарния”. Оркестърът на Държавна опера-Стара Загора се дирижира от..

публикувано на 13.11.24 в 16:43

В Хасково откриват изложба, посветена на красотата на Тънково

Община Хасково и Художествена галерия “Форум“ представят изложба живопис на Мария Николова Отерстад. Художничката е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия . Изложбата е озаглавена „Градината на мама“ и е вдъхновена от красотата на природата в село..

публикувано на 13.11.24 в 12:15
Йоана Валериева

Кърджалийка дебютира на сцената на Sofia Fashion Week 2024

Кърджалийката Йоана Валериева участва с колекция от ръчно изработени шапки на Sofia Fashion Week 2024. Тя е само на 23, но вече е успяла да създаде име в арт средите с шапкарството, един по-рядко вече срещан занаят.  Пътешествието в света на модата започва за нея преди няколко години, когато вижда шапка федора на витрина в магазин, разказа за Радио..

публикувано на 10.11.24 в 15:54

Филм за Перперикон получи награда на фестивал в Измир

Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия. Отличието е в категория „Туристически документални филми“. Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за..

публикувано на 06.11.24 в 14:24

"Женско царство" възроди сцената в Пчеларово

Класиката "Женско царство" на Ст.Л.Костов наруши тишината на читалище "Иван Боюклиев 1926" в село Пчеларово за първи път от четвърт век.  Тя бе изиграна предпремиерно на 2 ноември от самодейните актьори от театралната формация "Арт кошер", в която участват само местни жители. Режисьор е Красимира Стоянова, също местен жител. Представлението бе..

публикувано на 04.11.24 в 14:55