Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъжете от Кремен: Ако се поддържаше граничната бразда, пожарът нямаше да влезе при нас

Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Девети ден се борят с огъня на българска територия в община Кирково пожарникари, горски служители и военни от цялата страна. Девети ден хората от крайграничните село живеят в тревога какво се случва с техния балкан и с тяхната гора, но философски се примиряват, че каквото има да става, ще става. И си спомнят за миналото, когато граничната бразда е поддържана и не е имало никакъв шанс огън да премине от едната в другата страна. В село Кремен тема за разговори на мъжете е именно това:
"Как живеем, добре засега... И да се притесняваме, але някой ще ни спаси? Каквото дойде..."
"Как ще е добър денят, ние като нямаме държава. Щот като не вземахме мерки навреме да го спреме, като го пуснахме в България и сега се притесняваме... Как няма да се притесняваме - това са сума ти гори. Имаме единствено една гора, която остана при нас, накрая и нея ще изтървем..."
Народните представители "преди изборите обещаха да мислят за народа, а вече три месеца - нищо. И горива скъпи, и хляба скъп, и житото скъпо, и животните - не може да си гледаме животните - един лев е фуражът. Тя държавата отиде, няма държава..."
"Трябва тях да докарат да потушават пожара, тогава ще оценят покрай границата... Това не трябваше изобщо да се допуща - да влезе в нашата страна."
"Не са виновни и гърците и те, щото ние границата я познаваме много добре, ние сме тука израли и тука ще си идем. Тази граница сме вървели и сме служили, и наряди сме давали, и в доброволческия отряд сме били. Ако бяха поддържали границата, както едно време, нямаше да мине огъня. Щото гърците поддържаха 12 метра и нашите поддържаха 12 метра - 24 метра все едно като на асфалт. Чисто. Няма една шумка. Няма откъде да премине."
"Сега е шума до кръст. Защо сега изкараха техниката?"
"Бежанците го направиха това. Така мисля. Аз никога няма да го направя. Защото на мен ми е мило."
"Дали умишлено или не, но отрано тръгна, а нашите късно вземаха решение да гасят. Трябваше да се изчисти горе предварително. Да не влиза. Сега цяла седмица няма да го угасят."

По публикацията работи: Станислава Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стоки-менте задържаха митничари на "Капитан Андреево"

Митническите служители на пункт Капитан Андреево задържаха 13 435 артикула, заподозрени в нарушение на права върху интелектуалната собственост. Стоките са открити при две отделни проверки на камиони, влизащи в страната от Турция и пътуващи за Украйна. В първия случай са иззети над 10 хиляди текстилни изделия, спортни обувки и чанти с обозначения на..

публикувано на 19.05.25 в 15:40

67-годишен посегна на съпругата си

За упражнено домашно насилие 67-годишен е задържан в Районното управление в Кърджали, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.  Случаят е от 18 май. Тогава около 19,30 часа в семейно жилище възникнал конфликт, при който мъжът нанесъл удари на съпругата си.  На пострадалата са разяснени правата по Закона за защита от домашно насилие. По случая е..

публикувано на 19.05.25 в 13:34

БЧК отбеляза Деня на съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН

Доброволци от Българския младежки Червен кръст -Кърджали отбелязаха Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН като организираха вечерно бдение със свещи в парк "Арпезос-Север". Акцията на младите хора е съвместна с Регионалната здравна инспекция в Кърджали. В националната кампания се включиха доброволци на клубовете на БМЧК –..

публикувано на 19.05.25 в 11:42

„Китна Тракия пее и танцува“ събра фолклорни изпълнители в Хасково

Днес в парк Кенана в Хасково се проведе 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Събитието събра над 90 самодейни и професионални изпълнители от цялата страна, които представиха песни, танци и народни обичаи. Кметът на Хасково Станислав Дечев откри фестивала с думите, че народното творчество ни обединява..

публикувано на 17.05.25 в 16:00

Преди покупката на електрическа кола е задължително осигуряването на достъп до бавна зарядна станция

Увеличават се електрическите коли в Кърджали, сочат наблюденията на д-р Антон Бонев, който е член на Асоциацията на собствениците на електромобили в България. Според него все повече кърджалийци оценяват предимствата на тези превозни средства. Подобрява се и инфраструктурата, която е необходима за обслужването им. Задължително условие за..

публикувано на 16.05.25 в 20:20

С реликви и протестни лентички посрещат в РИМ-Кърджали в Европейската нощ на музеите

С протестни лентички ще посрещат гости в Европейската нощ на музеите в събота музейните работници в Кърджали. Те също "издигат глас", за да заявят несъгласието си с отношението към труда им и към културата като цяло в страната ни. След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и..

публикувано на 16.05.25 в 20:10

"Училището за лешояди" край Поточница изпраща шестима "абитуриенти"

Шест египетски лешояда бяха маркирани от специалисти от Българското дружество за защита на птиците и ветеринари от Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора и подготвени за освобождаване в дивата природа край крумовградското село Поточница. Там се намира така нареченото "училище за лешояди", в което млади птици се адаптират и свикват с..

публикувано на 16.05.25 в 15:23