Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключиха разкопките на крепостта край Храстово

10
Късноантичната крепостна стена
Снимка: Станислава Георгиева

Приключиха археологическите разкопки за тази година на късноантичната и средновековна крепост край крумовградското село Храстово. След 18 дни работа на терен археолозите - с ръководител доц. д-р Деян Рабовянов от Търновския филиал на Националния археологически институт с музей към БАН, успяват да датират крепостта, да разкрият част от много добре запазената късноантична стена и двете средновековни кули, както и да намерят средновековния некропол и да проучат шест гроба. 

Първото, което се вижда, когато човек приближава към крепостта край село Храстово, е високата пет метра стена от късноантичната епоха. Именно в този период е създадено укреплението - между 430 и 460та година след Христа. "Това е времето на управлението на император Теодосий II, когато империята се опитва дасе закрепи на Балканите и отново да защити населението си и създава тези многобройни укрепления. Това е може би най-голямата крепост в община Крумовград", разказва археологът доц. Деян Рабовянов. Той смята, че по-добре запазена е само тази при Гугутка и може би Устра и Вишеград край Кърджали. Крепостта е на място, заобиколено почти отвсякъде от местната река Кесибир, която е приток на Крумовица.

Преди специалистите да дойдат да проучват преди 18 дни, крепостта е била дългогодишен обект на иманяри, казва кметът на село Храстово Мустафа Ахмед. "Идват, копаят, виждат се. Наскоро, преди да почнат разкопките, също са били, два метра беше копано. Търсят монети. Говори се, че имало гърне горе на високото", разказва кметът.

"Това са глупави легенди за съществуването на тунел към злато. Те не съществуват, но това не им пречи да пробиват стени, скали. За съжаление, правят поражения", коментира доц. Рабовянов и нарича търсачите на съкровища "романтични иманяри". Пораженията от тях са сериозни и затрудняват работата ни. Въпреки това успяхме да възстановим историята на крепостта, което е най-важното, коментира още археологът. Той е категоричен, че резултатите от 18 работни дни на терен показват, че  си заслужава обектът да се проучва.

Едно от любопитните места е некрополът. "На дължина от десет метра шест гроба сме разкрили. Предполагаме, че в източна и западна посока този некропол продължава", разказа археологът от Регионалния исторически музей Милен Камарев. Погребенията са християнски, телата са изпънати и ориентирани в посока изток-запад. Гробовете са вкопани в скалата на 30-40 см. Археолозите не са открили находки в тях, а в единия дори няма и тяло. Заради големината му Камарев предполага, че това е детски гроб, но тепърва ще се анализират резултатите от разкопките на некропола.

В най-високата част на крепостта, площта на която е повече от 8 декара, интересът на археолозите е привлечен от двете средновековни кули. Неслучайно са там - първо, за да бъдат защитени и второ, за да има обзор към подстъпите, обяснява доц. Рабовянов. Сред находките в югоизточната кула са предмети на лукса, като интересни фигурки от шах. Намерени са още върхове на стрели, части от желязна броня на тежък кавалерист, която е със западноевропейски произход и е внос на Балканите през този период. Има и единични монети, някои от които сребърни, които са позволили много точно да бъде датирана крепостта. Интересна находка е и наличието поне на четири фрагмента от три различни кръста за процесии, което позволява да се правят изводи, че в кулите е имало религиозна утвар, която е била служебна. "А може би поне в едната кула е имало и малък параклис, който е обслужвал семейството на обитателя на крепостта - най-вероятно византийски аристократ", каза доц. Рабовянов.

Надеждите на археолозите са да продължат проучванията, а амбицията на община Крумовград, която финансира тазгодишните разкопки, е да превърне мястото в притегателно място за планински и исторически туризъм. На това се надяват и местните жители, които вярват, че районът ще "живне" и ще привлече много туристи.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16
Неделино

В Неделино ще изграждат центрове за социално уязвими групи хора

На територията на община Неделино ще бъдат изградени Център за деца с психически разстройства и Дневен център за лица с увреждания и техните семейства. Това съобщи кметът Боян Кехайов. Той уточни, че са одобрени от Министерството на труда и социалната политика за изграждането на три сгради, които ще предлагат социални услуги на социално уязвими..

публикувано на 29.11.24 в 15:58

В Сливенско унищожават заразени с шарка овце, във Велинград чакат резултати от проби за чума по животните

В сливенското село Желю войвода пристигна мобилният екарисаж, с който ще бъде унищожено заразеното с шарка стадо от 150 овце. Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин. Заразата е установена е установена преди няколко дни, когато една от овцете е започнала да ражда. Тогава по симптомите и видимата част собствениците виждат, че има нещо нередно,..

публикувано на 29.11.24 в 15:44

Бъдещето на Крумовград след оттеглянето на златодобивното дружество „Дънди Прешъс Металс“ /ВИДЕО/

Обществено обсъждане за бъдещето на рудника Ада тепе, след неговото закриване, се проведе в Крумовград. Едната от опциите е Ада тепе да продължи индустриалното си развитие, което обаче изисква, както привличането на инвеститори, така и подходящата инфраструктура, което на този етап е трудно изпълнимо. Даденост е само наличието на работна ръка...

публикувано на 28.11.24 в 17:04

Златоград препълнен за коледните и новогодишните празници

В Етнографския ареален комплекс в Златоград местата за нощувки вече са заети. От там са подготвили още екстри за празниците като екскурзия до гръцкия град Драма, който е известен с Коледното си градче Онируполи.  Дядо Коледа ще черпи с вино, а на малчуганите ще раздава подаръци, каза Александър Митушев, директор на Етнографския комплекс в..

публикувано на 28.11.24 в 16:49
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Случаите на насилие се увеличават през зимата

Между 15 и 20 души на месец търсят помощ и съвет за защита от насилие в Стаята на доверието в Кърджали. Това съобщи координаторът на клуба Мюжгян Адем. Тя допълни, че броят на пострадалите в някои месеци достига до 25. „Случаите се увеличават през зимата. Имаме по 4-5 нови случая средно на месец“, коментира в ефира на Радио Кърджали Мюжгян..

публикувано на 28.11.24 в 15:58

Пет зубри от Словакия пристигнаха в „Женда“

Пет зубри, един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на възвръщането на дивата природа в Европа, бяха докарани по-рано тази седмица в новия приоритетен за Фондация „По-диви Родопи“ район - „Женда“, част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие. Това е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в..

публикувано на 28.11.24 в 15:51