Един от най-често консумираните продукти в България, сиренето, се оказва, че е най-проблемната хранителна стока, произвеждана у нас. Производителите масово продължават да не спазват традициите за преработка на млечни продукти и законите регулиращи тази дейност. Последното проучване на Българската асоциация "Активни потребители" е проведено върху 48 марки краве сирене, закупени от различни търговски обекти в София, Пазарджик, Симитли и Перник през месец септември и октомври 2022г. Лабораторно е определено водното съдържание (сухо вещество), а при 6 селектирани проби е определено и съдържание на немлечни мазнини. При 35 от пробите водното съдържание е над 60%, а в 12 от тях е дори над 70%.
Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. В теста са включени 30 търговски марки сирене, като една от тях е закупена два пъти от различни търговци в София и Русе. Сирената са закупувани от 6 града от страната (София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Перник) от различни магазини. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.
Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.
Защо производителите добавят вода в сиренето. Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Снимки: Нина Милошевич
Със заповед на кмета на община Кърджали №787 от 05.05.2025 г. се забранява движението на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (тротинетки, ховърбордове, моноколела, скутери и др.) в паркове, градини, площади, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, тротоари на територията на община Кърджали, както и в рамките на..
Окръжният съд в Кърджали не даде ход на днешното заседание по делото за катастрофата от април 2019 г. край момчилградското село Загорско, при която загина бебе на 6 месеца, предаде БТА. Обвиняеми са Лютви Местан и Юсеин Ахмед, който е баща на загиналото бебе. Те са обвинени в извършено пътнотранспортно произшествие, довело до причиняване..
Две са пътните произшествия през последните два дни в областта.На главния път до разклона за село Глухар 30-годишен водач на „Ауди“ загубил контрол над управлението и се ударил в еластична ограда, след което автомобилът се завъртял и попаднал в канавка. Не е констатирана употреба на алкохол. Произшествието е обработено по административен ред с акт по..
Силна градушка с големината на орех удари чернооченското село Пчеларово. Валежът е продължил десетина минути и е бил придружен от бурен вятър и дъжд. За кратко време ледените зърна са покрили земята. Очевидци разказаха, че преди градушката небето е почерняло, имало е и гръмотевици. Според тях това е първата от месеци толкова силна градушка...
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли тази година, както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни и с колко години ще бъде отложена тази либерализация. Законопроектите, подкрепени на първо четене, предвиждат отлагане на либерализацията на пазара на..
Нискостеблените зеленчуци като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. „Зеленчуците трябва да се измиват много добре под..
Община Черноочене въведе мерки за ограничаване на движението на индивидуални електрически превозни средства (тротинетки) и велосипеди с цел гарантиране безопасността и здравето на гражданите. Със заповед на кмета на Общината инж. Айджан Ахмед, се забранява движението на индивидуални електрически превозни средства (тротинетки), включително..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478