Един от най-често консумираните продукти в България, сиренето, се оказва, че е най-проблемната хранителна стока, произвеждана у нас. Производителите масово продължават да не спазват традициите за преработка на млечни продукти и законите регулиращи тази дейност. Последното проучване на Българската асоциация "Активни потребители" е проведено върху 48 марки краве сирене, закупени от различни търговски обекти в София, Пазарджик, Симитли и Перник през месец септември и октомври 2022г. Лабораторно е определено водното съдържание (сухо вещество), а при 6 селектирани проби е определено и съдържание на немлечни мазнини. При 35 от пробите водното съдържание е над 60%, а в 12 от тях е дори над 70%.
Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. В теста са включени 30 търговски марки сирене, като една от тях е закупена два пъти от различни търговци в София и Русе. Сирената са закупувани от 6 града от страната (София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Русе и Перник) от различни магазини. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.
Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.
Защо производителите добавят вода в сиренето. Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.
Методи за задържане на повече вода в сиренето:
Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.
Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.
Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.
Снимки: Нина Милошевич
Календарът на Община Смолян за 2025 г. е готов. Цялата събрана сума от продажбата му ще бъде дарена на 13- годишния Божидар, който е носител на изключително рядък синдром наречен „Корнелия де Ланге“, заболяване от което страдат едно на 10 000 деца. То засяга развитието на двигателните умения, психиката и интелекта. Божидар е с най-тежката степен на..
Участниците в програмата „Детско полицейско управление“ в Крумовград се запознаха на живо с работата на граничарите. Шестнадесет третокласници гостуваха в Гранично полицейско управление-Крумовград. Инспекторът от Детска педагогическа стая в РУ-Крумовград Александър Славов и граничарите проведоха открит урок с децата. Учениците получиха първите си..
Десетокласничката Илке Хасан от Езиковата гимназия "Христо Ботев" в Кърджали спечели трето място в Националното състезание по речеви и комуникативни умения. Тя се нареди в челната тройка в страната само с една точка по-малко от първенеца, съобщиха от училищното ръководство. „След три години участие в състезанието по речеви и комуникативни умения на..
Районен съд – Хасково не даде ход на разпоредителното заседание по наказателното дело срещу бивша общинска служителка. Тя се изправя пред съда по обвинение, внесено от прокуратурата за длъжностно присвояване на чужди пари в големи размери на обща стойност от близо 425 000 лв. Според обвинението деянията са извършени в периодите от януари 2009 г. до..
Цвета Караянчева ще представи книгата си „Площад Родопа планина“ на 1 декември, неделя, от 11,30 ч. в кафе-клуба, който се намира зад общината. Книгата е сред най-новите заглавия на издателство „Захарий Стоянов“, неин редактор е акад. Иван Гранитски. „Тя е плод на близките ми срещи с невероятните хора и уникалната природа на Източните Родопи – две..
Траурните такси и услуги, както и сватбените церемонии ще бъдат с нови цени от 1 януари в Кърджали. Това предвижда нов проект за изменение и допълнение на цените на Общинското предприятие "Обредни дейности". Като основен мотив е посочено, че цените не са актуализирани от 2010 година, а ковид кризата и инфлацията са оскъпили материали и услуги...
Полицаи от Районното управление в Джебел проведоха среща с 45 ученици по повод Международния ден за елиминирането на насилието срещу жени – 25 ноември, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Кървджали. Служителите Мирослав Башев, Танер Мюмюн, Димитър Каменов и Емил Сербезов запознаха деветокласници от професионална гимназия „Руска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478