Той беше един много голям човек с голямо сърце и огромна душа. Така започва спомена си за Стефан Данаилов Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей в Кърджали, а също негов дългогодишен партиен съратник.
Повод за връщане в спомените даде годишнината от рождението на големия български актьор, политик, държавник, общественик. Ако беше жив, в началото на декември тази година щеше да чества достолепните 80 години.
Стефан Данаилов, наричан още Ламбо, Мастъра, Бате Серго, Майор Деянов, е емблематичен български актьор с над 150 роли в киното, театъра и телевизията, заслужил артист (1975 г.) и народен артист (1983 г.), дългогодишен преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. Политик от БСП, министър на културата в правителството на Сергей Станишев, избиран за народен представител във всички народни събрания от 39-то до 44-то, включително. На 13 септември 2011 г. е кандидат за вицепрезидент с кандидат за президент Ивайло Калфин от БСП.
Трудно е да се говори за Ламбо в минало време, а също и да се отдели битността му на политик от тази на творец, общественик, държавник и изобщо на човек.
„Макар и член на БСП, депутат от БСП, Ламбо никога не е разчитал на това партията да направи неговото име. Напротив. Той даде личния си авторитет на тази партия, на каузата, в която вярваше. Той беше наистина човек, който вярваше в каузи. Затова нещата му се случваха толкова естествено, защото това беше самият той“, каза Коджаманова.
Тя припомни, че баща му, Ламби Данаилов, дълги години е председател на Съюза на тракийските дружества в България. Той е основният „виновник“ да се изгради паметника в с. Аврен на загиналите 42 жени и деца при с. Манастир.
Стефан Данаилов беше човек, който с три думи можеше да мобилизира много хора, каза Коджаманова. „Ламбо успяваше да улови енергията и да я превърне в позитивна“, допълни тя и припомни, как на няколко пъти с това си качество е "вдигал" партията в критични моменти. „Не знам дали БСП скоро ще има друг такъв човек, който да бъде лице".
Директорът на музея се върна във времето и припомни за инициативата на Стефан Данаилов, включително и с голямо лично дарение, чрез която са събрани средства в помощ на художествената галерия в Кърджали. Като министър на културата той помогна да се осъществи проект, с който беше ремонтирана и климатизирана сградата на галерията. Също благодарение на него се възобнови и изпълни докрай процедурата за актуване на Перперикон. Без този акт не би могло да се извършват никакви дейности на археологическия комплекс, вкл. реставрация и консервация на паметника, коментира Коджаманова. „В качеството си на министър на културата направи необходимото Българската православна църква да получи за вечни времена реставрираната средновековна църква в манастира „Св. Йоан Продром“ и днес там наистина да се служи и хората от десния бряг на р. Арда да имат своя храм и да се превърне тази служба не само в недвижима културна ценност, а в жив християнски храм“, припомни още тя.
По думите й Стефан Данаилов беше човек, който като поеме ангажимент, го извървява докрай.
„Убедена съм, че духът му е жив и би следвало да бъде пример за тези, които се занимават с политика – да се занимават със сърцето и душата си, а не с пресметливия си мозък. Само такива хора остават в историята“, заключи спомена за Ламбо Даниела Коджаманова.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
В тези благодатни дни на Великия и спасителен пост и в очакването на Възкресението искам да помоля всички хора да се обединим отново и да съучастваме , както сме го правили при много други случаи, за да спомогнем храм „Св. Архангел Михаил“ да стане едно райско място за последно сбогом с нашите покойници . Призивът отправи отец Николай..
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478