На 24 декември се събираме на Бъдни вечер. Наричаме я още Суха Коледа, Малка Коледа, Крачун, Детешка Коледа, Мали Божич, Наядка.
Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
Областната комисия по заетост съгласува държавния план-прием за учебната 2025/2026 г по професии и профили в средното образование. Броят на паралелките след 7 клас се запазва спрямо миналата година – 48, като 22 от тях ще са професионални /в дневна и дуална форма на обучение/, останалите 26 – профилирани. Предложението е съобразено с..
Третото издание на "Фармфест Момчилград" очаква да посрещне животновъди и производители от цяла България, а гайдари ще открият официално двудневния форум, каза кметът на родопската община Илкнур Кязим и допълни, че събитието отново ще се проведе на поляните в подножието на лесопарк "Момчил юнак". И в това издание, което ще бъде открито на 24 май, ще..
За тринадесета поредна година Община Хасково и Младежки център Хасково - Школа по етнография, организират празничната мартенска инициатива „Украси дърво за първи март“. Колоритната проява е на талантливите възпитаници на Нели Арнаудова, които очакват креативни идеи от децата на Хасково, за да преобразят заедно красивия ни град. Школата..
За педагогическите специалисти в предучилищното и училищното образование са предвидени 499 милиона лева за увеличение с 15 процента на работните заплати от първи март. Има и 123 милиона лева за възнагражденията на непедагоческия персонал и те са свързани с минималната работна заплата, каза д-р Янка Такева - председател на Синдиката на българските учители..
Продължават проверките на Регионалната здравна инспекция в Кърджали за нерегламентирани количества ботулинов токсин в салони за красота, дерматологични и стоматологични кабинети в областта. При извършените 57 проверки в рамките на седмица само в един зъболекарски кабинет е установено наличието на флакон с препарат, който не е в разрешителния..
Празникът на виното и любовта – 14 февруари, в Кърджали и тази година по традиция ще бъде отбелязан с конкурс за най-добро вино, като освен призовите места и специалните награди, ще бъде избран и „Цар на лозарите“. Това каза, директора на Дома на културата в Кърджали, организатор на празника. Тя припомни, че празникът за Трифон Зарезан с конкурсен..
За първи път в Ардино и в региона ще отвори врати „Стая със загадки“ (Escape room). Тя се намира в сградата на читалище „Родопска искра“. „Стаята със загадки“ представлява много модерно забавление, предназначено за всички възрастови групи. Обичайни предмети от бита се превръщат в ловки оръжия, скрити предмети ви отварят нови възможности,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478