Щъркели изненадаха жителите на Петелово. Предвестниците на пролетта са долетели в чернооченското село още в края на миналата година, а появата им стана известна след снимки в социалните мрежи.
Поне три са пристигналите птици в Петелово. Поне от 20 дни са тук. Те кацат в различни гнезда, сякаш не могат да си намерят мястото, казват хората от селото. Местните се радват на присъствието им, но в същото време се притесняват, че може да застудее и щъркелите ще пострадат. Кадир, Рамадан, Шабан и Шенол разказват, че вероятно птиците са се подлъгали от времето, което е топло. Чудят се и не могат да преценят дали са долетели по-рано от топлите страни или изобщо не са стигнали дотам. Но са категорични, че толкова рано щъркели в тяхното село не са виждали.
Всъщност, не за първи път се случва щъркели да зимуват в Петелово. Преди 7-8 години Апти е помогнал и спасил бедстваща птица, която не е успяла да излети през есента към топлите места.
"Крилото ѝ беше счупено. Ветеринарят от Пчеларово - извиках го, направи шинички и спасихме птицата. Гледах я вкъщи. Жабички, рибки... и оздравя", спомня си Апти. Когато щъркелът позаякнал, вече не го свъртало на едно място, искал да хвърчи. Тогава спасителят му се обадил в Стара Загора и оттам дошли и взели птицата в Спасителния център. "Драго ми е", отговаря Апти на въпроса как се е почувствал, като е помогнал на бедстващия щъркел.
Не е изненада ранното идване на щъркели по нашите земи, но не е и опасно пребиваването им тук толкова рано през януари, ако птиците са здрави. Това каза за Радио Кърджали д-р Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни към Зелени Балкани в Стара Загора.
"Вероятно тези птици въобще не са мигрирали на юг. Това са птици, които са или от по-северна популация, или от нашите географски ширини, които са останали. Повсеместно е разпространено това - на много места има щъркели вече в България. Получаваме сигнали почти ежедневно", каза д-р Клисурова.
Тя е категорична, че към настоящия момент няма повод за притеснения за птиците. "Вероятно в района, където са забелязани, има източник на храна - язовир, река, езеро и разорани ниви, от които щъркелите черпят хранителен ресурс. Дори и да има застудяване, вероятно ще се преместят малко по-надолу към по-топлите страни. Но вероятно въобще няма да стигнат до Африка", смята тя и съветва хората да не притесняват и да не хранят птиците, освен ако не са бедстващи. "Нека да им се любуват", казва д-р Клисурова.
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478