„Прави впечатление, че тази година птиците са по-малко – както по отношение на числеността, така и на видовото разнообразие“, каза за Радио Кърджали Христо Христов от „По-диви Родопи“. За сравнение миналата година по време на преброяването са отбелязани 3354 броя водоплаващи птици от 24 вида. По думите на експерта това най-вероятно се дължи на изключително топлата зима.
Необичайното време е причина и за това тази година да липсват типични за северната част на Европа видове като тундров и поен лебед.
Като положителна тенденция през последните няколко години може да се посочи високата и постоянна численост на кафявоглава потапница на бреговете на Студен кладенец. Видът е световно застрашен вид, а тази година екипът ни регистрира над 600 птици. Експертите наблюдаваха и друг интересен вид – големите нирци. Дванайсет птици бяха преброени в язовирите Боровица и Кърджали.
"Смята се, че по време на ледниковият период птиците са формирали този начин на живот - да прелитат на юг. Обаче големият нирец се смяташе за характерен само за Норвегия и Швеция и тук идваха единици птици само в най-големите зими. Обаче изглежда някъде на Балканите е останала популация тогава, която не се е научила да мигрира на север и на юг по време на ледниковия период. Знаеше се, че ги има само в едно езеро в Сърбия малка популация, но сега, в момента, гнездят от няколко години на язовир Боровица и яз. Кърджали", обясни специалистът
И тази година най-многобройни се оказаха зеленоглави патици - 934 птици. За поредна година най-много птици са преброени в язовир Студен кладенец – над 1900 птици от 15 вида.
Изненадващо за екипа тази година не бяха регистрирани къдроглавите пеликани, които вече традиционно зимуват в язовир Студен кладенец. През изминалите години птиците бяха регистрирани в района на Студен кладенец, който досега се очертава като важен водоем за вида. "Нямаме обяснение защо ги няма. Единият вариант е да са отишли на север, където в момента е по-благоприятно за тях. Другият вариант е да са сформирали колония и да са загнездили по гръцките влажни зони, където има повече тръстика", коментира Христо Христов.
В чапловата колония в Кърджали, която е уникална в световен мащаб, заради това, че е може би единствената в центъра на оживен град, в момента няма много чапли, с изключение на малкия корморан, който не е чапла, но е част от колонията. По това време на годината птиците са на юг. Мястото е изключително популярно вече сред туристите, каза експертът. Той поясни, че в колонията в симбиоза и на различни "етажи" по дърветата живеят различни видове птици.
"Имаме нощна чапла, малка бяла чапла, гривеста чапла и малък воден бик, който гнезди най-долу. Също и малък корморан. Имаме наблюдения вече и на голям воден бик и на бяла лопатарка. Има ням лебед, зеленонога водна кокошка - зеленоножка, много видове шиварчета. Също има и двойка земеродни рибарчета, около 45-46 вида", даде примери Христо Христов.
В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с Христо Христов, експерт във Фондация "По-диви Родопи"
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..
Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478