Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкрепата на Бойко Борисов „изяде“ мандата на ДБ

Слави Василев: Настава време за осмисляне на политическата система

2
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев избра да връчи третия проучвателен мандат на БСП по поне две причини. Едната е ангажираността му към партията, която го издигна и направи президент, но не ръководството й, и втората – заявената готовност от страна на Бойко Борисов за евентуален мандат с носител „Демократична България“. Тези два аргумента в подкрепа на не много очаквания избор на държавния глава да връчи третата папка на БСП, изказа в предаването „След първото кафе“ на Радио Кърджали политическият анализатор Слави Василев.

Съвсем естествено е президентът да не се съобрази с мнението на онзи, срещу когото вдигна юмрука, а да се опитва да чертае собствен път и хоризонт“, коментира Василев.

Казусът NEXO все още не е достатъчно публично изяснен. Факт е, че „Демократична България“ е получавала многократно финансиране от служители на компанията, но „не бива да се правят дотам спекулации, че това е повлияло на най-висшия процес в държавата“, каза анализаторът.

„Демократична България“ не получи мандата по простата причина, че Бойко Борисов се опита да застане отново зад това мнозинство и естествено, той, като застане зад едно мнозинство, той няма как да не го контролира“, уточни Василев.

Президентът много отдавна се е еманципирал. Конституцията му дава право на суверенно решение да даде третия мандат на когото прецени. Анализът на президента е, че БСП е политическата формация, която според него има най-големи шансове да сглоби работещо правителство, допусна Василев. И допълни: „Аз смятам, че този шанс е малък, да не кажа нулев, но той беше също толкова нулев и при „Демократична България. … Би било чудо на чудесата, ако успеят да гласуват някакво правителство“. Отиваме на предсрочни избори, категоричен беше анализаторът. По думите му сме на прага на период, в който „ще трябва да се осмисли политическата система. Ако политиците не желаят да го направят, ще продължим да бъдем управлявани от служебни правителства, назначени от президента, нещо, в което няма нищо толкова страшно“.

Настоящата парламентарна форма на управление, която разчита на диалогичността на партиите, е „неуспешна, неустойчива и не работи“,счита политическият наблюдател.

Смятам, че отговорността за съставяне на правителство и за политическата отговорност на изпълнителната власт трябва да отиде в ръцете на президента. И не говоря в ръцете на президента Радев, защото след като изчерпи двата си мандата, той повече президент не може да бъде. Така че, тук трябва да се преосмисли политическата система от гледна точка дългосрочните интереси на нашата държава. Но за да може да се направи това, трябва да имаме политици, които мислят за държавата, а като ги гледам, те повечето мислят за себе си“, коментира Василев.

Според него в момента няма полезен ход. Изрази надежда промяната да се осмисли не като промяна на лицата, а като промяна в правилата, в конституцията.

Смятам, че властта в България трябва да бъде преосмислена в посока да има ефективно разделение на властите, да имаме една изпълнителна власт, която е дело и отговорност на един човек, който е пряко избиран от народа – това е президентът. Редом до тази изпълнителна власт трябва да имаме едно силно народно събрание, което да контрира неговата власт. Това народно събрание трябва да се избира в различно време от времето, в което се произвеждат избори за президент и по този начин институциите ще трябва да намерят начин да си сътрудничат, да работят заедно, а не един човек, редовният министър-председател, да командори всичко в държавата“, описа своето верую политическият анализатор Слави Василев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тясната връзка с бизнеса отличава филиала на МГУ в Кърджали

45 са първокурсниците в кърджалийския филиал на Минно-геоложкия университет "Свети Иван Рилски". Общо 150 студенти се обучават във висшето училище тук. Приемът и тази учебна година е изпълнен на 100 процента, съобщи за Радио Кърджали заместник-директорът Николина Иванова.  Пет специалности, три от които в редовна форма, една в задочна и редовна и..

публикувано на 12.09.24 в 17:24

Милко Багдасаров: Не е вярно, че левите формации в Обединената левица нямат електорат

В навечерието на Съединението на България БСП и левите партии в страната официално се обединиха, а името на коалицията, с която ще се явят на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври е „БСП – Обединена левица“. В интервю за Радио Кърджали, областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров, каза, че на 27 октомври..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Плащаме данъци и осигуровки средно за 7 минути в НАП-Кърджали

Близо 37 хиляди граждани са посетили офиса на НАП в Кърджали от началото на 2024 година до края на август. Средно на ден служителите на офиса са обслужвали по 250 клиенти, като за всеки от тях са отделили около 7 минути, а те са изчаквали средно по около 4 минути. Това каза за Радио Кърджали директорът на приходната агенция в Кърджали Нериман Сали...

публикувано на 06.09.24 в 17:49
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: Да последваме примера на предците и да се обединим за доброто на държавата

Това е ден, в който нашите предци са доказали, че когато сме обединени можем да правим всичко в името на държавата и за добруването на хората. Така поздрави за Деня на Съединението депутатът от 50-то Народно събрание и областен лидер на ГЕРБ в Кърджали Цвета Караянчева в ефира на Радио Кърджали.  „Като политици, които сме отговорни, които..

публикувано на 06.09.24 в 17:22