За първи път след тригодишно прекъсване заради пандемията китайците празнуват истински Новата си година. Около 5 млрд. пътувания се очакват за целия период около Китайската Нова година, която започна на 22 януари и е до 9 февруари.
В големите градове се съобразяват с наложената забрана и не могат да се видят традиционните фойерверки. В малките населени места обаче все още се допускат празничните гърмежи и социалните мрежи тези дни изобилстват от подобни публикации.
Журналистът в Китайската медийна група в Пекин Тодор Радев разказа в предаването „На чаршията, в чата“ в ефира на Радио Кърджали подробности за очакваните празненства.
„Въпреки предупрежденията на властите особено към тези, които скоро са изкарали ковид, да ограничат пътуванията си, вижда се, че китайците най-после могат да празнуват така, както трябва“, каза Радев. По думите му китайците са се научили да се пазят и въпреки отпадналите противоепидемични мерки продължават да спазват поне най-елементарните, включително да носят маски, където преценят, че е нужно. „Действително официално ограниченията за пътуване паднаха, не се изискват никъде здравни кодове за влизане в обществени сгради, няма ограничения за събиране и други подобни, но китайците не са безразсъдни в това отношение“, коментира българският журналист. По негови наблюдения около края на декември миналата година и началото на януари тази година, много голяма част от жителите на Пекин, където той живее, са преболедували коронавируса. Тази вълна обаче се характеризирала с това, че макар да е много по-широка, болните успявали да се преборят с вируса за два-три дни, до седмица.
„Имаше период, може би от две-три седмици, в който липсваха основни лекарства за простудни заболявания по аптеките, но постепенно ситуацията се нормализира и в момента здравните власти, поне в Пекин, казаха, че пикът на епидемията в града е преминал. Сега, разбира се, пътуванията ще утежнят някъде обстановката, но не се очаква мащабна епидемия в цялата страна в следващите два-три месеца“, каза още Радев.
След отмяната на голяма част от ограничителните мерки „една голяма част от международните икономически институти и рейтингови агенции обявиха, че очакват през тази година китайският икономически ръст да достигне от порядъка на 5 процента, при положение че самото китайско правителство беше заложило между 3 и 4 процента“, съобщи журналистът. Според наблюденията, веднага след разхлабването и премахването на мерките вътрешното потребление се е оживило чувствително, „а то е един от големите двигатели на китайския икономически растеж“, поясни той.
Според Тодор Радев не може да се отрече, че и в далечната източна държава има инфлация, но тя категорично не може да се сравнява с тази в западните страни и конкретно в България.
„Инфлацията в Китай в последните няколко месеца, може би половин година, нараства с между около 1 до 4 процента максимум на тримесечие, което е сравнително ниска. Тя е най-висока при храните и особено при сезонните храни“, подчерта журналистът. Той поясни, че това се дължи на факта, че Китай не зависи от вноса, защото е държава, която в голяма степен сама произвежда всичко, което й е необходимо.
Радев припомни, че 2023 година е годината на Водния заек в китайския календар. Заекът в китайския фолклор е миловидно, но в същото време умно животно. Хората, родени под този знак притежават чар, бистър ум и благодарение на това знаят как да постигат успехи и да завързват приятелства. От годината на Заека се очаква като цяло да бъде спокойна и да носи енергия, която ще помогне на онези, които търсят по-балансиран живот. „Важното е, както казват и самите китайци, вътрешно да сме стабилни и да не се поддаваме на външни влияния. Това е едно послание, което носи годината на Заека“, обясни журналистът.
Сред задължителните ястия на новогодишната трапеза в Китай е рибата, защото произношението на думата на китайски означава също „изобилие“. „Всичко в китайската култура има някакъв символ. Китайците също обичат по време на Нова година да ядат едни много дълги спагети, които символизират пък дълголетие“, разказа още Тодор Радев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..
Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%. “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..
Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..
На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..
Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..
Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..
Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478