Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малките групи „живеят“ трудно в народното събрание

Григор Захариев: Парламентът работеше под външен натиск

Григор Захариев
Снимка: Мехмед Реджеб


Като недобра оцени работата на отминалото 48-мо народно събрание депутатът от Кърджали от партия „Български възход“ Григор Захариев.

Сред трудните решения, взети от закрития вече парламент, той посочи свързаните със закупуването на втора ескадрила от F16. Екс депутатът призна, че на Комисията по отбрана се е наложило да направи неоправдана на пръв поглед сделка. Посочи и причината – „поради грешки и неща, които не са догледани в първата сделка, втората трябваше да бъде направена, за да бъдат доставени още осем самолета и въоръжение към първите осем. Това беше една сделка, която бяхме принудени да направим, защото, ако бяхме получили първите осем самолета, те нямаше да могат да изпълняват своите функции. … Аз, лично, подкрепих  идеята за вторите осем самолета, защото смятам, че това е пътят за модернизация на българската армия. Ние трябва да имаме  съвременно въоръжение и то да е функционално“, каза Захариев.

Не добра е оценката на депутата за работата на 48-то НС, като цяло. „Твърде много време се губи в „излишни“ дебати. Неща, които са ясни вече като гласуване и като законопроекти, се обсъждаха с часове. Нещо, което аз, лично, не го приемам за нормално“.

Народното събрание работеше под много силен външен натиск, имам предвид държави … чуждестранни интереси. Партия „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ въведоха много такива законопроекти, даже до последно гласувахме такива неща, които не са от дневния ред на българския народ“, каза екс депутатът. Като пример Захариев посочи гласуването за Гладомора в Украйна през 1932-1933 г. „Това не е нещо, което е на дневен ред за българския народ. Имаше много законопроекти, които  можехме да видим през това време и те да се отразят пряко на живота на народа, който ни е изпратил там заради това да се грижим за него“, категоричен беше той.

Захариев изрази надежда за по-голяма избирателна активност, за да има достатъчна представителност следващия парламент. „С новия Изборен кодекс, който приехме ударно и според мен пак под някакъв натиск, не мога да кажа какъв, би трябвало да се активизира народа да гласува по-масово“, каза екс депутатът.

Другото му очакване е, че „хората, които ще влязат в парламента, ще се занимават повече с дневния ред на българските граждани“.

По повод социологическо проучване, което сочи голям брой разочаровани избиратели на партия „Български възход“, Захариев коментира: „До голяма степен по-големите парламентарни групи ни потискат от гледна точка на това, че дори и част от нашите идеи те си ги присвояват“. Като пример той посочи възможността възобновяеми енергоизточници да се монтират в домакинствата. „Ние направихме така че това да не бъде с разрешителен режим от енергоразпределителните дружества, с които в един момент частникът става конкурент. Ние това го направихме, но по-големите партии казаха – ами, благодарение на нас стана. Малка парламентарна група трудно съществува в това пространство без да й бъде отнета възможността да има собствено лице“, категоричен беше Захариев. По оценката му най-голямото разочарование на избирателите на партията е дошло от гласуването за предоставяне на оръжие на Украйна. „Аз, лично гласувах против. Но и там нещата стояха малко по-различно. Ние казахме така: искаме да получи българската армия оборудване и въоръжение такова, каквото е необходимо и ние да дадем наше. Това обаче, първото, се пропусна и в края на краищата остана, че сме гласували за даването на оръжие на Украйна, което в този си вид, според мен не е добре за България“.

Акценти в предизборната кампания на партия „Български възход“ ще са проблемите на хората, „всичко, което касае народа пряко, неговото съществуване и оцеляване в тези тежки кризи, които са в момента в България, които се вихрят със страшна сила.

В 48-мия парламент групата на „Български възход“ „направихме всичко възможно да има диалог и този диалог да води не към разрушаване на мостовете между хората и между парламентарните групи, а към създаването дори и на нови мостове. Всички, които се опитаха да направят нещо, сме ги подкрепили, като сме си запазили своята самоличност и идентичност. Мисля, че в 49-ия парламент ще има по-голяма диалогичност“ изрази увереност Григор Захариев.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03