Европейския съюз отпусна средства, с които домакинствата в България да могат да кандидатстват за изграждане на собствени фотоволтаични системи.
„Това е огромен шанс, социална мярка, която достига директно до хората. Очаквам тя да има дълготраен и силно положителен ефект както за икономиката и екологията като цяло, така и за всички, които успеят да се възползват от нея“.
Това коментира в ефира на Радио Кърджали енергийният експерт Илия Илиев.
Той е роден в Хасково, бил е енергиен експерт в 41-то, 42-то и част от 43-то Народно събрание. Председател е на Българската асоциация за възобновяема енергия.
„Изграждането на собствени фотоволтаични системи може да направи домакинствата напълно енергийно независими, или почти независими от доставчиците на електроенергия“, смята Илия Илиев.
Отпуснатите от ЕС средства ще се използват по две направления. Осигуряване на системи за битова топла вода и соларни панели за производство на електроенергия.
По първата част помощта за домакинствата е до 1960 лева, а по втората, за соларните панели може да достигне до 15 000 лева. В зависимост от това към коя мярка ще се насочат повече кандидати, отпуснатите средства могат да достигнат за между 10 000 и 15 000 български домакинства.
Важно е да се знае, че това е мярка от зеления преход.
Кандидатите за финансиране към момента на кандидатстване трябва да имат не ефективен метод на отопление – печка или котел с твърдо гориво.
Целта на мярката е и да намали количеството вреди емисии в атмосферата.
Кандидатите трябва да са български граждани или граждани на ЕС, със собствено жилище, в рамките на границите на населеното място на дадената община.
Ако са граждани на трета страна трябва да имат статут на постоянно пребиваващи.
Кандидатът трябва да е собственик на поне 51 процента от жилището, то трябва да е основното му жилище.
Ако има по-малко от 51 % от собствеността ще му е необходимо съгласието на останалите съсобственици.
Важно е също така да се знае, че във входа или в сградата не трябва да има регистрирани юридически лица с нестопанска цел. Защото мярката е ориентирана изцяло към физически лица и енергия, единствено за битови цели.
За това какви са критериите, трудна ли е процедурата и кои са най-важните неща, които трябва да знаем когато кандидатстваме по тази мярка? На всички тези въпроси отговаря енергийният експерт Илия Илиев в сутрешния блок на Радио Кърджали „След първото кафе“.
Цялото интервю на Радка Петкова може да чуете в прикачения звуков файл:
Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град. "Обявили сме, че Фондът..
Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..
Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..
Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..
В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..
Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478