Трагедията в Турция е засегнала дълбоко дори и децата, констатира кметът на Кърджали Хасан Азис. Той припомни, че първият дарител в Районното мюфтийство беше 10-годишният свещенически син Манол Гаренов, който даде личните си спестявания в помощ на пострадалите още в първия ден. Градоначалникът разказа с умиление и за друг ученик, който чакал в студа пред пункта с тежката си ученическа раница на гръб, за да дари своята лепта.
Хасан Азис изрази задоволство от широката вълна на съпричастност и човечност, която залива цялата област и страната ни, а също и че България първа откликна с помощ за съседите. „Явно това е истинския комшулук, който в момента показваме“, каза Азис. Той поясни, че днес към Логистичния център в Одрин тръгва „една кола“ с дарения, събрани от област Кърджали. Поне до 20.30 ч. се увеличава работното време, в което желаещите могат да предоставят даренията си в събирателните пунктове.
Препоръката е да се даряват нови артикули, но ако все пак хората донесат използвани, но от турската страна откажат да ги приемат, те ще бъдат използвани за други инициативи на Община Кърджали, „не връщаме никого“, каза кметът.
Сега, днес и утре, пострадалите имат най-голяма нужда от храна и топли дрехи, заради което е и апела към активността на кърджалийци максимално да откликнат на зова за помощ.
Ние сме вярващи хора и вярваме, че когато се подава ръка, ще преодолеем по-бързо тази трагедия, каза районният мюфтия на Кърджали Басри Еминефенди. Той припомни, че мюсюлманите от областта подкрепят дарителската кампания, обявена от Главно мюфтийство. В петъчните служби във всички джамии ще се четат молитви за пострадалите, а също ще се събират дарения.
За сега няма обявена цантрализирана кампания от страна на Светия синод, съобщи енорийският свещеник отец Петър Гарена. Той каза, че в църквата няма възможност да се събират материални помощи и заради това хората се насочват към събирателните пунктове на общината. Приемат се обаче парични средства, които се предават на Районното мюфтийство.
„Понеже много малко дават по нашите телевизии. По турската, като гледам – просто бяхме ужасени. И ако на този ден някой си помисли защо помагаме на турци или на мюсюлмани или незнамси какви – грях му на душата“, коментира през сълзи енорийският свещеник.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота. Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478