По време на еволюцията човешкият организъм се е приспособил да съществува в зимни и екстремни условия, но последните десетилетия хората се изнежиха, поради напредъка на технологиите, който съпътства живота ни, и минусовите температури започнаха сериозно да вредят, смята кардиологът д-р Кямуран Местан.
Традиционно вирусите са едно от нещата, които ни вредят в зимните месеци. Хубавото е, че последните години вече има ваксини и много информация как да се предпазим от тях, обяснява специалистът.
Освен болестите, чисто физиологически студът влияе на човешкия организъм, но тялото ни включва компенсаторни механизми, в които да преодолее ниските температури. Един такъв механизъм е намаленото отделяне на пот. Зимата се потим по-малко и така се пази топлината на човешкото тяло.
Топлината се запазва и при друг механизъм - свиването на кръвоносните съдове в кожата, което води до намаляване на циркулацията на кръв, казва д-р Местан.
При хипертониците обаче, свиването на кръвоносните съдове, води до дискомфорт и проблеми с кръвното налягане, което започва да играе. Затова в много от случаите трябва да се регулират лекарствата им.
Сред зимните проблеми е и промяната на хранителния режим. Това е времето, когато се приемат по-тлъсти и консервирани меса. Те обаче съдържат много сол, а тя води до задържане на течности и вода и до повишаване на кръвното налягане отново.
Не бива да се пренебрегват през зимата и тревожно-депресивните състояния. Почти не им обръщаме внимание, но те се появяват през есенно-зимния сезон и са свързани със скъсяването на светлата част от денонощието и със синтеза на серотонин или т.нар. хормон на щастието. Когато той се произвежда в по-малки количества, това води до отключване на тревожно-депресивни състояния и до "опашки" пред кабинетите на кардиолозите заради една фиксираност от страна на пациентите върху сърдечно-съдовата им система - те се оплакват от прескачане на сърцето, нестабилно кръвно налягане отново, казва д-р Местан.
Той уточнява, че най-уязвими от студа и минусовите температури са възрастните хора с хронични заболявания, особено на сърдечно-съдовата и дихателната система и някои ендокринни нарушения, като захарен диабет. А една от големите заплахи е измръзването, до което се стига, ако се включат защитните механизми на организма и кръвоносните съдове се свият, за да не губи тялото топлина. Това може да доведе до много бързо изстиване и охлаждане и след това до измръзване. Почти винаги то тръгва от периферията на тялото - ушите, върха на носа, пръстите на ръцете и краката. Затова човек трябва да се движи, ако е продължително време на студено навън, и да прави леки разтривки на най-уязвимите части на лицето и ръцете и краката.. Много е важно да не се заспива.
Съветваме възрастните хора да излизат в светлата част на деня, да се обличат добре, да не се отдалечават много от дома си, винаги да имат телефон, казва д-р Местан. Той припомни, че малко количество алкохол може да помогне на измръзнал човек да се затопли и възстанови функциите на организма и разказа, че санбернарските кучета, които се използват като спасители в Алпите, имат вързано на врата си малко буренце с коняк. Така намереният в планината измръзнал човек отпива глътка-две, за да се сгрее.
Повече чуйте в интервюто на Станислава Георгиева с кардиолога д-р Кямуран Местан
Кметът на община Черноочене Айджан Ахмед подготвя докладна до Министерството на вътрешните работи с искане за възстановяване на пожарната служба в общинския център. Службата е закрита преди 15 години, но нарастващият брой инциденти и стратегическото местоположение на Черноочене правят повторното ѝ откриване наложително. „През последните пет години..
От 1 юли в Кърджали започна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението „е-Здраве“. Инициативата е на Министерството на здравеопазването. 17 души инсталираха мобилното приложение еЗдраве и получиха достъп до електронното си здравно досие в Кърджали в първия ден на кампанията с изнесени мобилни пунктове на здравното..
Резултати от изпитите в седми клас по български език и математика на седмокласниците от област Кърджали са с ходни с тези от предходната година, каза за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление на образованието Ангелина Костова. "Тази година, като среден резултат за региона имаме 43,44 точки. В сравнение с това на национално ниво..
От 4 до 10 август ще се проведе петото издание на „Дните на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“. Събитието ще премине под мотото „Ръка за ръка за Ардино“ и ще предложи богата културна, образователна и спортна програма, каза Гюнер Шюкри от общинската администрация. Организаторите вече изцяло са готови с..
Пламен Тилев e човек, за когото езикът не е просто средство за общуване, а карта към душата на един край. Той изследва и съхранява думи, изрази и интонации, които рисуват пейзажа на Хасковско такъв, какъвто е бил - пъстър, жив и неподправен. С него ще си поговорим не само за диалектите като езиково явление, а и за всичко, което можем да разберем..
Не е изненада лекото нарушаване на примирието между Израел и Иран, но към днешна дата не се вижда желание и от двете страни конфликта да продължи. Тази война е изтощителна и те трудно биха могли да продължат още седмица или две. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали проф. Владимир Чуков, арабист, анализатор и университетски преподавател...
Богати или бедни са хората в Кърджали? Какви са заплатите и как се отразяват цените на живота в града? На тези въпроси отговори Иванка Караколева – областен координатор на КНСБ, в Сутрешния блок на Радио Кърджали. По думите ѝ, разликите в заплащането спрямо другите области в страната не са драстични , но въпреки това Кърджали остава сред..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478