Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ужасяваща реалност - дилър е всеки втори, употребяващ наркотици

5
Калоян, Илко, Валентин и Николай с домакина си Валентина Грудева от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали
Снимка: Радио Кърджали

Не дали, а защо е опасна дрогата и не за удоволствието, а за жестоките лапи на пристрастяването. За това проведоха разговор четирима млади мъже, успели да преодолеят наркотичната зависимост, и представители на 12 училища в Кърджали. Илко Бояджиев, Калоян Романов, Николай Манчев и Валентин Цонев са от Терапевтичен център „Свети Илия” и Фондация „Общност в помощ на зависимите” град Габрово, а срещата се осъществи по инициатива на Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали.

Те разказаха своите лични истории, как са започнали да употребяват наркотици, какво им е причинило това и колко е трудно да пребориш зависимостта. 

Общото между Илко, Калоян, Николай и Валентин е, че са започнали с "най-леката" дрога – марихуаната с мисълта, че тя е безобидна.

"Това е първата крачка - първата цигара е обикновена, след което цигара с марихуана, след което бира, уиски, алкохол и по-твърди наркотици. В днешно време това са синтетики. Лесно се добиват, на достъпна цена са и доста са навлезли. И направо е ад", казва Илко Бояджиев.

"Проблемът наркотици е толкова актуален, колкото е бил и преди 20 години. Просто веществата са се променили. Сега приоритетно се употребяват метамфемини и марихуана, не толкова хероин и кокаин, както беше навремето, но вредата от тях е не по-малка", смята Калоян Романов. Но Илко не е съгласен с него и твърди, че проблемът с наркотиците е доста по-сериозен. "За съжаление, от употребяващите наркотици днес, всеки втори е дилър. Страшно е, защото дилъри са лица под 18 години", казва той.

Според Николай Манчев проблемът е в това, че преди наркотиците са били мода, а днес се приемат като нещо нормално, като рутина и начин на живот. А Валентин Цонев казва, че дори културата се е променила - "виждам хора с тениски на Пабло Ескобар. При положение, че това са героите на младите - не знам...". 

Валентин е чист от няколко години. Сега работи в превантивен център по наркотични вещества в Габрово с идеята, че с личния си пример на преминал през лапите на наркотиците и успял да се измъкне от тях, може да помогне на десетки млади хора. Казва, че възрастовата граница е паднала драстично - около 12-13 години, а при някои първите опити с дрогата са дори от по-рано.

Всички наркотици са опасни, според четиримата млади хора от Габрово. Зависимостта е зависимост, без значение дали е провокирана от хероин, стимуланти или марихуана. Затова не само институциите, но и цялото общество трябва да е обединено в борбата срещу дрогата. Тя е проблем и на институциите, и на изпълнителната власт, и на съдебната власт, на училищата, на психолози, доктори, на семействата, на самите подрастващи, обяснява Илко и смята, че това е проблем на цялата ни съвременна култура.

Според Калоян законите в България не помагат, а наказват. Защото не се дават алтернативи на заловените с малко количество наркотик, както е в западноевропейските държави. "Човек трябва да бъде поставен пред избор - да се лекува, когато има зависимост или в противен случай влиза в затвора. Тук затворите са пълни с хора, хванати с единични дози", казва той.

Що се отнася до спирането, то е изключително трудно, категорични са и четиримата. Статистиката сочи, че от 100 процента опити да се спрат наркотиците, се задържат 30 процента. От тези 30 процента успяват 80 на сто. Терапията не трябва да приключва до изчистването, а да продължи поне две години след него, да има адекватна ресоциализация и адекватно партньорство с различни институции, смята Илко, който е и основател на Терапевтичния център "Свети Илия" в Габрово. Там работят психиатър, медицинска сестра, психолози, социални асистенти, администрация, които непрекъснато и постоянно се обучават. 

И четиримата - Илко, Калоян, Николай и Валентин, са успели да кажат "стоп" на наркотиците и вече няколко години са чисти. Дали се приемат за успешни или за силни?

Валентин: "Не мога да кажа, че се смятам за силен човек, но не се смятам и за слаб. Но със сигурност се смятам за много по-успешен отпреди."

Илко: "Аз се смятам за човек, който търси начини да помогне на останалите."

Николай: "Подтикнат съм от желанието да помагам на хората и знам, че като го правя, го правя и заради себе си."

Калоян: "Знам, че полагам нужните усилия, така че от тази гледна точка, да, смятам се за силен човек."

 

Целия разговор на Станислава Георгиева с Илко Бояджиев, Калоян Романов, Николай Манчев и Валентин Цонев може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52