Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нигяр Наим: Трябва да образоваме децата си за бъдещето

Нигяр Наим
Снимка: Галина Стефанова

Липсата на практическа насоченост е един от основните проблеми в българската образователна система. Трябва да знаем какво ще е нужно в живота на децата ни след двадесет години, за да ги научим на това. Мнението е на един от водещите преподаватели по немски език в Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали Нигяр Наим. Тя е съавтор на учебници и помагала, а също един добър пример в образованието на билингви. Казва, че не се чувства различна заради потеклото си. „Това е моята страна, както е твоята. Това, че ти имаш име Галя не те прави с някакви повече права от мен, т.е. аз имам същите права, но имам и същите задължения. По-скоро се дразня, когато ме карат да се чувствам различна“, казва Нигяр. Тя гостува в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.

Връща се със спомени в годините назад към родното село Комунига, където е завършила началното си образование в училището, в което баща й е бил учител.

Баща ми винаги е бил много специален за мен“, разкрива Нигяр и подчертава, че точно той е изиграл най-решаваща роля за формирането й като личност. В разказа й изплуват спомени от детството за любовта към книгите. „Аз се удивлявам какви книги сме чели в това време в едно село. Да, имали сме тази възможност. Да, нямали сме интернет, нямали сме какво друго да прави, но това са световни автори, които никой не е предполагал, че някой на село чете“, казва Нигяр. Най-важният урок, научен от баща й е да бъде себе си. „Беше партиен член, но той никога не изневери след промените на себе си. И много хора го ценяха точно за това“. Пак по препоръка на баща си кандидатства и става ученичка в първия випуск на Езиковата гимназия в Кърджали.

В семейството й днес, което е смесен брак, всеки от тримата – синът й Георги-младши, самата Нигяр и съпругът й Георги, има право да се самоопредели какъв е като етнос и изборът на всеки се уважава.

Нигяр Наим е съавтор с д-р Иван Попов от Софийския университет на учебник за обучение на чужд език. В дидактическата част на модула „Езикът чрез литературата“ е автор на упражненията. „Аз винаги съм искала да бъда учителка. На мен ми харесва …Трябва да си намериш пътя към учениците“, разкрива рецептата за успех в работата преподавателката по немски език.

Счита, че е добре учители, които влизат в часовете реално, да участват в създаването на учебници, помагала, но също и в програмата за изучавания материал. Добре би било също, ако не се задължават да се придържат стриктно към съдържанието в учебниците, а да има възможност за въвеждане на собствени иновации в преподаването. „В образованието основно проблемите ни са в това, че ние взаимстваме уж най-доброто, но не съумяваме да си създадем наш модел“, коментира образователната ни система учителката. По оценката й лошото в нашето образование е, че е прекалено теоретично. „Мисля, че трябва да знаем какво след двадесет години ще трябва на децата, за да ги готвим за това“, категорична е Нигяр Наим.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57