След излъченото интервю за уличния музикант в Кърджали Недялко Караиванов, много хора в социалната мрежа коментираха да му подарят акордеон. С нас се свърза Веселин Пеев, който има акордеон и желае да го дари - голям 120 басов Weltmeister. Ние от Радио Кърджали решихме да съдействаме, за да направим щастлив Недялко, който в интервюто казва, че този акордеон на който свири има липсващи части и мечата му е, някой ден да събере толкова пари, че да си позволи да си купи чисто нов. Ние взехме новия акордеон и отидохме да му го занесем. Открихме го на обичайното му място - пред пощата, в центъра на Кърджали.
След като го отвори и разгледа, дори засвири на акордеона, за да го пробва, Недялко отказа да го приеме.
„Благодаря на човека, който го дарява, но акордеона е много голям и тежък. Трудно ще го нося. Аз имам проблем с едната ръка. Не мога да нося толкова тежко, а и този акордеон е за професионалисти. Аз не съм такъв добър музикант. Затова ще го откажа. Благодаря още веднъж на човека за жеста, но на мен ми трябва малък 60 басов акордеон, който да мога да пренасям. Защото аз живея във „Възрожденци“, а свия тука на центъра“, разказва уличния музикант.
След като Недялко отказа да приеме акордеона. Защото е много тежък и трудно би го носел. Ние се свързахме с дарителя, за да му го върнем. Веселин Пеев отговори, че вече го е бил нарекъл за даряване и ако намерим на кой да го подарим ще бъде благодарен. Преценихме, че в школата по акордеон към Дом на културата в Кърджали ще се зарадват на подаръка.
„Безкрайно ни направихте щастливи с това дарение. Приемаме с благодарност съпричастността на господин Пеев. Надявам се да има много изяви на сцена с този прекрасен инструмент. В тези дни на толкова и различни благотворителни каузи, ето и тази също ни вдъхновява и ни дава надежда, че винаги заедно, обединени може да преодоляваме всички предизвикателства и да се случват хубави неща“, разказа директорът Мариана Ликова.
От Дома на културата много се зарадваха на подаръка, защото наистина са имали нужда от акордеона. Стана ясно, че за да се възроди интереса към школата по акордеон, в която учениците се броят на пръстите на едната ръка, се нуждаят от 40 басови и 60 или 80 басови акордеони. Защото старите, които имат са доста амортизирани и с липсващи части. А между временно уличния музикант Недялко получи желания от него малък акордеон от кърджалиеца Никола Стоев.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478