Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещеникът-рокер: Вярата обединява общуването с Бога и „бензина в кръвта“

3
Отец Бисер Пасков
Снимка: Галина Стефанова

Връзката между свещенослужението и хобито, свързано с „бензин в кръвта“ е вярата, категоричен е отец Бисер Пасков, енорийски свещеник в с. Новачене, с. Бацова махала и с. Мечка община Никопол. Той беше един от съдиите в „Кърджали офроуд фест 2023“, който се завърна след двугодишно прекъсване, заради ковид пандемията и се проведе между 3 и 5 март. „Както един състезател, когато застане на старта и вярва, че той ще финишира здрав, успешен и може би един от първите, така и с вяра заставаме в храма и отправяме своите молитви към Господа за здраве, спасение, за наше благополучие. Така че общото в двете неща за мене, специално, е вярата и на второ място е любовта, защото, както е написано и в Светото писание, Бог е любов“, казва отец Бисер в студиото на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали.

Отец Бисер кара всякакви видове мотори. Носи „бензин в кръвта“ си още от дете. Има ATV, има ендуро мотор, лодка, чопър 1100 кубика. На любопитните погледи и питания отговаря, че не кара моторите си с расото и уточнява, че няма нищо необичайно в това един свещеник да е и рокер или офроудър, защото „аз първо съм роден човек, а по-късно, по призвание може би, ставам свещеник“, както това се случва с „доктори, съдии, всеки, както си избере посоката в живота или по-точно, както му е предначертано“.

Дядо му и местния свещеник го въвеждат в храма и вярата още в детските години. Във времената на тоталитаризма, заради влизането му църквата, е наказан от училищните власти. Това го отдалечава от мечтата да стане свещеник. Но което е угодно Богу да се случи, се случва. След време се връща в храма.

Голям процент от завръщането на хората днес в черквите е по-скоро мода, но макар малкия процент вярващи, са искрени, сочат наблюденията на отец Бисер.

Съвременните технологии помагат на обръщането отново на хората към религията, счита свещеникът. „Поканени“ от публикации във фейсбук на вековната църква, в която служи и е възстановил, при него идват да се венчават и кръщават децата си хора от цялата страна. „Това ме кара да вярвам, не че вярата се връща, а че вярата я е имало винаги и ще я има“, категоричен е отец Бисер. „Няма човек без вяра, без значение каква религия изповядва. Та ние дори вечер, като си легнем, си правим планове за утрешния ден – това е вяра. Ние вярваме, че на утрешния ден ще се събудим живи, здрави и ще си свършим своите задължения и ще осъществим своите планове“, споделя свещеникът.

Щастлив е от успешното съчетаване, от намерения баланс, между блаженството, което му носи общуването с Бога и адреналина, който го изпълва в офроуд преживяванията.

Отец Бисер и Сечкин Ахмедов
Отец Бисер и Сечкин Ахмедов

В студиото на „На чаршията, в чата“ отец Бисер Пасков гостува с колегата си, също съдия в офроуд състезанието, Сечкин Ахмедов от Никопол. И двамата обещаха да се върнат отново в Кърджали, впечатлени освен от забележителностите, също така от многото млади усмихнати хора. „Отворени сърца, усмихнати, това е благодат“, по думите на отец Бисер.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Депутати отбелязаха с декларации 100-те дни на правителството

С декларации от парламентарната трибуна, посветени на първите 100 дни на правителството, започна работата на парламента. Тома Биков от ГЕРБ-СДС заяви, че препотвърждават ангажимента си да съдействат за излизане от политическата криза и утвърждаване на цивилизационния избор на страната:  "В този контекст парламентарната група на ГЕРБ-СДС оценява като..

публикувано на 30.04.25 в 14:22

България е с най-висок дял в ЕС на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване

През 2024 г. 93,3 милиона души в ЕС (21,0% от населението) са били изложени на риск от бедност или социално изключване, което означава, че са живели в домакинства, изпитващи поне 1 от 3 риска от бедност и социално изключване: риск от бедност, тежки материални и социални лишения и живот в домакинство с много нисък интензитет на труд, показват данни на..

публикувано на 30.04.25 в 14:09

Най-много ваксини се поставят срещу грип, тетанус и дифтерия

Близо 8.5 милиона са регистрираните документи за поставени ваксини в Националната здравноинформационна система (НЗИС) за 4 години. Това сочат данни, предоставени от "Информационно обслужване". Данните показват, че най-много са поставените имунизации срещу сезонен грип, тетанус и дифтерия.  Потребителите могат да видят поставените им ваксини, както и..

публикувано на 30.04.25 в 13:37
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Проверяват случай на домашно насилие в Кирковско

 Проверка за упражнено домашно насилие е образувана в Районното управление в Кирково.  Около 18 часа вчера в село Старово 51-годишен отправил закани и нанесъл удари на жената, с която съжителства на семейни начала.  Мъжът е задържан за срок до 24 часа в РУ-Кирково. Група „Охранителна полиция“ извършва проверката по случая, информират от регионалния..

публикувано на 30.04.25 в 12:44

10 000 фиданки ще бъдат засадени в опожарени гори край Свиленград

На 1 и 2 май Община Свиленград, в партньорство с инициативата „Гората.бг“, организира мащабна доброволческа акция за залесяване на изгорели горски територии на територията на общината. В рамките на кампанията ще бъдат засадени 10 000 дръвчета върху площ от 40 декара край пътя между селата Левка и Студена. „Идеята се роди спонтанно, много импулсивно...

публикувано на 29.04.25 в 16:50

Арести в Истанбул и още два града заради корупционно разследване

47 души бяха задържани при полицейски акции в Истанбул, Текирдаг и Анкара по корупционно разследване, което започна след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу през март. Сред арестуваните има и високопоставени служители на столичната община, съобщават турски медии, цитирани от Асошиейтед прес. Имамоглу беше арестуван на 19 март, като действията..

публикувано на 26.04.25 в 17:35

Съветват да се пазят всички документи при онлайн покупки

Онлайн пазаруването крие редица рискове и потребителите трябва да бъдат внимателни – за това предупреждават от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Експертите подчертават, че законодателството осигурява еднаква защита, независимо дали стоката е купена от физически магазин или онлайн платформа. Потребителите трябва да знаят, че имат право на..

обновено на 26.04.25 в 11:20