Политическата ни система в България не функционира. Страната е в авариен режим – президентско управление. Крайно време е политиците да поемат отговорност и да проведат дебата за промяна на начина на управление на държавата. Това коментира в ефира на сутрешния блок на Радио Кърджали политическият анализатор Слави Василев.
В следващото народно събрание няма да се „сглоби“ коалиция. Ако това се случи, тя ще е изключително неустойчива. Има три по-малки политически формации, които според последните социологически проучвания ще бъдат около 4 процентовата бариера. Ако по-малките партии влязат, шансът за съставяне на правителство става по-малък, защото, ако влязат само първите пет, които са над 4-процентовата бариера и са сигурни, то тогава първата и втората политическа сили – едните, които управляваха дванадесет години и другите, които се появиха на политическия небосклон като техен контрапункт, ще се коалират, но това правителство „няма да роди абсолютно нищо добро“. Вероятно като мотив ще бъде посочено извеждането на страната от кризата, допусна експертът. „Ако малките партии влязат в парламента, вероятността за сформиране на правителство е по-малка, а ако не влязат – е по-голяма. Там, чисто математически, става по-сложно, тъй като отговорността се прехвърля върху повече на брой политически субекти и се размива“.
Парламентарната форма на управление се е амортизирала до степен, в която на практика сме в режим на президентско управление, което е аварийния режим на конституцията и той функционира доста по-добре, е мнението на политическия анализатор. Ако сега не се сформира правителство, ще отидем на шести поредни избори и това е структурен, сериозен проблем в политическата система. „Не може в шест поредни раздавания партиите да не могат да сглобят правителство. А дори и да сглобят, аз вярвам, че то ще е изключително краткосрочно, без сериозен хоризонт, да не говорим за сериозни реформи. Тази амортизация на политическата система в България трябва да накара партиите да се замислят сериозно по отношение на начина, по който ние функционираме като държава“, подчерта Василев.
„Местните избори са важни, защото начинът, по който се усвоява ресурс от централно ниво, от тези, които ни управляват, минава през местната власт и това е жизненоважно за партиите, които управляват. Те затова влизат да управляват, за да може да имат кметове и общински съветници, за да могат да прокарват решения, които след тях носят определени икономически изгоди“, коментира Василев.
По повод липсата на програми, които политическите формации да представят в предизборната кампания, той каза, че „партиите обещават на килограм, ако отворите техните програми, те чертаят едно розово бъдеще, но никой не говори за тях, защото всички ние знаем, че това са приказки под шипковия храст, самите партии не вярват в програмите си, камо ли хората, които ги избират“.
Политическият анализатор подчерта, че в България има почва за демократичен многопартиен президентски режим на управление, в който плурализмът, демокрацията и свободата на гражданите са гарантирани. Тази система е много по-добра за България, защото отговорността и много по-ясна.
„Ще гласувам, разбира се, но на мен и на миналите избори ми беше много трудно. Сега също ще ми бъде много трудно. Не съм гласувал с желание не помня откога. Същото ще бъде и сега, то ще бъде компромис, но такива са правилата на играта и ние трябва да играем по тях“, каза политическият анализатор Слави Василев.
Пътищата в областта са проходими, каза по време на брифинг главен инспектор Николай Дачев, началник на сектор "Пътна полиция в Кърджали. Няма затворени участъци, свързани със снежната обстановка. Наблюдава се спад на тежките катастрофи, обяви още Дачев. " За периода от 1 януари до 1 април 2025 година се наблюдава сериозен спад на тежките ПТП-а в..
Две домашни кучета са изгорели живи в пожар в къща в чепеларското село Проглед. Трагедията се е разиграла през нощта в събота срещу неделя. Пожарът тръгнал от втория етаж на къща, който бил даден под наем на чужденци. Обитателите му са бразилец и колумбиец. Те оставили заключени две кучета на етажа и отишли на заведение в Смолян. Към 3.40 ч през нощта..
С цветя и подаръци ръководството на община Момчилград изрази своята признателност към здравните работници по повод 7 април – Световния ден на здравето и професионален празник на всички, посветили се на грижата за човешкия живот и здраве. По инициатива на кмета Илкнур Кязим всички лекари и медицински специалисти в общината получиха внимание и..
По повод 7 април - Световния ден на здравето и професионален празник на здравните работници, кметът на община Ардино инж. Изет Шабан отправи поздравителния към всички работещи в системата на здравеопазването в общината. „В този празничен ден изразявам дълбоката си признателност и уважение към вас – хората на „първа линия”, които всеотдайно и..
Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн подкрепи петицията „100 дни палиативни грижи – 100 дни достойнство“. В Световния ден на здравето и Деня на здравния работник той присъства по покана на проф. д-р Тодор Черкезов, изпълнителен директор на МБАЛ“Д-р Атанас Дафовски“ и Здравко Митев, управител на Хоспис „Добролюбие“ на старта на петиция в подкрепа за..
Санкцията за замърсен автомобил в Гърция може да достигне до 400 евро . Гръцката полиция предупреждава, че все по-често се налага да глобява водачи за замърсени автомобили. Кодексът за движение по пътищата в Гърция гласи, че на водач на автомобил, на който поради замърсяване или умишлено са прикрити регистрационните номера, се налага..
Повишаването на тол такси и винетки не е обосновано и логично, коментира пред радио Кърджали експертът от Европейския център по транспортни политики Ангел Попов. „Всички се питаме защо трябва да се увеличават таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние.“, заяви попов. По думите му често причина за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478