Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Дуньо Дунев: Електронна рецепта по телефона? Кому е нужно?


Електронната бяла рецепта вече може да се издава и през мобилен телефон, стига съответният лекар да е инсталирал новото приложение, разработено от „Информационно обслужване“. То беше представено от ръководствата на здравното министерство и Министерството на електронното управление. Идеята е даден лекар да може да изписва електронна рецепта, когато не е пред компютър, но има мобилно устройство в себе си. 

Пациентите могат да бъдат улеснени като рецептата се сподели с тях по вайбър или по друг канал. Когато отидат в аптеката, те могат да получат бърз достъп до своите лекарства.

Тази иновация на двете министерства притесни част от лекарите, а други бяха по-скоро "за". Председателят на регионалната колегия на БЛС в Стара Загора д-р Генка Пейчева, коментира, че това ще спре аптеките да заменят лекарства.

Д-р Каролина Златева, заместник-председател на сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна, информира, че не  е провеждана анкета сред членовете на сдружението, за да се поиска мнението им. Според нея също така, тази възможност не е приложима за личните лекари.

………………………………………………………………………………….

Как стоят нещата в Кърджали? Няма брожение сред гилдията, във връзка с възможността да се изписва бяла електронна рецепта по телефон, каза д-р Стоян Петков, председател на РК на БЛС в Кърджали. Не изглежда обаче редно тя да се дава на пациент, който не е прегледан. Този метод за изписване на лекарства е по-скоро подходящ за хора с хроничните заболявания. Засега не съм чул да има проблем, допълни д-р Петков. Въпреки това д-р Петков смята, че е по-добре да има и други възможности – тоест хартиена рецепта, която не би трябвало да се зачерква. Не е за пренебрегване и че голяма част от личните лекари са застаряващи, и те ще се затруднят с приложението. "На места това изглежда невъзможно и неразумно, само този вариант би направил нещата много трудни", заключи лекарят.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Не могат да ни задължат да изписваме електронна рецепта от разстояние. Лекарят може ли да ходи навсякъде, повлякъл и цялата хартиена документация със себе си, попита риторично д-р Дуньо Дунев, който работи в труднодостъпен район в Ардинско и поясни, че без да има и амбулаторен лист, това се обезсмисля, защото подписът на пациента трябва да стои под него. За него това тази възможност е реформа на парче и по-скоро предизборен ход. Отделно лекарят трябва да попита или да види в системата, какви лекарства взима пациента, за да "няма умрели пациенти" заради взаимодействащи си лекарства.

"Парцелирана медицина, само създава затруднения. Дали е таблет, компютър, някакъв вид, от кабинета е много лесно. Но как ще стане на улицата, как ще стане на село. Лекарят откъде да знае, всеки пациент какви лекарства взима. Така че това са идеи на хора, които не работят тая медицина". 

"Защо трябва да е по телефона, това е медицина, нали? Няма да вземеш химикалката  и да му напишеш рецептата, ами дай по телефона. Каква е логиката на това. Ето, ние правим промени. Защо е нужно? 

"Какво му е улеснението на пациента, че няма да получи рецепта, написана на ръка, ами по телефона. То за пациента няма никакво обяснение, даже не може да разбере това нещо, как така няма рецепта, ама има рецепта...." При по-възрастните мисленето е такова: "Моето джипи ми се подиграва, аз една рецепта му иска, а той не дава.....", допълва д-р Дунев.

Рецепта не може да бъде дадена, докато не се даде амбулаторен лист, и пациента не се подпише под него, напомня лекарят. 

Според д-р Дунев, нововъведението трябва да бъде използвано чак когато се въведе електронното здравно досие.

Какво е нужно още в здравеопазването, за да има смисъл изписването на електронна рецепта по телефона, и защо той е толкова категоричен в мнението? 



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41