Туберкулозата вече не е болестта на бедността. Все по-често заболяват и хора, които не са сред най-бедните, които са с висок стандарт. Сред причините за нарастването на заболеваемостта в по-широк мащаб в света е стреса, в който живеем. Това сочат наблюденията на специалисти.
Самолечението и безконтролното приемане на антибиотици са сред причините пък за нарастващата антибиотична резистентност, включително и към препаратите срещу туберкулоза. Това води до разпространението на т.нар. мултирезистентна туберкулоза. Заради нея се отчита по-високата смъртност от здравните власти в световен мащаб от туберкулоза.
„Забелязва се вече, че антибиотиците трябва да се прилагат в по-голяма доза, по-продължително време, защото масовата им употреба е загубила техния ефект върху лечението на определени болести …Антибиотиците се употребяват масово в България без лекарско назначение за какво ли не. Може би трябва вече да се вземат мерки, както е в Европа, да не може да се закупува антибиотик без лекарско предписание“, коментира в предаването „След първото кафе“ д-р Диана Вълчева, началник на пневмофтизиатричното отделение в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали.
Всички се срещаме с туберкулозната бактерия, но само около 20 – 30 процента развиват някакъв тип заболяване, като най-често причината е срив в имунната система, поясни д-р Вълчева. Сред рисковите групи са хора с хронични заболявания, онкоболни, които търпят химио- или лъчетерапия, хора със зависимости от алкохол, тютюнопушене, наркотици, носители или боледуващи от СПИН, хора, които са в затворени общности, като например, затворници. Сред изложените на силен риск са и медицинските работници, които лекуват тубелкулозно болни.
От изключителна важност е профилактиката, подчерта д-р Вълчева. „Да си поддържаме здравето, да ходим на профилактични прегледи и когато се появят оплаквания, особено от кашлица, която не отшумява в рамките на до месец-два, трябва непременно да потърсим лекар, защото вече причината за тази кашлица е нещо друго, а не елементарна вирусна инфекция или катар на горни дихателни пътища. Макар че туберкулозата е лечимо заболяване, когато сме закъснели в нейната диагностика, тя пак ще бъде излекувана, но пораженията, които ще остави върху дихателната система вече ще са доста по-изразени, които в бъдеще ще се отразят в една или друга степен на нашия начин на живот“, препоръча специалистът.
Според нея трансформирането през 2010 г. на т.нар. тубдиспансери е повлияло негативно на активността на проследяването на болните от туберкулоза, а също и на профилактиката. Периодично под егидата на здравното министерство се организират безплатни профилактични прегледи в т.нар. дни на отворените врати, но това не е достатъчно.
Заболеваемостта от туберкулоза в област Кърджали е намаляла в сравнение с предишните няколко години. Ковид пандемията, намаляването на населението в областта, броят на здравно неосигурените пациенти са сред факторите, които влияят върху честотата. „Новооткритите пациенти за 2022 г. са 16, което е с 8 души по-малко спрямо предишните години. Имаше едно стациониране на показателите в Кърджали за предишните години, преди ковид пандемията, около 25 човека средно се откриваха на година. За годините по време на ковид – между 2020 – 2022 г., има още по-малко регистрирани пациенти. За 2022 г. са 16 болни. Тази година, от началото досега, са регистрирани 4 нови случаи“, съобщи д-р Диана Вълчева.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..
Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..
Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..
Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..
Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..
„Това е феномен, който трябва да бъде изследван, да не би тази висока избирателна активност да се окаже, че се дължи на контролиран и купен вот“. Това изтъкна з а резултатите от поредните избори, общественика и журналист Александър Симов. Той заяви, че социолозите не трябва да се слушат за някои неща. По думите му, когато съдбата на..
" Говорих със сериозни хора по телефона, от ДПС Доган, и напуснали активисти. Тяхната хипотеза, с която съм склонен да се съглася, е че п артийният елит отгледан от Ахмед Доган, дори ветераните, които знаят как да се съпротивляват и как да правят политика, последните 20 години се занимаваше със собственото си забогатяване и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478