Наши изселници в Турция винаги си идват по избори, за да гласуват. Казват, че не им е евтино, но пристигат всеки път, за да гласуват, ако и да са забравили вече българския език. Казват, че носят България в сърцето си, искат живота тук да стане по-добър и отново застанаха пред урните.
Туристи от цялата страна посетиха исторически места и природни феномени в региона. Някои пристигнаха след като гласуваха, други първо се насладиха на забележителностите, но бяха категорични, че ще гласуват.
Тихо и кротко вървеше изборния ден в кърджалийското село Повет. Около обяд хората масово бяха по градинките си в хубавото пролетно време. При пристигането на екипа ни и в трите секционни комисии, разположени в кметството, стояха и чакаха избирателите да дойдат да гласуват. Но наплив нямаше.
Дочка Краева, председател на 74-та секция, където гласуват хората, живеещи в с. Повет, оцени ситуацията като нормална. Не за първи път е председател в тази секция и винаги активността не е висока, просто защото хората ги няма в селото.
Според Веселин Коджаманов пък, който за първи път е председател в секцията, където гласуват живеещите в с. Зимзелен, хората предпочитали да гласуват с хартиена бюлетина. Той нямаше тревоги и за видеонаблюдението в края н изборния ден.
В третата секция, където гласуват хората, които живеят в с. Панчево се срещнахме с един от най-младите председатели на секционна комисия Георги Батуров. Едва на 23 години той сподели за вече сериозен опит в правенето на избори. Лесно е да се работи с грамотни хора, каквито са колегите от избирателната комисия. Въпреки че са на по-зряла възраст, добре са се сработили, поясни младежът.
А докато комисиите чакаха избирателите да упражнят правото си на глас, те пък, имащите право, пийваха кафе и се разговаряха преди да застанат пред урните и да дадат глас за „по-добър живот в България“.
Докато едни копаеха по градинките, други правеха избори, трети, голяма част от хората у нас, решиха да се възползват от хубавото пролетно време и да се разходят сред природата със семействата си, да посетят исторически места и природни феномени в област Кърджали, каквато е Вкаменената сватба
Природният феномен Каменна сватба се намира наблизо до Кърджали, край село Зимзелен. Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци. Според научните хипотези е започнала формирането си преди 40 милиона години.
На подхода към Каменната сватба се срещнахме с туристи. Първо с Нели Тодорова и Юлиян Стоенчев. Те бяха отделили уикенда, за да разгледат забележителности в Кърджали и региона. Бяха впечатлени от пещерата Утроба. Препоръчаха обаче обекта да се социализира, за да привлича още повече туристи. Тръгваха към Каменната сватба, за да видят прегърнатите скали-младоженци. Знаеха легендата. Програмата им предвиждаше да се изкачат и разгледат и Перперикон, а в късния следобед да се приберат в Пазарджик и отговорно да упражнят правото си на вот. За ред в държавата давал гласа си Юлиян, "най-накрая да се сглоби едно нормално правителство, което да извади държавата от кризата, в която се намира в момента“, въпреки че надежда е минимална. Нели беше по-голям оптимист. Искането на младежите към бъдещите управляващи беше да се замислят и "да спрат да крадат животи“.
Семейство, идващо от Асеновград, с гости от Турция също се беше запътило към Каменната сватба. Те вече бяха гласували със заръка към бъдещите управляващи: „Стига безвремие“.
Репортажа можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Бледорозови хриле, бистри очи, тяло, покрито със специфична слуз, люспите стоят здраво върху мускулатурата, не падат лесно и самостоятелно. Това се признаците, които, ако съблюдаваме, можем да сме сигурни и спокойни, че сме си купили качествена, хубава риба. Съветите са от д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност..
Област Кърджали в много голяма степен е готова да посрещне зимата. Пет от седемте общини са отличници. В две от общините – Момчилград и Крумовград все още има за решаване някои проблеми, но надеждите са, че и те ще се справят със снегопочистването и зимното поддържане на пътищата. Така може да се обобщят изводите, направени на работна..
Около 7,30 часа вчера в района на село Бели пласт 70-годишен с „Ауди“ загубил контрол над управлението, автомобилът напуснал пътното платно и се блъснал в скат. Водачът напуснал мястото на произшествието, без да уведоми контролните органи. Около 10 часа е бил прегледан от спешни медици в болницата в Кърджали и освободен. Произшествието е обработено..
Пътни полицаи от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Смолян и ученици при ОУ „Юрий Гагарин“ – участници в Детска полицейска академия, проведоха съвместна кампания за пътна безопасност „Посланията на есенния лист“ на главен булевард в град Смолян. Учениците изработиха есенни листа с послания към шофьорите, напомнящи за толерантност, внимание и..
Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата". Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и България е предпоследната стъпка по пътя ни към пълноправно членство, каза..
Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон. "Пожелавам успех на парламента в избора на председател", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..
На 21 ноември деца и родители се събраха в ОДК за да отпразнуват заедно Деня на християнското семейство. В църквата на този ден се отбелязва светлия християнски празник Въведение Богородично –един от дванадесетте големи вселенски празници. От векове нашите предци са вярвали, че домът е свещено място, в което децата получават грижи и обич и се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478