Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли място дивата природа в съвременния свят или още за работата на "По-диви Родопи"

Андреана Трифонова, ръководител на екип, Фондация "По-диви Родопи"
Снимка: Радио Кърджали

Какво е мястото на дивата природа в съвременния живот? Защо е важно да я съхраняваме и възстановяваме? Може ли да човек и животно да съжителстват в симбиоза и как се чувстват в Източните Родопи европейския бизон или зубърът, дивите коне коници, черните лешояди и елените, за връщането на които в последните години работи фондация По-диви Родопи? 

За втори път екипът на фондацията отбеляза Денят на завръщането на дивата природа. "Това е нашият акцент в това да привлечем вниманието на обществеността върху дивата природа, която ни заобикаля и върху природните процеси, от които ние също сме част", каза Андреана Трифонова, ръководител на екипа на фондацията. Тя уточни, че работата им е насочена към това да получат подкрепа от широката общественост, защото устойчивата дива природа, запазените природни и естествени процеси предполагат едни по-устойчиви екосистеми и една околна среда, която може да бъде устойчива на климатичните промени, устойчива на различни бедствия, които се случват особено в  последните години. 

Според Трифонова Източните Родопи са прекрасен пример за това как дивата природа може да се завърне. "Това, разбира се, е много дълъг процес, който изисква множество години работа от страна на местни хора, на обществеността, на експерти. Тук в Източни Родопи могат да бъдат видени видове, които на много малко места в Европа могат да се видят. Това са черните лешояди например, акцент в нашата програма от миналата година. Ние работим много активно върху завръщането на черния лешояд в Източни Родопи, като  гнездяща популация. Това са още белоглавият и египетският лешояд, които се наблюдават на територията. Това са едрите тревопасни, които някога са населявали изключително широко територията на Европа. Част от тях визирам Европейския бизон, чиято популация възстановяваме тук много близо до Кърджали. Елени лопатари, които могат да бъдат видени от всеки посетител на стопанството", каза Андреана Трифонова и призова хората, обществеността, нашите приятели и особено децата да отворят своето съзнание за дивата природа, да имат повече знания за това защо животните и естествените процеси в природата са важни.

Според нея все още тече адаптацията на зубрите в Източните Родопи, голяма част от които през годините дойдоха от Полша и Германия. Някои се адаптираха добре и възприемат местната среда като свой дом. Много е важно обаче местните хора да ги възприемат като диви животни, за да не се стига до ситуации, които биха могли да породят конфликти или някакви друг тип предизвикателства. 

Дивите коне или кониците са друг вид, който екипът на фондацията възстановява в Източните Родопи. Те са "фенотипна  възстановка на тарпана, който е естественият вид, населявал територията на Европа. Те за наше щастие се чувстват изключително добре, размножават се много да кажа ефективно и популацията им нараства. Те са в отдалечен район Бойник планина, която е близо до Студен кладенец. Там са техните територии, няма пряк конфликт с хората. Те са диви животни, разбира се и ние трябва всички да бъдем много внимателни, когато видим диво животно насреща, но се  случва да има хора, които да ги виждат дивите коне и много се впечатляват от тях. А те са много важна част от екосистемата, тъй като поддържат баланса на местообитанията и това от своя страна води до повишаване на биоразнообразието и разнообразието на растителни и животински видове", разказа Андреана Трифонова.

От миналата година усилено се работи и за възстановяването на черния лешояд в Източните Родопи. 16 птици бяха докарани от Испания и след престой-адаптация в специално изградена волиера, бяха пуснати на свобода.

"Всяка една птица е маркирана с джи пи ес предавател и ние следим почти ежечасно - ежеминутно къде те обикалят из района. Една част се насочиха към Турция към турската територия, друга част към гръцката територия, част останаха тука, но това, че са се насочили  не означава, че не се връщат. Даже вече имаме така много хубави видеа, които са свързани с дай боже създаването на потенциална двойка, много интересен процес на флиртуване между мъжката и женската птица", разказа Трифонова.

За съжаление, има и жертви на бракониери сред птиците, но фондацията се опитва да работи с институциите и с хората, за да намалеят и изчезнат тези случаи.

Още по темата може да чуете в интервюто с  Андреана Трифонова, ръководител на екипа на фондацията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59