Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИМ постави Кърджали на световната карта за Деня на Земята

2
Галена Вълова запозна петокласниците с факти, свързани с опазването на природата
Снимка: Галина Стефанова

Регионалният исторически музей постави Кърджали на световната карта от събития, посветени на Деня на Земята, като за първи път отбеляза своята инициатива в специалната международна платформа.

Над половин милиард души по света отбелязват Международния ден на Земята – 22 април. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в над 170 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.

За първи път Ден на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.

Кърджали се включва многократно с различни инициативи, но тази година Регионалният исторически музей вписа за първи път своята инициатива в платформата, където целия свят отбелязва дейностите си за Деня на Земята. Инициатор е уредникът към отдел „Природа“ Галена Вълова. В музея гостуваха петокласници от СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали. В началото Галена Вълова ги запозна с глобалните проблеми във връзка със замърсяването на въздуха, водите и почвата. След това децата рисуваха на тема "Майката Земя", а картините им ще бъдат изложени в музея. Накрая засадиха в двора специални растения, които привличат пеперуди, защото те са важни за опрашването и кръговрата на живота.

Трябва да се научим да пазим природата, но също и държавата да създаде нужните закони, разсъждаваха децата. Не е лошо да има повече часове в училище, посветени на опазването на околната среда, коментираха те, след като изгледаха презентация и дискутираха по сериозни екологични проблеми.

Закони, свързани с екологията има в страната ни, но трябва да се спазват, убедени са  петокласниците.

Главният „мотор“ на инициативата Галена Вълова допълни, че  е хубаво да отбелязваме инициативите си в световната платформа, защото това дава гласност и показва колко много се е променило мисленето на хората. Според нея добрата новина е, че се засилва стремежът към по-чист въздух, вода, природа.

Целият репортаж е прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Димитър Митрев, управител на

Димитър Митрев: Слаб е интересът към базите на „Ученически отдих и спорт“

През последните години намалява интересът към ползването на базите на „Ученически отдих и спорт“. Организацията, която е под юрисдикцията на МОН, в област Кърджали предлага 22 морски и 9 планински бази. Причините за слабия интерес според управителя на дружеството Димитър Митрев са - от една страна намаляващия  брой ученици в..

публикувано на 16.07.25 в 17:19

По-чувствително поскъпват кашкавалът, сиренето и пилешкото

Продуктите от основната потребителска кошница са поскъпнали с два лева на едро за последната седмица, отчитат от Държавата комисия по стоковите борсии тържищата.  Увеличението на цените на годишна база се дължи основно на плодовете и зеленчуците, които са по-скъпи с 8 лв. в сравнение със същия период на миналата година, а основните..

публикувано на 14.07.25 в 15:40

Протестът на горските служители приключи, пуснаха от ареста вицепрезидента на КНСБ

  Протестът на горските служители на магистрала "Тракия" приключи. В 14.00 часа в София започва среща на синдикатите с министъра на земеделието Георги Тахов като част от преговорите за увеличение на заплатите на работещите в горските и ловните стопанства. Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който беше задържан при сблъсъците на..

публикувано на 14.07.25 в 15:00

Нов фонтан ще краси парк „Нилюфер“ в Ардино

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан извърши оглед на строителните дейности по изграждането на новия фонтан в парк „Нилюфер“. Заедно с него бе и неговият заместник Неджми Мюмюнходжов. Новото съоръжение ще допринесе за осъвременяването на парковата среда, като включва иновативни технологични решения и елементи на дигитализация. „Работим..

публикувано на 14.07.25 в 10:50

Ансамбъл „Орфей” е на финал на Международния фолклорен фестивал в Прищина

Представителният танцов ансамбъл "Орфей" при Дома на културата в Кърджали, с главен художествен ръководител Марияна Ликова, се класира на финала на Международния фолклорен фестивал „Новороден” в Прищина, Косово. Кърджалийските танцьори ще се надиграват с още 10 ансамбъла за призови места. В този празник на фолклорното танцово изкуство..

публикувано на 11.07.25 в 13:03

Модернизират кабинета на Школата по етнография в ОДК

Общински детски комплекс в Кърджали получи добра новина  - а тя е, че са спечелили проект, с който ще могат да обновят кабинета на Школата по етнография и краезнание с ръководител Нели Карабашева.  Проектът е наименуван „Магията на традициите“ и е на стойност 19 977 лв. „ От класирани 48 проекта на центрове за подкрепа за личностно..

публикувано на 10.07.25 в 12:35

Тахов заминава в Будапеща за среща със земеделските министри на 4 държави

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще участва в среща в Будапеща с колегите си от Унгария, Полша, Словакия и Румъния. Срещата се организира за обсъждане на постигнатото принципно споразумение между Европейската комисия и Украйна. В него се преразглежда двустранното Споразумение за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия...

публикувано на 09.07.25 в 09:20