В момчилградското село Балабаново, във вилна зона Север се откри Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”. Едно място на което може да се види българския бит и култура в неговата му автентична форма. Всичко това народния певец Филип Синапов успя да изгради за близо 2 години. На откриването присъстваха много хора от близо и далеч, негови познати приятели. Архитектурата на къщата-музей е в стар родопски стил. В нея младият изпълнител ще обучава деца по народно пеене, ще им показва позабравени български традиции - как се тъче на стан, как се преде вълна, земеделски техники при обработване на различни култури и всичко онова, както са го справяли нашите пра - пра баби и дядовци.
„Гърнатскине конаци“ са на много хубаво място. Едно, че гледат към Гърнати от където пренасям всички традиции и обичаи. Удобно място, защото сме на главен път посока Гърция и близо до три града – Момчилград, Кърджали и Джебел. Та да бъде удобно за всеки посетител. В определени дни конаците ще имат отворени врати на музея, в които ще се правят възстановки на жетва, на вършитба, пасталиране на тютюн, правене на пастал“, разказва с ентусиазъм Филип Синапов.
В двора на къщата раздаваха пиляф, курбан за здраве. Имаше много хора от близо и далеч. Едни влизаха и разглеждаха отвътре, други отвън. На откриването бяха народния представител от Пловдив Иван Петков, кмета на село Гърнати Асен Гънгаров от където Филип е взаимствал архитектурата на къщата, Ваня Йорданова от смолянския музей и екскурзовода от Кърджали Георги Кючуков. Сред гостите беше и учителка по народно пеене на Филип Синапов от музикалното училище в Широка лъка Соня Балабанова.
„Много се радвам на труда на това младо момче, че иска да продължи тези традиции, да ги предаде на поколенията. Защото, сега младите вече, малко трудничко опознават нещата, а тук се възхищавам на тази къща, която е построил. Всичко се вижда нагледно, и становете, и носиите, които той сам изработва. Много е приятно. Много съм щастлива, че той е наш ученик. Горда съм с неговите постижения тука, а и Родопа планина е толкова зареждаща. Толкова емоционално се чувствам и много се радвам за това, което прави това момче“, разказва Соня Балабанова.
Откриването беше направено по българската традиция с подливане на менче с вода и родопски гайди, а всички присъстваше се хванаха на голямо хоро около Фолклорна къща “Гърнатскине конаци”.
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..
Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..
Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..
През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..
Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478