Семейството и образованието трябва да се променят, ако искаме България да тръгне по правилния път. Своята „рецепта“ за излизане от кризата предложи в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали небезизвестният дисидент от близкото минало Николай Колев-Босия. Той гостува в студиото заедно с приятеля и сподвижника си отец Георги, който пък, по думите му, е строител на църкви и потомък на Дядо Добри.
Според Босия в България трябва да бъде сменен управленския модел – трябва да стане „демократичен, без задкулисие“. Той сподели своя идея за създаване на интернет кръгла маса, около която "да сядат" умните хора на страната ни, експертите, включително тези, които живеят и са се реализирали в чужбина, за да дискутират и намират правилните управленски решения.
Държавната администрация е прекомерна, а и некомпетентна, счита Босия.
Той разкри малко известен факт, прочетен в стари книги, че патронът на българския катедрален храм княз Александър Невски няколко пъти е променял религията си. Дисидентът обясни защо е писал многократно до клира с искане името на катедралния храм да бъде сменено.
Той разказа и за арестите си в годините на социализма, заради саркастичните си стиховете за управляващите и по-конкретно за Тодор Живков. „Още първият път, когато беше в домашен арест Живков и ме покани да се видим, аз имам близо 30 срещи с него, още първия път ми извади една папка, всички стихове, които съм му ги пращал, той ги пази“, разказа Босия.
Според него Живков е бил самокритичен. „Самият той оценяваше това, което е правил, негативно. Казва аз не исках да правя това, мен ме принуждават да правя това. И затова, казва, аз потърсих връзка, по една стара българска традиция, със Западна Германия, постепенно България да се отклони от Кремълския път. Затова беше и арестуван. Затова беше и свален от власт, тъй като той намали контактите с Кремъл и засили контактите с Германия. Той беше самокритичен в голяма степен. Тези решения, които сам взе, заради тях го наказаха. Сега такъв човек в България няма и не може да има, тъй като в България русофилството е една тежка болест и трябва поколения да минат, за да се стигне до истината“, каза дисидентът. Той допълни, че с това не казва, че българите трябва да са русофоби. „Макар че, добре би било в нашите учебници да влезе и книгата на Сергей Спиридонович Татишчев (б.а. руски дипломат, историк и публицист, работил в Азиатския отдел на Външното министерство на Руската империя) „История российской дипломатии“. Той е бил външен министър на Руската империя. Книгата е издадена през 1895 г. в Санкт Петербург, тогавашната столица на руската империя. В нея за България е написано дословно следното: България не трябва да съществува. Една широка ивица от Черно море до Горна Тракия, т.е. до днешен Пазарджик, трябва да стане част от руската империя, за да има империята пряка връзка по суша с новата столица Цариград. А останалите части, населени с българи, да се раздадат на нашите стратегически партньори Гърция и Сърбия. Това е едно към едно написано и това е било през цялото време и в Руската, и в Съветската империя, това е било истинското отношение към България“, коментира Николай Колев.
На въпрос какво да направим, за да престанем да се делим на всякакви -фили и да децата ни да израснат българофили, Босия беше категоричен: „Семейството и училището трябва да се променят“. Според него има надежда, защото днешните млади хора имат достъп до всичко чрез съвременните технологии и не могат да бъдат лъгани продължително време.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението. Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..
Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478