Ще има ли в Кърджали нова болница и по-конкретно болница “Сърце и мозък” -съвременно оборудвана за лечение на сърдечносъдови и неврологични заболявания? Това се говори напоследък, а на априлската сесия на общинския съвет, общинските съветници отложиха точка за допълнително разглеждане, която касае промяна на статута на 40 дка земя край Водното огледало от публична общинска собственост в частна такава. Мотивите на кмета са, че върху тази земя ще се построи именно съвременна болница, но общинските съветници поискаха тази точка да бъде разгледана на следваща сесия, с мотива, че не е минала през комисия и няма достатъчно информация за инвестиционното намерение.
За подробности потърсихме общинският съветник Георги Кючуков от БСП, който потвърди, че предложението за отмяна на разглеждането на точката от дневния ред на заседанието е на председателя на групата от БСП Милко Багдасаров:
Георги Кючуков: "Идеята да бъде отложена тази точка за разглеждане на следващо заседание на общинския съвет беше, за да може тя да бъде подробно прегледана, за да се види какви са намеренията на инвеститора. Доколкото знаем за това, става въпрос за болница "Сърце и мозък", която предвижда изграждане на болнично заведение заедно с университетски център в Кърджали. Но понеже нямаше наистина много време от внасянето на тази точка, тя да мине през всички комисии и да бъде подробно разгледана счетохме, че е по-разумно тя да бъде отложена за евентуално следващо заседание на ОбС. Това ще даде възможност, всъщност, и обществеността на Кърджали също да се запознае с намеренията на инвеститора и ползите на кърджалийци какви ще бъдат".
Всъщност вече може официално, защото имаше слухове, официално можем да кажем, че това е намерението да се строи там болница "Сърце и мозък"?
"Официално можем да го кажем, когато мине през всичките комисии, когато го има официалното предложение. Предполагам, че това ще стане в най-бърз порядък. Това беше последното, което си говорихме в залата на общинския съвет. Идеята пак повтаряме да бъде запозната и обществеността, и общинските съветници с цялостното предложение, за да може то по надлежния ред да стане част от дневния ред на общинския съвет".
Става въпрос за 40 декара общинска земя, която да стане частна общинска собственост. Така ли е? В социалните мрежи се коментира, вие сте общински съветник от доста време. Може би си спомняте, коментира се, да не се получи стар горчив опит - да се даде една земя, която да е за обществено ползване, както например сега в момента болница да се строи, а в същото време след известно време да се окаже, че ще се строи просто жилищни комплекси. Има ли такава опасност?
"Това не бива да се допуска и това беше част от аргументите точката да бъде отложена, за да се намери точната формулировка, при която ще стане ясно и на общинските съветници и на обществеността, че решението е взето там да има наистина болница, а не след това тази собственост да сменя предназначението си и жителите на Кърджали да получат нещо съвсем различно. Това категорично не трябва да се допуска. Мисля, че ангажимента от страна на инвеститора е сериозен, но пак казвам, толкова сериозни решения трябва да станат факт, когато те са разгледани по надлежния ред".
Тоест общинските съветници ще направите така, че тази земя, ако трябва да се прехвърли, да бъде наистина в полза на обществото?
"Това е функцията на общинските съветници и предполагам, че във времето докато бъде насрочена следваща дата за заседанието на общинския съвет, всички тези неясноти ще бъдат изчистени".
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478