В студиото на Радио Кърджали бе Цветелин Гавазов, общински съветник от ГЕРБ в Кърджали. С него разговаряхме за отложената точка на априлската сесия, която касае промяна на статута на 40 дка земя край Водното огледало от публична общинска собственост в частна такава. Мотивите на кмета са, че върху тази земя ще се построи съвременна болница, но общинските съветници поискаха тази точка да бъде разгледана на следваща сесия, с мотива, че не е минала през комисия и няма достатъчно информация за инвестиционното намерение.
Цветелин Гавазов: В действителност въпросната точка бе отложена на настоящата априлска сесия на общински съвет Кърджали поради това, че ние като общински съветници нямаме яснота какво ни се предлага. Дотолкова се споменава, че има инвестиционни намерения, които обаче реално съмнявам се някой от колегите въобще да ги е виждал и да се е запознал по някакъв начин. Мотивите на Общинска администрация са да прехвърлим част от един имот публична общинска собственост в частна. Става въпрос за 40 декара от имот, който е почти 230 декара в конкретика 228 и близо половина. Имотът се намира в парк Арпезос-Север до Водното огледало. Пада се, той е доста голям, все пак говорим за 229 декара, но за някакъв ориентир, на завоя за Пазара, това е по посока Пазара от улица "Джордж Вашингтон".
Тоест, за да бъде една такава инвестиция, както се говори, че ще бъде болница "Сърце и мозък", кардиологична болница, какво трябва да ви накара вас общинските съветници да дадете такова разрешение?
"Това е сериозна инвестиция. Първо, трябва да започнем от там, колко е сериозно инвестицията. Дали говорим наистина за болница. Съмнявам се някой да е против инвестиция за болницата. Това ще е чудесно за града, ще бъде страхотна инвестиция, възможност за хората и така нататък. Въпросът тук е друг, който бих искал да акцентирам. Съвсем наскоро имахме един случай, преди няколко години с едни подобни терени около 12 декара бяха в центъра на града. Които историята показа следното - същите бяха публична общинска собственост, тогава кметът Хасан Азис излезе и заяви, че тук ще бъде център за обслужване, иновативен и така нататък. Реално ще бъде построен един център, който ще бъде в услуга на хората. Всички знаем какво се случи. Само няколко години по-късно същия имот беше препродаден няколко пъти. Неслучайно дори заглавията гръмнаха като "златните парцели", и знаем в момента какво има на тяхно място - едни огромни комплекси с търговски части, т.е. коренно различно от това, което беше заявено като първоначална идея. Сега нас ни притеснява, че може историята да се повтори, което ще е много жалко, защото това е един публичен ресурс, все пак. С 40 декара може много неща да се случат, да се направят. Да не стане така, инвеститорът да се откаже и в последствие тези имоти да преповторят историята със "златните парцели".
След като общинският съвет гласува промяната на статута на земята от публична общинска в частна общинска собственост ако обаче инвеститорът се откаже, след това има ли контрол върху решението?
"Точно това е интересното, че контрол няма. Контролът е дотолкова, доколкото общинския съвет, за да прехвърли като решение един имот от публична в частна общинска собственост са необходими 2/3 мнозинство. Това е единственият инструмент, който контролира предложенията на общинска администрация, тоест общинския съвет. При евентуално прехвърляне, както хипотетично коментираме в момента, прехвърля се този имот в частна общинска собственост, къде са гаранциите, че тази инвестиция ще се случи? Да, никой не е против болница, обаче всичко се случва, инвеститорът се отказва. Оттам нататък няма никакъв механизъм да бъде контролирана съдбата на имот, който е частна общинска собственост.
Какви са гаранциите и какво може да направи общинският съвет, че тази земя ще бъде използвана именно за да се построи болница? Хората искат наистина гаранции.
Ние също искаме гаранции, защото пак казвам, това е публичен ресурс, който не е малък. Аз съм на мнение, че един инвеститор би трябвало, когато има намерение да вложи немалка сума пари, защото всички сме съгласни, че това е един огромен инфраструктурен проект от обществено значение, който струва доста голяма сума средства, тези неща не се случват просто на приказки. Тези неща обикновено се документират по някакъв начин, би трябвало да се документират. Би трябвало да има някаква идея, някакъв идеен проект, някакво заявление, някаква мотивация, защото все пак, това са, както казах, огромни инфраструктурни обекти с обществено значение и не става въпрос за нещо толкова елементарно, което да остане просто в пространството. Обикновено процесът е тежък за реализацията от начало до край на подобна сграда, така че би трябвало това да се случи, да има някаква идея, която да я видим. Това би ни убедило и нас. Просто общинска администрация да излезе, ако наистина има такъв инвестиционен интерес, да излезе и да покаже инвестиционното намерение, някакво заявление от управителен съвет на дружеството на болницата или от борда на директорите, без значение това ли е точната терминология на дружеството, но, нещо черно на бяло. Ние знаем практиките, които са се случвали във времето. Пак да не се повтаряме, но съвсем скоро имахме подобен пример с 12 декара земя. Знаем какъв е крайният резултат, тоест ние от ГЕРБ никога не сме правили и няма и да го направим, да подпишем на сляпо един бял чек и да дадем картбланш.
В тези благодатни дни на Великия и спасителен пост и в очакването на Възкресението искам да помоля всички хора да се обединим отново и да съучастваме , както сме го правили при много други случаи, за да спомогнем храм „Св. Архангел Михаил“ да стане едно райско място за последно сбогом с нашите покойници . Призивът отправи отец Николай..
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478