Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разединени ли са политически българските изселници в Турция преди изборите в неделя?

Текирдаг преди изборите на 14 май.


Тази неделя в Турция предстоят президентски и парламентарни избори. Те са изключително важни за бъдещия път на развитие на страната и за сигнала, който тя ще изпрати към света.  Четирима са участниците в президентската надпревара в Турция. Това са сегашният президент Реджеп Ердоган, кандидатът на Националния алианс Кемал Кълъчдароглу, лидерът на Партията на родината Мухарем Индже и представителят на Алиансa АТА Синан Оган.

В този сблъсък на личности важна роля е отредена на българските изселници в Турция с право на глас.

Според неправителствени организации на българските изселници в Турция право на глас имат близо 400 хиляди души с двойно гражданство – българско и турско. Цифрата не изглежда внушителна на фона на 61 милиона турци с изборни права, но ще има влияние при сегашната политическа ситуация в югоизточната ни съседка.

Битката е между алианси, за които и един процент от гласовете е решаващ, казва политическият анализатор Мехмед Юмер.

"384 000 с право на глас са един потенциален контингент или електорат, който заслужава да бъде ухажван, така да се каже, защото като цяло поколението ЗЕТ ще има много решаващо значение в урните на 14 май."

Сред българските изселници в Турция няма социологически проучвания за политическите им нагласи. Липсват и проучвания за кого ще гласуват – за настоящия президент Реджеп Ердоган или за кандидата на опозиционния алианс Кемал Кълъчдароглу.

Рафет Улутюрк, председател на една от най-влиятелните изселнически организации "Бултюрк", прогнозира, че 80 процента от изселниците ще гласуват за Ердоган.

"При нас тези, които се занимават с дружества, те са пред медиите и говорят, че Калъчдароглу го подкрепят, но при хората не е така, защото нашите хора знаят много добре какво направи Ердоган не само за Турция, но и за българските турци, които живеят в България. И затова ние много добре знаем кой ни помага, кой е с нас и кой може да ни представлява в Турция. Ще дам един пример. В Байрампаша, в Джеват паша, там имаме една махала с 2400 наши изселници и на изборите винаги "Ак парти" е на първо място. Затова да не се гледат тези, които говорят по микрофоните, но хората по места знаят кой какво е."

На противното мнение е журналистът Мюмюн Топчу от Бурса. Той също е изселник от България. Според него голяма част от сънародниците му гласуват предимно за леви партии и тази тенденция ще се запази и сега.

"Изселниците за кого ще гласуват? Тук ги наричат "гьочмени". По една  стара традиция изселниците от България предимно гласуват за левите партии и главно за Народнорепубликанската партия, оглавявана сега от Кемал Калъчдароглу. Този факт се знае от всички тук. Разбира се, изселнически гласове отиват и за останалите партии, включително и за партията на Реджеп Ердоган. По моите прогнози множеството от изселниците, тоест "гьочмените" от България, главно ще гласуват за Кемал Калъчдароглу."

Знаят ли вече българските изселници в Турция за кого ще гласуват? За част от тях този въпрос е решен. Като Екрем Мустафа, който иска след 14 май в страната да има промяна.

"Мисля, че вече нещата трябва да се променят. Затова ще избирам за промяната, за г-н Калъчдарогру мисля да гласувам. Всички политици, всяка политическа формация има неща, които е успяла, които не е успяла, но 20 години са доста дълго време за една демокрация да се управлява само от една партия и един лидер. Аз искам промяна, това мога да ви кажа."

За нас и един глас е много важен, казва Есма Мехмед. Тя разделя годината на две – зимата е в Турция, а лятото в Родопите. Категорична е, че ще гласува на 14 май. Според нея тези избори са много важни и затова масово хората ще гласуват.

"Не ме интересува кой ще управлява. Мен ме интересува хубаво да живея в тази страна, защото Турция е много богата страна. Всичко може да има, но народът иска хубаво да живее и аз съм една от този народ."

Изводът от нашата проверка на мнения потвърждава, че българските изселници в Турция са разединени в подкрепата си за кандидатите за президент на Турция. Социологическите агенции в страната предвиждат различни резултати от вота. Едните прогнозират победа за опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу на балотаж, а други дават преднина на сегашния президент Реджеп Ердоган още на първи тур. Всичко ще е ясно на 15 май.

____________________________Текирдаг преди изборите на 14 май.

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Прокуратурата отново се противопостави на заличаването на Пеевски и 7 души от ДПС

За втори път прокуратурата се противопостави на заличаването на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него от ръководните органи на ДПС и от самата партия. Това стана по време на заседанието на Софийския градски съд, от който хората около Джевдет Чакъров искат да впишат в Регистъра на политическите партии решенията от заседанието на..

публикувано на 24.01.25 в 17:33

Усилията на България и Турция за сигурност на границата обсъдиха министър Митов и посланик Уянък

Ефективната съвместна работа и усилията на България и Турция за гарантиране на високо ниво на сигурност на общата граница, намаляване на миграционния натиск, и в борбата с транснационалната организирана престъпност обсъдиха министърът на вътрешните работи Даниел Митов и посланикът на Турция в България Мехмет Саит Уянък. Това съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 24.01.25 в 14:10

Генералният ни консул в Одрин се срещна с кметовете на Къркларели и Одрин

Кметът на Къркларели Деря Булут и кметът на Одрин Филиз Генджан Акън посетиха Генералното консулство на Р. България в Одрин. По време на срещите с генералния консул Радослава Кафеджийска беше обсъдена възможността за оказване на съдействие от страна на ГК Одрин за осъществяване на съвместни проекти в сферата на културата, образованието и бизнеса..

публикувано на 24.01.25 в 13:38

Задушлива миризма стресна Кърджали

Остра и задушлива миризма стресна кърджалийци тази сутрин. Задушливият въздух беше усетен в централната част на града и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента са постъпили в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Хасково, като жителите на засегнатите райони изразиха притеснение. Въпреки че източникът на..

публикувано на 24.01.25 в 12:46

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

Консултативният съвет по тютюна обсъди предложение на браншовите организации за преходната национална помощ  за сектора днес на заседание в Министерството на земеделието и храните. Браншовите асоциации се обединиха около общо становище за ставките, като го гласуваха единодушно, и подчертаха социалното и демографското значение на подпомагането за..

публикувано на 24.01.25 в 12:10

До 31 януари може да се променя видът на осигуряването

До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”. Самоосигуряващите се лица, които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо..

публикувано на 24.01.25 в 12:01

99-годишнина чества читалище „Иван Буюклиев 1926“ в село Пчеларово

Народно читалище „Иван Буюклиев 1926“ в село Пчеларово, община Черноочене, чества своята 99-годишнина. Вече почти век историята на селото неразривно свързана с историята на местната културна интитуция.  Това е мястото, където се съхраняват спомените, традициите и мечтите на поколения пчеларовци. В своето изказване читалищната секретарка Недялка..

публикувано на 24.01.25 в 11:17