Тази неделя в Турция предстоят президентски и парламентарни избори. Те са изключително важни за бъдещия път на развитие на страната и за сигнала, който тя ще изпрати към света. Четирима са участниците в президентската надпревара в Турция. Това са сегашният президент Реджеп Ердоган, кандидатът на Националния алианс Кемал Кълъчдароглу, лидерът на Партията на родината Мухарем Индже и представителят на Алиансa АТА Синан Оган.
В този сблъсък на личности важна роля е отредена на българските изселници в Турция с право на глас.
Според неправителствени организации на българските изселници в Турция право на глас имат близо 400 хиляди души с двойно гражданство – българско и турско. Цифрата не изглежда внушителна на фона на 61 милиона турци с изборни права, но ще има влияние при сегашната политическа ситуация в югоизточната ни съседка.
Битката е между алианси, за които и един процент от гласовете е решаващ, казва политическият анализатор Мехмед Юмер.
Сред българските изселници в Турция няма социологически проучвания за политическите им нагласи. Липсват и проучвания за кого ще гласуват – за настоящия президент Реджеп Ердоган или за кандидата на опозиционния алианс Кемал Кълъчдароглу.
Рафет Улутюрк, председател на една от най-влиятелните изселнически организации "Бултюрк", прогнозира, че 80 процента от изселниците ще гласуват за Ердоган.
"При нас тези, които се занимават с дружества, те са пред медиите и говорят, че Калъчдароглу го подкрепят, но при хората не е така, защото нашите хора знаят много добре какво направи Ердоган не само за Турция, но и за българските турци, които живеят в България. И затова ние много добре знаем кой ни помага, кой е с нас и кой може да ни представлява в Турция. Ще дам един пример. В Байрампаша, в Джеват паша, там имаме една махала с 2400 наши изселници и на изборите винаги "Ак парти" е на първо място. Затова да не се гледат тези, които говорят по микрофоните, но хората по места знаят кой какво е."
На противното мнение е журналистът Мюмюн Топчу от Бурса. Той също е изселник от България. Според него голяма част от сънародниците му гласуват предимно за леви партии и тази тенденция ще се запази и сега.
"Изселниците за кого ще гласуват? Тук ги наричат "гьочмени". По една стара традиция изселниците от България предимно гласуват за левите партии и главно за Народнорепубликанската партия, оглавявана сега от Кемал Калъчдароглу. Този факт се знае от всички тук. Разбира се, изселнически гласове отиват и за останалите партии, включително и за партията на Реджеп Ердоган. По моите прогнози множеството от изселниците, тоест "гьочмените" от България, главно ще гласуват за Кемал Калъчдароглу."
Знаят ли вече българските изселници в Турция за кого ще гласуват? За част от тях този въпрос е решен. Като Екрем Мустафа, който иска след 14 май в страната да има промяна.
"Мисля, че вече нещата трябва да се променят. Затова ще избирам за промяната, за г-н Калъчдарогру мисля да гласувам. Всички политици, всяка политическа формация има неща, които е успяла, които не е успяла, но 20 години са доста дълго време за една демокрация да се управлява само от една партия и един лидер. Аз искам промяна, това мога да ви кажа."
За нас и един глас е много важен, казва Есма Мехмед. Тя разделя годината на две – зимата е в Турция, а лятото в Родопите. Категорична е, че ще гласува на 14 май. Според нея тези избори са много важни и затова масово хората ще гласуват.
"Не ме интересува кой ще управлява. Мен ме интересува хубаво да живея в тази страна, защото Турция е много богата страна. Всичко може да има, но народът иска хубаво да живее и аз съм една от този народ."
Изводът от нашата проверка на мнения потвърждава, че българските изселници в Турция са разединени в подкрепата си за кандидатите за президент на Турция. Социологическите агенции в страната предвиждат различни резултати от вота. Едните прогнозират победа за опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу на балотаж, а други дават преднина на сегашния президент Реджеп Ердоган още на първи тур. Всичко ще е ясно на 15 май.
____________________________Текирдаг преди изборите на 14 май.
Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн в интервю пред БНР, заяви че има само едно ДПС с лидер Делян Пеевски и то е без дерибеи. Ахмед Доган се изключи автоматично от ДПС, защото беше кандидат за народен представител от коалиция, в която не присъства ДПС. Припомняме, че градонаачалника на общината беше избран за депутат от ДПС-Ново Начало, но се отказа от..
Българска яхта на стойност от 20 млн. евро, изгоря на Халкидики, Северна Гърция. Според пожарникарите огънят е тръгнал от климатичната инсталация. Пламъците запалили и съседния плавателен съд, който е собственост на грък. Разследването все още не е приключило. Инцидентът е станал на най-скъпата и луксозна марина на Халкидики. Тя се намира на Порто..
През следващата година в страната ще бъдат въведени 600 нови камери за скорост. Това съобщи служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Той присъства в Пловдив на заупокойна молитва в храм "Св. Марина" в памет на загиналите в пътнотранспортни произшествия, отслужена от митрополит Николай и свещеници. От новите камери 300 ще са за ТОЛ -..
На 17 ноември, по повод Световния ден на възпоменние на жертвите от пътнотранспортни произшествия, Пътна полиция в партньорство с доброволци от Български Червен кръст, ученици от Професионална гимназия "Иван Вазов" - Смолян, екип на Центъра за спешна помощ и служители от РСПБЗН, организираха редица инициативи. Този ден, отбелязван всяка трета неделя на..
На граничния контролно-пропусквателен пункт "Капитан Андреево" се е образувала дълга опашка от товарни автомобили. Причината е, че турската страна не обработва товарните превозни средства, преминаващи през пункта, поради въвеждане н нова информационна система за транзит. Обработката на товарните автомобили е спряла снощи в 21:00 часа, а по график е..
Културният туризъм представлява приблизително 20% от общия туристически продукт на България, сочат данните от проучването на Министерството на туризма. До скоро Бългрия се асоциираше основно с морски туризъм, който заема около 70% от туристическия пазар и зимен ски туризъм с дял от около 15%. Сега страната обаче може да се похвали с по-добра..
Комитетът по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието, взе решение да инвестира над 2 милиарда лева в земеделието и селските райони у нас през 2025 година. Инвестицията е насочена към модернизиране на земеделието и развитие на местните икономики. С бюджет от близо 740 млн. лева. ще започне приемът на стратегии за местното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478