При 100 процента обработени изборни книжа нито един от кандидатите за президентския пост в Турция не спечели над 50 процента от гласовете на изборите, състояли се на 14 май, заради което в страната ще се проведе втори тур на гласуването. Настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган или кандидатът на опозицията лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу има по-голям шанс за победа на втория тур на 28 май?
Според проф. Владимир Чуков много е трудно да се прогнозира какво ще се случи след две седмици на 28 май.
„Политическата система се изправи пред нещо безпрецедентно. За пръв път Турция отива на балотаж, което показва много силната поляризация. От една страна имаме лоялните и верните на Ердоган, много плътният консервативен анадолски вот, а от друга пък светската републиканска част от турското общество.“
„Всички ние, а предполагам и самите турски гласоподаватели, са били изненадани от прогнозите на социолозите от това, което реално се получи на терен. Настоящият президент буквално го деляха няколко хиляди гласа от това да вземе 50+1 процента, както е по закон.“
Проф. Владимир Чуков е арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма. Той е автор на редица книги и изследвания в тази област.
Интервюто с проф. Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл.
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..
Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..
Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...
Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478