Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Източните Родопи са горещо място на картата на биологичното разнообразие

Андреана Трифонова
Снимка: Радио Кърджали

На 22 май се отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие. България се нарежда на едно от първите места в Европа по своето биоразнообразие.

Източните Родопи са специални в това отношение, защото са един от най-богатите в страната ни райони на животински и растителен свят. 

"Източните Родопи са едно горещо място на картата на България по отношение на биологичното разнообразие и на разнообразието от видове. И не го казвам заради това, защото ние работим активно на тази територия. Защото това са научно доказани факти и тези  факти са свързани с броя регистрирани видове растения и животни. Над половината от бройката на орхидеи диви орхидеи, които се срещат в България -  28 орхидеи се намират в Източни Родопи, множество земноводни и влечуги, в това число двата вида световно застрашени костенурки - шипоопашатата и шипобедрената костенурка. Да не говорим за лешоядите, които са пък емблемата на Източни Родопи - три от четирите вида лешояди се срещат и могат да бъдат видени в небето на Източни Родопи. Това са черният лешояд, белоглавият лешояд и египетският и бих могла да дам множество други примери, но кратичкият отговор на вашия въпрос е - действително Източните Родопи са един от най-богатите на биологично разнообразие места в България." Това каза в ефира на Радио Кърджали Андреана Трифонова, ръководител на екипа на Фондация "По-диви Родопи".

Тя обясни, че това богатство се дължи на комплекс от фактори и влияния. Районът е разположен на границата между Гърция и България. Влияе и близостта с Азия. Азиатското влияние на средиземноморския климат се комбинира много успешно с континенталния климат, който идва от вътрешността на страната. Тези фактори влияят и обусляват наличието на множество разнообразни местообитания, които от своя страна предоставят условия за живот на различни групи от растения и животни. 

Източните Родопи представляват една много добре представена трофична верига. "Ние го наричаме цикъла на живота. Това означава, че имаме представители на всяка една трофична група. Представено е всяко едно ниво от хранителната верига - от тревопасни до хищници, визирам вълка и чакала, до мършоядите или лешоядите. Всичко това представлява естествен кръговрат и аз даже бих нарекла Източните Родопи "Българският Серенгети", буквално това е богатството на района. Именно богатството на видове, които са взаимно свързани помежду си и които създават тази уникална характеристика на района", коментира Андреана Трифонова. 

Районът не попада национален или природен парк, за съжаление. "Казвам за съжаление, защото наличието на една такава административна структура до голяма степен подпомага с по-мащабен ландшафтен подход. За по-голяма защитена територия могат да бъдат планирани конкретни дейности, които да бъдат обвързани една с друга. Може да се кандидатства за финансиране, което да се получава било то от държавния бюджет или от различни други финансови източници. Затова казвам, че е за съжаление, защото  действително наличието голяма защитена територия би дала много възможности за развитие", каза още Андреана Трифонова.

"За нас всеки ден е международен ден на биологичното разнообразие, защото ние се стремим ежедневно да комуникираме темата, свързана с биологичното разнообразие и да центрираме върху важността от това да се  опазват растенията и животните и от това да ги познаваме и да образоваме хората, с които работим", обясни тя и съобщи, че тази седмица работят усилено да стегнат направената миналата година адаптационна волиера, защото очакват много скоро доставка на няколко черни лешояда от Испания.

Миналата година волиерата приюти първите 11 птици от Испания, които след престой и адаптация бяха освободени и вече летят свободно в небето на Източните Родопи. Те са част от програмата на фондацията за възстановяване на популацията на черните лешояди в този район.

повече може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33